Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«ЧОЛОВІК – ЦЕ БОГ!»

Або що робити, коли твій ворог – кохана людина?

Пригадую випадок, коли ненароком у магазині почула розмову мами з донькою. Власне, це була скоріше сварка. Спочатку мати наводила аргументи, чому дівчина має вийти заміж. Перший – їй уже 24 роки. За словами матері, вона – стара діва. Другий – женихів до блуду, хоч Уж ними гати.

Доня відбивалася жартами, а потім влаштувала істерику: «Хіба ти не розумієш, що всі чоловіки бігають за мною лише тому, що ми багаті! Їм треба не мене, а гроші мого татка!» Схиляюся до думки, що вона мала рацію. І третій аргумент – мама хоче внуків: «Ти вибери собі достойного чоловіка – і відразу в декрет. До тридцяти років маєш народити хоча би трьох дітей!» Продавчиня, вислухавши їхню перепалку, вирішила налякати жінку, розповівши свою історію. Мовляв, теж багато перебирала. Вийшла заміж у 30. Вибір виявився невдалим. Чоловік після весілля почав гуляти і бити дружину. Довелося розлучитися…

Не знаю, як склалося життя тої дівчини. Але зрозуміла, що її мати – диктатор. Можливо, й видала доню за першого ліпшого. Бо в нас, закарпатців, такий менталітет: лиш би одружити, а як житиме чадо, чи складеться подружнє життя, – справа другорядна.

Інші історії стосуються соцмереж. Два роки тому у «Фейсбуці» проходив флешмоб на тему насилля в родині. Отут я начиталася всіляких звірств, як чоловіки знущаються над дружинами. Одній поетесі вибив зуби. Другій – повиривав коси. І це на очах у малолітніх дітей. Звісно, що ці розповіді, – крапля в морі. Але ж скільки сили волі треба було знайти в собі, щоб зізнатися в такому, та ще й на люди. Мене цікавить інше: чому ці жінки сповідаються у соцмережі? Чому жодна з них не звернулася по допомогу до поліції?

Щороку від насильства помирає 1,5 тисячі українських жінок

Розповіді тих, хто страждає від домашнього насилля, дуже різні. Навмисно таке й не вигадаєш. Як-от: чоловік змушував дружину дивитися жорстке порно й відтворювати з ним подібне у ліжку. Затим лупцював її з криками: «Лярво, де ти цьому навчилася? Ти зраджуєш мені!» Мало того, розбив їй обличчя і відбив нирку. Чомусь деякі чоловіки думають, що жінка – це його приватна власність. Хто дав право їм так думати і поводитися? Питання, звісно, не риторичне. Відповідь очевидна: виховання. Може, таку поведінку, будучи дитиною, спостерігав між батьками.

Чи історія молодої дівчини, яка вийшла заміж за київського професора, а він її, вагітну, бив і кулаками по голові, і ногами по животу. Слава Богу, дитина народилася здоровою, але передчасно. Бо «благовірний» за два тижні до пологів так відлупцював дружину, що та отримала струс головного мозку.

Домашнє насильство є і в багатих, і в бідних родинах. Демони не сплять, а нашіптують, що жінку треба бити. Якщо чоловік кричить дружині, що витягнув її з лайна, – це привід кинути його, а перед тим написати скаргу до поліції. Але вона, як правило, пробачає, коли він перепрошує, дарує квіти, парфуми чи дорогий одяг.

«Коли мій чоловік тверезий, то хоч на хліб його масти, – плаче знайома. – А коли нап’ється, то хоч із хати втікай. Він трощить усе: посуд, меблі, вибиває скло на дверях. Мені в такі моменти жити не хочеться. Бо винна в усьому я. Він – пан, бог, а я хто?» Така психологія притаманна багатьом. На жаль, нашим жінкам треба би вже відходити від стереотипного архаїчного мислення: якщо б’є – значить любить. Бо коли чоловік любить, він навіть не підвищуватиме голос на кохану.

Інша приятелька зізналася, що якось написала на чоловіка скаргу в міліцію. Але він сам працював у тій структурі, так що його не покарали. Він просто «домовився».
Часто жінки втікають від домашніх тиранів на заробітки за кордон. На Закарпатті таких випадків багато. Загалом від домашнього насильства потерпає більше жінок, ніж від пограбувань, зґвалтувань та в автомобільних катастрофах разом узятих. Про це повідомила представник Президента в парламенті Ірина Луценко в програмі «Територія позитиву». Відтак щороку поліція фіксує близько 165 тисяч звернень жінок, які піддаються насильству в сім’ї. Статистика показує, що насправді їх у п’ять разів більше. Результат сумний: щороку від насильства помирає 1,5 тисячі українських жінок.

