Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Дружина Президента у нас

відкрила перший інклюзивний центр і долучила діток до «Книги миру»

14 лютого з робочим візитом Закарпаття відвідала дружина Президента України Марина Порошенко. Графік був насиченим, заходи локалізувалися переважно в Ужгороді.

Центр для дітей із особливими потребами

Нам, журналістам, аби слідувати за першою леді країни, потрібно було попередньо акредитуватися. Вже о 9. 30 зібралися біля воріт нового інклюзивно-ресурсного центру №1, що на вулиці 8 Березня. Через «металеві двері» не проходили, як коли приїздив Президент, проте перевірили посвідчення й попросили показати сумку, а колег-фотографів –  об’єктиви камер. Сюди пані Порошенко чекали на 10-ту, тож доти ми поспілкувалися з директором Іриною Кремінською. Вона зазначила, що зараз офіційно відкриватимуть заклад, мета якого – забезпечувати супровід дітей із особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років упродовж навчання. До їхнього прийому все готово – ось кімнати для лікувальної фізкультури, занять із логопедом тощо. Йдеться не про цілодобове перебування, будуть як індивідуальні заняття, так і групові. Причому все безкоштовно.

Коли вийшли, то на подвір’ї вже зібралися голова ОДА Геннадій Москаль, мер Ужгорода Богдан Андріїв із букетом червоних троянд, керівники районів області (в них була своя місія, про яку згодом) та інші. Приїхала перша леді на чорному «Мерседесі», який припаркувався не біля двору, а далі. Прийшла у супроводі охоронців та прес-секретаря. Була скромно, але зі смаком одягнена. Її привітали, а тоді директор департаменту освіти ОДА Ганна Сопкова ввела в курс, що це перший такий центр на Закарпатті, облаштований він за рахунок міського бюджету, а до кінця року в області заплановане відкриття ще 18-ти аналогічних закладів. Перерізання червоних стрічок не було, пані Порошенко зайшла всередину, де все показали й розказали.

«Хочу мир у всьому світі»

Наступний пункт – інклюзивна Ужгородська ЗОШ І – ІІІ ступенів №20 – ліцей «Лідер». Фойє заполонили школярі й ангели (готувалися, певно, до виступу). На наше запитання, чи знають, хто приїхав, відповіли: «Так, звичайно. Ще два тижні тому нам сказали». Тут гостя разом із 10 школярами, чиї батьки – учасники АТО, заповнювала сторінки «Книги Миру», яка є всеукраїнським проектом. Закарпаття – 19-та область, що долучилася до нього. «Ви, дорогі діти, напишете тут свої побажання, – сказала Марина Порошенко. – Стане книга таким собі послом миру у світі». Першим визвався Віталій Дідюк, який почав клеїти фото з батьком – командиром танкового батальйону 128-ї бригади. «Там, де я живу, поруч військова частина. Туди не раз ходив із татком. Бачив, як їхали солдати на війну. Я б хотів, щоб був мир у всьому світі, і щастя», – щиро зізнався хлопчик. Потім долучилися й інші. На знак вдячності отримали з рук дружини Президента книжки. Потім зайшли в інклюзивний клас, але знімати заборонили…

Марина ПОРОШЕНКО з дітками заповнює «Книгу Миру»

Меморандуми

Тепер ми в ОДА. Зала для нарад зайнята головами райрад, ОТГ та мерами міст. Коли зайшла перша леді, всі встали. Марина Порошенко повідомила, що в області працює 141 інклюзивна школа, де навчається 298 учнів із особливими освітніми потребами. Висока гостя передала Геннадію Москалю типові проекти «Медіатеки» та ресурсної кімнати, рекомендовані Мінрегіонального розвитку, будівництва та ЖКГ під час створення таких центрів. «Я щойно вам їх вручила, а ви не дочекалися проекту й облаштували центр. І це добре, хочу сказати, що все на місці», – резюмувала. Опісля  голова ОДА і дружина Президента підписали меморандум про долучення області до національного проекту Благодійного фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації», який реалізовується впродовж трьох років спільно з Міносвіти. Закарпаття є 11-ю областю, яка приєдналася до нього. Був ще один меморандум – про співпрацю між ОДА та керівниками органів місцевого самоврядування, які взяли на себе зобов’язання відкрити до 1-го вересня інклюзивні центри. Голова Тячівської РДА Василь Дем’янчук відзначив, що вони вже готові.

Історія кохання із Президентом

Далі був кількахвилинний вихід до преси у камінній залі. Питання ставили різні. Що підготовка до приїзду вночі й відмивання бордюрів на транспортному мості – традиція з «радянським запахом». Перша леді сказала: «Запах я сьогодні відчула від свіжопофарбованої підлоги… Треба до вас частіше приїжджати. Все буде добре. В умовах децентралізації, де влада зосереджена на місцях. Треба, щоб і люди були сміливішими й небайдужими». Про роботу, що приносить задоволення. «Думаю, це спілкування й любов до дітей, – каже гостя. –

Стовідсотково впевнена: проект щодо інклюзивної освіти дуже гуманний і наближає нас до цивілізованого європейського суспільства». Цікавилися також, хто в Україні лідери із забезпечення освітою людей із особливими потребами, на кого треба рівнятися. «У вас дуже гарні показники. Третина дітей краю охоплена такою освітою. Радію з цього приводу. Думаю, що Закарпаття вже може бути прикладом. Не хочу зараз називати області, аби всі мали рівні можливості проявити себе в майбутньому».

Щодо безбар’єрного пересування містами людей із інвалідністю Марина Порошенко відповіла: «Це невід’ємна частина нашого проекту – доступність не тільки шкіл, а й вулиць, майданчиків». Згадала про ліфт-патерностер в ОДА, на якому прокаталася: «Дуже цікаво, але доступності нема. Проте це треба зберегти».

Стосовно того, чи святкують День закоханих, сказала: «Це на другому місці. На першому – дні народження рідних, релігійні свята, як-от Різдво. День Валентина – сучасний, він прийшов пізніше. Але свята є святами, тому треба радіти життю, сприймати все позитивно». «Про історію кохання? Хочу сказати, що дуже люблю дітей – і своїх, і дітей України, й, чесно кажучи, це те, що надихає на реалізацію згаданого проекту. Коли бачу щасливі обличчя діток – це дає сили далі працювати. А наше з чоловіком кохання має тривалу історію. Він був студентом факультету міжнародних економічних відносин університету ім. Т. Шевченка, я – медичного університету ім. Богомольця. Познайомилися після зимових іспитів у гуртожитку на дискотеці. Це було кохання з першого погляду», – не приховує.

Невицький замок

Також перша леді України та Геннадій Москаль оглянули Невицький замок – пам’ятку середньовічної архітектури національного значення, що в селі Кам’яниця неподалік Ужгорода.

Марина ПОРОШЕНКО оглядає Невицький замок

Першу чергу невідкладних робіт по реставрації цього об’єкта заплановано розпочати цьогоріч – в рамках проектів регіонального розвитку, що реалізуються за рахунок коштів держбюджету, отриманих від Євросоюзу, передбачено 10,7 млн грн, а асигнувань із місцевих бюджетів – 500 тисяч грн. Загалом передбачається реставрація центральної вежі з повною заміною покрівлі, укріплення дерев’яних конструкцій і стін, будівництво оглядового майданчика, а також реставрація малої вежі, консервація руїн замку, впорядкування території та встановлення системи зовнішнього освітлення. Замок пані Порошенко дуже сподобався, вона переконана, що реставрація пам’ятки сприятиме розвитку туризму.

Оксана Штефаньо
Фото прес-служби ОДА

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...