Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

АМОНІТИ, «ЛЕТЮЧІ МИШІ», ЖЕТОН УГОРСЬКОГО СОЛДАТА

музей у Іршаві – сучасна печера зі скарбами

В Іршаві відзначали 10-річчя історико-краєзнавчого музею. Невелике приміщення закладу, розташоване в Районному будинку дитячої творчості в центрі міста, можна сказати, віджило свій вік – музей розрісся. Його першим директором та ініціатором був уже покійний краєзнавець Василь Керечанин. Останні 7 років заклад очолює історик Андрій Світлинець (на фото). Нині музей налічує понад тисячу експонатів, їх поповнюють жителі району.

«Баденські» Сокири

Заклад є власником кам’яних шліфованих сокир та знарядь праці епохи енеоліту (перехідний етап від кам’яного до мідно-бронзового віку). Фахівці стверджують, що належать вони до культури Баден, яка датується приблизно 3500 – 2500 р. до н. е. Предмети різні за розмірами та виготовлені переважно зі щільної темно-сірої кам’яної породи. «Я дізнався, що в Ільниці зберігається унікальна колекція, й запропонував передати її в наш музей. Власник погодився тільки продати.

Оскільки ми коштів не мали, то домовилися про тимчасову передачу з подальшим викупом. Так до нас потрапили перші 14 артефактів, – ділиться А. Світлинець. – У музей завітали тодішній голова РДА

В. Феєр та заступник голови ОДА В. Приходько, які звернули увагу на оголошення з проханням про фінансову допомогу і взяли на себе місію меценатів. Так ми стали власниками артефактів. А невдовзі на таких же умовах отримали наступні 20 предметів. Більше року вони чекали на мецената, яким врешті став житель Ільниці, депутат райради Василь Павлище».

Белемніти

У палеозойській ері, а це близько 345 млн років тому, на території сучасного Закарпаття існувало так зване Карпатське море, яке було складовою океану Тетис. Тут плавали акули, молюски-амоніти, белемніти, корали, морські їжаки, гастроподи, радіолярії, остракоди тощо. Всі вони живилися один одним. Помираючи, падали на морське дно і… залишалися там навічно у вигляді скам’янілостей, щоб ми дізналися: 400 – 100 млн років тому на Землі були живі, хай навіть і примітивні, організми. Час від часу знаходимо їх у нас під ногами, розповідає краєзнавець. Музей має невелику колекцію скам’янілостей, яка примандрувала з вапняного кар’єру в с. Приборжавське. Переважно це амоніти та белемніти. Вони зазвичай невеликих розмірів, але іноді зустрічаються й цікаві екземпляри. Торік колекція поповнилася фрагментом гігантського молюска-амоніта, яку подарував житель с.Приборжавське М. Китей.

Радянські «Летючі миші»

Колекцію гасових ламп та ліхтарів кінця ХІХ – середини ХХ ст. автор матеріалу бачила тут не раз. Такою, наскільки нам відомо, не може похвалитися жоден із закарпатських музеїв. Все почалося, коли працівники Будинку дитячої творчості подарували одразу кілька ламп. Нині експозиція нараховує близько 30. Переважно – це гасові лампи різних виробників для домашнього вжитку. Серед них, зокрема, чехословацька «Meva 684», угорська «Szikra 5» та радянська «Летючі миші», розповідає директор. Великий інтерес представляють і два саморобні прямокутні ліхтарі, виготовлені з дерева та скла, що мають пристрій для парафінової свічки. Є й промислового та спеціального призначення – шахтарські: дві лампи Вольфа (так звані «коногонки») та дві ацетиленові (карбідні), що використовувалися в сусідній Ільниці. Діяльність же Боржавської вузькоколійки в районі зумовила появу двох залізничних ліхтарів на залізничних стрілках. Окремо хочеться згадати й про експонат циліндричної форми, що в чехословацький період слугував для освітлення вулиць у Іршаві. Кошти на його реставрацію дав ільницький підприємець Василь Савко. Він же презентував сім ламп, серед яких кілька рідкісних карбідних. Якось у Міжнародний день музеїв приємною несподіванкою став і подарунок уродженця Іршави, професійного фотографа Михайла Миговича, який нині проживає в Івано-Франківську. Це – ще дві гасові лампи радянського та угорського виробництва та десяток друкованих видань дорадянського часу.