Емоційний тероризм – це також насильство

Тепер розглянемо під мікроскопом, що таке домашнє насильство? Це дії одного члена сім’ї по відношенню до іншого, котрі порушують громадянські права та свободи людини або призводять до фізичного, психічного чи морального страждання. Все це може застосовуватися до дружини чи чоловіка, неповнолітніх дітей, престарілих батьків, до немічних та інвалідів, між родичами або усиновителями, а також на гендерній основі, трактується як насильство однієї людини до іншої на підставі статевої ознаки. За статистикою, 95% потерпілих становлять жінки. Домашнє насильство має різні форми: від фізичного, сексуального, психологічного впливу, примусу до емоційного тероризму. До речі, є ще й економічне насильство – це вилучення або обмеження коштів, контроль надходжень та витрат.

На жаль, на Закарпатті неприйнятними вважають лише побої та зґвалтування. Насправді широко розповсюджений у нас емоційний тероризм – теж насилля, розповідає керівник громадської організації «Неємія» Тетяна Мачабелі. До прикладу, дівчата, які після інтернату потрапляють у сім’ю, стають жертвами сексуального домагання. Вони терплять тому, що не мають власного помешкання й бояться опинитися на вулиці. Крім насильства потерпають ще й від економічного та емоційного терору.

Натомість заступник начальника управління превентивної діяльності ГУ Нацполіції в Закарпатській області Вадим Сітало розповів, що цьогоріч до правоохоронців краю надійшло дві тисячі триста звернень щодо насильства в сім’ї, 80 відсотків із яких – від жінок.

– Переважна більшість заяв має адміністративний характер, – пояснює В. Сітало. – Приклад психологічного насильства такий: чоловік приходить додому і влаштовує конфлікт із дружиною. Тобто доводить її до негативного психологічного стану, після чого вона телефонує на «102». В таких випадках застосовуються санкції адміністративного характеру. Нерідко ситуація в родинах налагоджується. Але є випадки, коли насилля з боку чоловіка загрожує здоров’ю жінки. Тоді жертву треба ізолювати від кривдника й надати їй необхідну психологічну та фінансову допомогу, а також житло.

Допоможе «Неємія»

У нашій області немає відповідної бюджетної організації, каже заступник департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Наталія Омелянюк. Тому співпрацюють із громадськими організаціями, які надають такі послуги. Одна з них – «Неємія». Її очільниця Тетяна Мачабелі розповідає, що вони надають потерпілим жінкам і матеріальну допомогу – мають можливість знімати квартиру жертвам насилля чи допомагають підшукати житло.

– Був такий кричущий випадок, – каже пані Тетяна. – З-за кордону повернулася ужгородка з двома дітлахами. Вона втек­ла від чоловіка, бо вже не витримувала знущань над собою і малими. Приїхала в Ужгород, а тут у неї нікого і нічого нема. Куди йти? Не знає. У відчаї привели до нас. Діти не знали української.

Розмовляли іноземною. Ми допомогли зняти квартиру, влаштували її на роботу, дітей – у школу. Знайшлися волонтери, котрі навчили їх української мови, надавали різні побутові послуги.

У банк даних сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах із приводу насильства, соцпрацівники занесли 173 родини, у службах у справах дітей перебуває на обліку через  жорстоке поводження 51 неповнолітній. Однак офіційна статистика відображає лише верхівку айсберга, люди не поспішають до правоохоронних органів. І йдеться не тільки про фізичне насилля, а й латентні форми: психологічне, вербальне. Воно часто носить прихований характер, бо і жертви, і їхні кривдники ретельно приховують усе від сторонніх очей. Тому завдання суспільства по відношенню до жінок, які стали жертвами, – вселити в них надію, що вихід є.

Хоча з насильством можемо зустрітися і на вулиці, і навіть на роботі. Це – злочин! Тому, якщо є такі випадки, потрібно звертатися в органи нацполіції, яка дасть кваліфіковану оцінку таким діям. Або ж якщо ви стали свідком подібної ситуації – замовчувати не можна.

Варто знати, що за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність. До прикладу, за завдання легких тілесних ушкоджень чоловік заплатить штраф близько 850 гривень. Якщо після побиття жінка частково втрачає праце­здатність (струс мозку, вивих руки), то штраф подвоюється. Кривднику можуть присудити громадські роботи або виправні та навіть заарештувати. Але наявність ушкоджень має встановити судово-медична експертиза. Можна зняти побої і в травмопункті. Лікарі повідомлять про факт насилля до поліції. Згідно з новим Кримінально-процесуальним кодексом, після цього справа автоматично «запускається» і починається розслідування. В минулому для цього потрібна була ініціатива самої постраждалої.

