Субота
21 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«БЕЗВІЗ» ПО-ЗАКАРПАТСЬКИ

Президент символічно відкрив двері в Європу

До приїзду Петра Порошенка готувалися ретельно – латали, фарбували, підчищали… Із вулиць в Ужгороді навіть прибирали будматеріали там, де тривають ремонти. Як опісля сказав мер – це були вимоги охорони гаранта. А ужгородці казали, мовляв, якби Президент приїжджав хоча б раз на місяць…

У день прибуття, 11 червня, дорога з Мукачева до Ужгорода була «всіяна» поліцейськими. В обласному центрі та ж ситуація. Усе в межах безпеки. А Президент Петро Порошенко разом із дружиною Мариною прилетів і приземлився в ужгородському аеропорту, де їх зустріли представники влади, силовики. Звідти кортежем поїхали на українсько-словацький кордон (перехід Ужгород – Вишнє Нємєцке, вантажний термінал).

Медійників попередили: треба мати при собі паспорт України, посвідчення журналіста, воду, бутерброд. Уже на КПП ми побачили натовп людей із прапорами України та ЄС, у вишиванках і без – кількасот чоловік. Щоб дістатися змонтованої сцени, всі проходили через металошукачі. Окрім документів, просили показати, що в сумці, навіть зробити ковток води з власної пляшки. У колеги забрали «пуд­реницю» зі скла, однак потім віддали. Словом, заходи безпеки були шаленими.
Мушу сказати, що Президент пунктуальний. Кортеж зі словацького боку прибув раніше, трохи згодом приїхав наш гарант – як і очікувалося, на 12.00.

Почалася урочиста церемонія з нагоди «безвізу», адже саме в ніч на 11 червня він набрав чинності. Петро Олексійович відкрив символічні двері до Євросоюзу у вигляді українського біометричного паспорта ключем, який йому піднесла школярка, сестра «АТОвця» Наталка Блага. А по той бік дверей чекав Президент Словаччини Андрей Кіска. Очільники двох держав щиро обнялися й підійшли до мікрофонів.

У своїй промові Петро Порошенко зазначив: «Вельмишановний пане президенте! Шановна громадськість! Дорогий український народе! Хочеться сказати «Yes»! Ми це зробили! І я вас із цим вітаю! Насправді ми цього дуже довго чекали. І це історична мить, коли ми руйнуємо паперову завісу, яка відділяла Україну від Європи. Це означає, що Україна зробила величезні реформи. Ми разом, спільними зусиллями змінили країну. А наші партнери з Європи дотримали свого слова, й двері Європейського Союзу, наших друзів і партнерів, відкриті для українського народу.

Сьогодні 11 червня, і я впевнений, що цей день назавжди закарбується в історії України як остаточний вихід нашої держави з Російської імперії і повернення України до родини європейських народів. Саме заради цих цінностей, європейських цінностей, три з половиною роки тому українці вийшли на Революцію гідності, вимагаючи реформ і європейської інтеграції. І сьогодні воля народу імплементована, і перше, надзвичайно важливе досягнення ми з вами зробили. Саме зараз волю, свободу, демократію найкращі українці – воїни Збройних сил та інших збройних формувань – захищають на сході нашої держави.

Нині цим правом може скористатися кожен українець, бо ми не просто відкриваємо двері й право для безвізових подорожей для тих уже понад чотирьох мільйонів українців, які мають біометричні паспорти. На сьогоднішній день ці паспорти не потребують жодних віз, жодної паперової тяганини, жодних зборів, черг. Це значно збільшує цінність українського паспорта, і нині кожен українець може й має можливість випити фантастичну каву в Братиславі, чи полетіти лоукостом у Варшаву, чи відвідати віденську оперу. А ми, зі свого боку, запустили нові потяги до сусідніх європейських країн, разом із нашою митною та прикордонною службами спільно облаштовуємо пункти пропуску й будемо робити єдиний контроль із нашими словацькими, польськими, румунськими й угорськими партнерами, як символ дружби й довіри між нашими країнами.