Зібрання пароха часів Карпатської України

Є й експозиція, присвячена подіям Карпатської України. До 75-ї річниці виставили нові знахідки. Один зі стендів, розповідає Андрій Світлинець, тутешні краєзнавці відвели під загальну інформацію – з картами, листівками тієї доби. А от інший – дуже цінний, бо містить матеріали, знайдені у 2001-му під час ремонту в греко-католицькій церкві в Заріччі. Виявилося, що це приватне зібрання місцевого пароха 1930-х Бартолемея Балтовича. Тут є книжки, журнали, оголошення, листівки, особисті листи, а також цінні офіційні документи з оригінальними підписами керманичів Карпатської України та печатками центральних установ, список вояків Карпатської Січі, що загинули під час оборони в 1939 році, лист-повідомлення від УНР в Ужгороді про перенесення столиці до Хуста та переговори А. Волошина з німецькою стороною про господарську допомогу тощо. У листах Балтовича описуються тогочасні події. Наприклад, у листі до Марусі (невідомо, чи це дружина, чи сестра), датованому 13.02.1939, йдеться про хід виборів та особисті переживання.

«Тут є карта кінця 1938 р. – початку 1939 р., де позначена Словаччина і… Карпатська Україна. Вірогідно, її друкували в Німеччині, – розповідає історик. – Уперше завдяки документам ми дізнаємося, що о. Балтович був членом ОУН і ніхто його в ті часи не видав». Але найбільш цінними з історичної точки зору виявилися списки загиблих січовиків, укладені ще в 1939 – 1940 рр. і направлені УНО для уточнення та доповнення на місця. Оскільки о. Балтович зумів уникнути арешту угорською владою і залишився в підпіллі, то саме йому їх і адресували, каже А. Світлинець. У цих списках, до речі, є прізвища загиблих, які були невідомі.

100-річні новорічні листівки

Влаштовують тут і цікаві виставки до певних подій. Одного року зробили ялинку в стилі ретро, що увібрала майже 80 літ минулої епохи. Серед колючих гілочок можна було побачити саморобні паперові фігурки, блискучі кошички, грецькі горішки, пофарбовані золотистою охрою, шишки, скляні прикраси часів Другої світової війни та епохи СРСР. Радянських іграшок найбільше, і це закономірно. Саме завдяки їм можна простежити, як змінювалася ідеологічна мода. У повоєнний час прикрашали ялинку різнокольоровими фігурками Діда Мороза, Снігурки, сніжинок, лісових звірів, птахів, а також горіхами, жолудями,  різноманітними овочами. Після польоту Гагаріна на перше місце вийшли космонавти, потім з’явилися радянські вчені, артисти. Ідеологія 1970-х принесла на ялинки п’ятикутні зірки, серпи й молоти, паровозики, машинки та яскраві різнокольорові дзвоники, кульки, ромбики, електричні гірлянди з лампочками. У 1980-х до цього списку додалися бурульки, кульки. Також у моду ввійшов дощик (гладкий, з ворсинками, колючий), саморобні гірлянди з вати та з міні-лампочками. У 2000-х набирають популярності іграшки, зроблені своїми руками: фігурки з соломи, паперові сніжинки, янголята тощо.

Експозицію доповнює колекція новорічних поштових листівок. Найстаріші – з часів Австро-Угорщини (1916 – 1918 рр.), Чехословаччини (1924), Угорщини (1941). Найбільше листівок, знову ж таки, – радянської епохи. Тут також чітко прослідковується вплив ідеології. У 1970 – 1980-ті бачимо Кремль, червоні зірки, прапори, атрибутику СРСР. Пан Андрій закликає: якщо у вас вдома збереглися старі іграшки, – подаруйте їх музею.

Жетон угорського солдата

«Надзвичайно цінний подарунок зробив наш земляк, лікар Василь Бейсюк. Він передав на зберігання особистий жетон солдата угорської армії часів Другої світової війни, – каже Андрій Світлинець. – Такі «смертні медальйони», як їх називали, мали та мають практично всі армії світу». Основне їхнє призначення – ідентифікація загиблого або пораненого солдата. У медальйоні вказувалися рід війська, номер, ранг солдата. Також фіксувалося його ім’я та прізвище, ім’я батька, дівоче прізвище матері, місце проживання і призову, медичні щеплення тощо. Треба було вписати й точну адресу, куди мали надіслати повідомлення в разі загибелі.

Після розшифровки медальйона виявилося, що він належав Йожефу Занеру, який народився в 1920 році в Будапешті. Цей чоловік, скоріш за все, не був на фронті, бо «фронтові» медальйони мають низку спеціальних проколів навпроти цифр, що несли в собі додаткову зашифровану інформацію, якщо папірець всередині пошкоджувався, каже історик.

