Неділя
18 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЧОМУ ЧЕРЕЗ МОВНИЙ КОНФЛІКТ

дехто робить ворогами всіх закарпатців?

У принципі, ця істерія спостерігається вже давно. На закарпатцях висить клеймо сепаратистів. Причому вішали його керівники держави через дії обласної влади. Варто лише попросити більшої лояльності до нашого краю, як відразу з Києва звучить: «Сепаратисти! Де СБУ? Всіх по тюрмах!».

Всі прикордонні західні області внесли в дорожній експеримент і дали можливість залишати частку з митних надходжень на ремонт доріг. Закарпаттю не дали. І це при тому, що в нас кордони з чотирма державами Євросоюзу. Влада краю почала вимагати, щоб внесли й нас у цей експеримент, і відразу зі столиці понеслося: «Сепаратисти!».

Попросили ми відновлення статусу вільних економічних зон – сепаратисти! Попросили субвенцій чи погасити заборгованість по зарплатах учителям та лікарям – сепаратисти! А тут ще мовний конфлікт із Угорщиною, і керівництво області стало на захист закарпатських угорців, розуміючи, що це наші люди, і ця земля є їхньою прабатьківщиною. І почалося! Амбітний політик Мишко Саакашвілі видав: «На Закарпатті взагалі відсутня українська влада!». А на екрани виліз військовий прокурор Анатолій Матіос і як той Пилип із конопель бовкнув: «На Закарпатті 150 кілометрів державного кордону не контролюється і знаходиться у приватній власності!». І якщо грузин Саакашвілі може собі дозволити заради політичного піару висловлювати популістські лозунги, то як міг керівник вагомого правоохоронного органу молоти таку дурницю? А потім ще екс-керівник зовнішньої розвідки Віктор Гвоздь у одній із програм робить круглі очі й каже: «Мені це в голові не вміщається, але, можливо, так і є».

Гірше те, що почалися незрозумілі нападки на всіх закарпатців у соцмережах. Мовляв, як так, що українці Закарпаття не можуть дати по зубах і поставити на місце угорців. А ще нам дорікають тим, що ми тут не так голосуємо на виборах, ходимо на заробітки по європах і воліємо віддавати дітей у європейські виші. А ще ми всі контрабандисти. І в селах час на годинниках у нас середньоєвропейський, а не київський. І наша українська мова – якась зовсім не українська, її важко й зрозуміти.

Шановні співгромадяни! Закарпатці не будуть «ставити на місце» угорців! Вони на місці. Їх сюди ніхто не завозив. Це їхня прабатьківщина. І ми поважаємо їхню культуру, традиції, гастрономію. Бо насправді закарпатці мультикультурні й навіть святкують по два релігійні свята: у нас звичними є міксовані шлюби й одружитися «русинові на мадярці» – за щастя, адже угорські дівчата змалку навчені дбати про домівку й добре куховарити. Всі без винятку краяни люблять угорські страви, і вони є у нас традиційними в раціоні.

Шановні співгромадяни! Ми голосуємо не так, «як треба», бо тут є свої традиції поваги до влади, бо мешканці Закарпаття дуже бояться революцій, переворотів і політичних війн. Тут люди за короткий період пережили купу конфліктів та були громадянами багатьох держав, і вже просто хочуть спокою та стабільності.

Шановні співгромадяни! Багато закарпатців дійсно ходять на заробітки. Але це не від хорошого життя. Але ви повинні знати одну важливу деталь – вони повертаються і вкладають гроші не в європах, а тут. А потім ви дивуєтеся, чому це в наших селах будуються такі розкішні будинки? Бо закарпатці працьовиті. Можливо, і не естети, і помешкання зводять багато, але без смаку, та подивіться, як кожен ґазда чи ґаздиня намагається висадити перед хатою не бурячки, а квіти, щоб двори були охайними й чистими.

Шановні співгромадяни! Останнім часом ви звинувачуєте наших закарпатських угорців, що вони не вчать українську мову й потім після школи йдуть в університети Угорщини. По-перше, це неправда, бо явище це непоширене. До прикладу, жоден випускник єдиної в Ужгороді угорськомовної школи не пішов учитися далі в Угоршину, а всі поступали у виші України. А тепер проаналізуйте, де здобувають освіту діти депутатів, які приймають Закон про освіту, чиновників центральної влади? То, може, проблема не в мові? Проблема в якості освіти й перспективі кар'єри.

Шановні співгромадяни! Ми не всі контрабандисти. Серйозною контрабандою займаються певні категорії людей. І це явище не є суто закарпатським, воно поширене на прикордонні всіх країн, між якими існує цінова різниця на певні види продукції. Так, у нас є контрабандисти, але це не масове явище. А ті, хто не зовсім легально провозить у підшивці автомобіля кілька блоків сигарет, не контрабандисти, а жертви економічної ситуації в рідній країні.

Що стосується середньоєвропейського часу на годинниках, то, дійсно таке явище є. Але хіба це кримінал? Ну, так сталося, що в нас сонце піднімається на годину пізніше й сідає на годину пізніше, ніж у Києві. І старші люди в селах «так звикли», бо так було «при мадярах» і «при чехах». Але ніхто тут час не каже «по-мадярськи» чи «по-чеськи», а кажуть «по-місному».

Ну, і нарешті про мову. Ніхто й ніколи на Закарпатті не здивується вашій мові, жодна тут не буде «різати вухо». Розмовляйте будь-якою. Ворогами не станете. Так, у закарпатських селах не розмовляють українською літературною. В угорських – угорською, в румунських – румунською, а в інших – «місцевою». Говірки різних районів, а інколи й сусідніх сіл, різняться. Так, це мало схоже на українську мову, але хіба ці люди є ворогами? Вони це роблять не щоб виокремлюватися. Просто так у їхніх родинах розмовляють від діда-прадіда.

Дехто каже, що більшість мешканців України різних областей мало чим відрізняються один від одного мовою, культурою, ментальністю, а закарпатці «якісь не такі». Можливо, «не такі», але вони не погані. Вони не є ворогами. І не варто робити із закарпатців житомирців чи волинян. Приїжджайте до нас і переконайтеся в нашій гостинності.

Степан Форкош для «Prozak.info»

P.S. Сайт, на якому була розміщена ця стаття, важко назвати лояльним до обласної влади, скоріше, він опозиційний. Однак акценти в мовному питанні тут розставлені дуже правильно…

Свіжий номер газети

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

...