Хочу сказати, що чим більший прогрес ми демонструємо на шляху реформ, тим більше аргументів у мене і в українського народу з’являється для того, щоб надати Україні перспективу членства в Європейському Союзі. Бо Україна – європейська держава, відповідно до статті 49 Римського статуту. Я хочу подякувати своєму доброму другу Президенту Словаччини за тверду підтримку Словаччиною української територіальної цілісності, суверенітету, незалежності й українських реформ. Це позиція справжнього друга й партнера. Ми впевнені, що спільно з нашими такими надійними друзями й адвокатами України в Європейському Союзі зможемо продовжити наш шлях реформ, продовжувати кардинальні європейські зміни держави, продовжити наше повернення до Європи. У мене є всі підстави для того, щоб бути переконаним у цьому. Слава Європі! Слава Україні!», – звершив свій виступ Президент України Петро Порошенко.

Щоправда, обурення журналістів викликав неякісний переклад промови Президента на словацьку. У виконанні перекладача з Києва мова скидалася на давньоруську. Тому високий гість із сусідньої країни стояв беземоційний.

Президент Словацької Республіки Андрей Кіска привітав Україну із запровадженням безвізового режиму й наголосив, що цей день важливий не тільки для українців, а й для словацького народу: «За цим днем приховано багато зусиль, важкої роботи. Україна виконала свої обіцянки, так само зробив і ЄС», – зазначив він. Андрей Кіска закликав Україну продовжувати проводити реформи. «Словаччина та її політики будуть підтримувати вашу державу, щоб вона прямувала до Європейського Союзу, до якого ви належите», – додав.

Церемонія тривала до 30 хвилин. Опісля оголосили, що П. Порошенко чекає молодь для спільного фото. Ринула не тільки молодь, і гарант опинився в полоні. Заметушилася охорона. До речі, дружина Президента Марина стояла в натовпі. Подальше пересування нагадувало рій бджіл.

А люди тим часом посунули до «дверей», фотографувалися, вітали один одного з «безвізом». Вже на виході, чекаючи автобус, бачили свіжозаасфальтовану дорогу. Цей пункт пропуску так поки й не реконструювали. І невідомо коли це зроблять, адже підрядник зник разом із мільйонами державних коштів.

Цього ж дня Петро Порошенко разом із дружиною та Президентом Словацької Республіки Андреєм Кіскою зустрілися з дітьми, які їхали через інший пункт пропуску «Чоп – Загонь» на відпочинок до Угорщини. Більшість учасників проекту – діти українських військових, котрі брали участь в АТО. «Впевнений, що коли вони стануть дорослі, Україна вже буде членом ЄС», – зазначив П. Порошенко. Принагідно привітав із днем народження одну зі школярок – Віолетту Беззуб.

Вже четвертий рік поспіль за підтримки Міністерства закордонних справ України та уряду Угорщини відбувається літнє оздоровлення дітей із сімей учасників АТО, родин переселенців, малозабезпечених сімей та обдарованих дітей із різних регіонів України. Це їхала перша група зі 112 школярів віком від 8 до 15 років. Наразі вже понад 1500 неповнолітніх мали змогу відпочити та оздоровитися на курортах озер Веленце та Балатон в Угорщині. З 11 червня по 26 серпня цього року планують прийняти 700 дітей – як безпосередньо з території східної України, так і з сімей учасників АТО. Крім того, цього року сусідню країну відвідають також переможці міжнародного соціального проекту Книга добра, який організовується з благословення верховного архієпископа Києво-Галицького Любомира Гузара за підтримки міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та угорського уряду. Основною метою та завданням цього проекту є створення книги з цікавими історіями та ілюстраціями про добро із залученням понад 300 тисяч осіб.

Уже в Ужгороді, по приїзду, 10-річна Наталка Блага, яка вручала Порошенкові ключі від «дверей» на кордоні, розповіла: «Він запитав, чи мені страшно.

Переживала. Та й Президент до всього. Думаю, що ніхто з моїх одноліток тут не знайомий із Президентом, а я – так. А взагалі знайомству з керівником держави я завдячую своєму братові».

Наталка – сестра воїна 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону Віктора Благи, який із 2014 р. боронив Україну на Донбасі. Він їхав із сестрою на церемонію в нашому автобусі. Так що слава «безвізу»! Слава Україні!

За Президентом їхала
Оксана ШТЕФАНЬО

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2017
 


...