Терпіти не варто

Якщо ж вам загрожує небезпека від вашого благовірного і сил терпіти більше нема, необхідно заздалегідь все продумати й підстрахуватися. Перше, що маєте зробити, так це зібрати ключі від квартири, документи, якщо є можливість – гроші, а також найнеобхідніші речі: одяг, ліки? і сховати в безпечному місці – у рідних, знайомих. Затим домовитися з надійними сусідами, щоб вони викликали поліцію, якщо почують характерні крики з квартири. Жінки, ви мусите пам’ятати «закон джунглів»: спочатку дій, потім подавай голос. Якщо ж будете лише погрожувати, що підете від чоловіка-насильника, поступово ваші акції впадуть до нуля. Бо вам уже ніхто не повірить. Та ви й самі втратите віру в здатність здійснити свій намір. Крім того, заздалегідь домовтеся з родичами, друзями або знайомими (бажано – невідомими агресору) про надання притулку в разі необхідності. Тут треба буде заховати й знищити всі адреси, які допомогли б йому в пошуках. Найкраще – звернутися до спеціалізованого кризового центру надання допомоги жертвам насильства. Не тікайте з квартири «в чому є». Бо тоді вам доведеться знову повертатися додому. Постарайтеся, щоб свідками насилля не стали ваші діти. Для них це травма на все життя. Але якщо таке стосовно вас чи ваших дітей вчинено, постарайтеся розповісти про це сусідам, друзям, родичам, колегам – згодом вони можуть стати вашими свідками в суді.

Що робити жінці, коли вона живе в селі? Звісно, не можна приховувати факти знущання чоловіка над собою. Хоча від сусідів у селі й так ніколи нічого не приховаєш. На те вони й сусіди, щоб рознести вашу біду всьому селу. Але вихід є: ви маєте повне право звернутися зі скаргою на чоловіка в поліцію чи сільську раду. Тут мають відреагувати адекватно і якнайшвидше.

Маріанна ШУТКО

P. S. У рамках Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства стосовно жінок із 25 листопада по 10 грудня триває акція «16 днів активних дій проти насильства». До кампанії долучилося і Закарпаття. Правоохоронці, зокрема, виїжджали в населені пункти для підвищення обізнаності людей із цієї теми та з метою виявлення сімей, члени яких страждають від насильства. Упродовж двох тижнів в області відбувалися й різноманітні просвітницькі заходи задля підвищення інформованості суспільства про цю проблему: тренінги, вуличні акції, конференції, дискусії, автопробіг, флешмоби.


Як не стати жертвою домашнього насилля?

На думку психологів, «стимулом» до фізичного насильства часто є надмірне вживання алкоголю, наркотичних речовин, набагато рідше – почуття ревнощів і незадоволеність життям. Це ганебне явище існує в усіх без винятку соціальних групах, з ним стикаються незалежно від рівня доходів, освіти і становища в суспільстві.

Цікавий факт: жінки переважно виправдовують агресію своїх співмешканців. У психології це називається «стокгольмський синдром». Тут позначаються і фінансова залежність, і відсутність власного житла, і нерозуміння того, як уникнути агресії, а також невіра в те, що хтось допоможе… Але не можна мовчати й миритися з насильством, бо воно завжди йде по колу й за проханнями вибачити зростає нова його хвиля.

Потрібно зрозуміти: грубість і образи найчастіше є наслідками низької самооцінки агресора та нестабільності психіки, яка обертається бажанням контролювати або знущатися над іншими, щоб відчувати себе повноцінним і врівноваженим. Тому важливо знати ознаки домашнього насильства, щоб відстоювати та захищати свої особисті межі. Пам’ятайте: скоригувати ці межі у стосунках, які вже склалися, значно складніше, ніж на початку нових. Посягання на особистий простір, коло друзів, родичів, обмеження спілкування з ними, ревнощі (навіть якщо це подається під виглядом великого кохання) крок за кроком призводять до подальшої ізоляції, до моральної і навіть матеріальної залежності. Тому не можна заради інших повністю жертвувати власними інтересами, прагненнями. Віддаючи себе родині, варто залишати час для себе, своєї роботи, навчання та розвитку, що є важливим і для кожної жінки особисто, і для сім’ї в цілому.

До речі, домашнє насильство може починатися з таких «дрібниць», як постійні прискіпування до якості прибирання вдома, зовнішнього вигляду, а в результаті закінчитися побоями...

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...