Війна… в музеї

«Євромайдан. 94 дні гідності» – під такою назвою відкрили в день річниці Майдану експозицію, присвячену початку Революції гідності. Тут представлено чимало фотографій, які висвітлюють розвиток тогочасних подій на Іршавщині та активну участь наших земляків у київському Євромайдані. Світлини підкріплюють агітаційні листівки та наліпки. «Окреме місце займають експонати, привезені з барикад Києва, – розповідає А. Світлинець. – Є, зокрема, манекен у одязі протестувальників, захисна каска з написами «Разом сила. Майдан. Київ 2013», синьо-жовтий прапорець, саморобний бронежилет, залізна палиця, металевий щит, який використовували бійці Закарпатської сотні самооборони, фрагмент бруківки з барикади на Грушевського, гільза з мисливських патронів та металеві кульки».

Окремої уваги заслуговують тимчасові посвідчення, опізнавальні бейджики та нарукавні стрічки активістів, які охороняли Жовтневий палац, КМДА та штаб самооборони. Є і шматок червоного мармуру, який, за свідченнями активіста Євромайдану Михайла Мочана, належав поваленому пам’ятнику Леніну в Києві, що дав початок активному «ленінопаду» по всій країні. А з іршавського Євромайдану до музею передали металеву бочку й автомобільну шину, які використовувалися в ті буремні дні біля РДА.

А потім було АТО… Два бійці –  Віктор і Юрій Пацкани (батько й син) – принесли державний прапор, підписаний військовослужбовцями одного з бойових підрозділів 128-ї гірсько-піхотної бригади. А ще – фрагмент розірваної міни та стару логарифмічну лінійку, яку використовували наші артилеристи для обчислення стрільб, із зони бойових дій приніс волонтер Мирослав Мешко. Андрій Світлинець зауважує, що ці безцінні експонати та інші речі використали при створенні експозиції, яку присвятили подіям на сході України.

Якось у музей навідалися Михайло Боднар із Довгого та Віктор Ільницький з Чорного Потока, які прибули у відпустки із зони АТО й передати фронтовий подарунок – бронежилет, простріляний у боях під Луганськом. Зі слів М. Боднаря, його, а також синьо-жовтий прапор, підписаний бійцями батареї, де служить, він привіз для своєї домашньої колекції. Та довідавшись, що в Іршаві діє музей, вирішив подарувати закладу.

«Альбом Аушвіц» і Ліля Якоб

«Одного літнього дня мені зателефонували і попросили про зустріч. Виявилося, що до нас завітали громадянин Ізраїлю, вчений із США та перекладач. Єврей шукав своє коріння в Приборжавському, науковець збирав матеріал про співіснування місцевого люду та євреїв у довоєнний період. А ще американець Джон досліджує історію одного альбому, що стосується нашого краю. Були зустрічі зі старожилами, поїздки до Білок, Приборжавського, Іршави. Тоді ж дізнався детальніше про фотоальбом, відомий у всьому світі під назвою «Альбом Аушвіц», і, зрозуміло, попросив для музею хоча б фото. Та Джон мене здивував. Замість електронних світлин він вислав книгу. Днями наш музей її отримав, – розповідає пан Світлинець. – А історія ця почалася навесні 1944 року, коли угорська військова влада зігнала закарпатських євреїв у тимчасові гетто, а звідти відправили до Освенціма (німецькою Аушвіц). У цьому ешелоні була дівчина Ліля Якоб (Меєр) із с. Білки, що на Іршавщині. Вона вижила, і після визволення табору випадково знайшла в канцелярії альбом із майже 200 фото, де побачила себе, свою родину, односельців.

Ліля зберегла фотоальбом, який пізніше перевидали. Мало того, євреї провели по всьому світу дослідження людей, які там зображені, та ідентифікували близько 60 відсотків. Фактично, на прикладі цього фотоальбому яскраво розкрита трагічна сторінка Голокосту. Зараз він у нашому музеї, і всі бажаючі можуть його побачити». Тут планують облаштувати окрему експозицію.

Стань меценатом …давньої сокири

«У музей часто навідуються люди і пропонують викупити від них ті чи інші речі. Якщо принесене нас зацікавить, то намагаємося відшукати гроші. Просимо також залишити експонати на тимчасове зберігання з подальшим викупом. Ми повісили оголошення, в якому пропонуємо відвідувачам купити якусь річ і подарувати музею (ім’я дарувальника записується під нею). В такий нестандартний спосіб нам вдалося залучити до колекції кількасот експонатів, серед них і дві лампи. В обидвох випадках меценатами стали журналісти – автор матеріалу, уродженка Іршави, журналіст газети «Новини Закарпаття», та Галина Сернівка, яка нині працює в нацполіції в Києві. Нещодавно навідалися вчителі зі Львова, які «викупили» довоєнні книги, знаряддя праці. Що цікаво, музей «вийшов на вулиці» – вже втретє 10 грудня відбудеться Відкрита екскурсія містом. А ще сюди їде унікальна колекція, але про неї – згодом.

Оксана ШТЕФАНЬО
Фото автора

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...