Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«ДИВИТИСя НА ХОРОШЕ РІЗЬБЛЕННЯ –

НЕНАЧЕ СЛУХАТИ КЛАСИЧНУ МУЗИКУ»

Так каже Йосип Волосянський – представник невеликого гурту сучасних закарпатських майстрів художнього дерева. Він свого часу віддав данину оформлювальному жанру, опанувавши різні техніки й технології, створив свою стилістику живопису й іконопису, але його головним мистецтвом стало іконостасне різьблення.

2017-й – ювілейний для Йосипа, але це просто черговий рік уже четвертого десятка його творчої діяльності, котра увінчалася значною кількістю творів високого рівня, вивела його на вершину професійності, принесла успіх і шану.

Поступово й планомірно зростала майстерність різьбяра. З ужгородського художнього училища виніс спеціальні знання опрацювання дерева й навіть засади золотіння виробів. Тоді він уважно придивився до творів старих майстрів, усвідомив їх височенний рівень і зрозумів, що перед ним відкрита вища школа різьбярського мистецтва. В цій школі пан Йосип насамперед вивчив закони побудови іконостасу, особливості композиції, масштабу і співвідношення частин.

Необхідно було також дослідити й відкрити технологічні закономірності й особливості. Все вивчене, а також враховані матеріальні можливості й естетичні побажання замовника, канонічні вимоги, – все це мало бути покладене в основу проектів, найбільш відповідних тому чи іншому інтер’єру, збалансованих архітектонічно, декоративно, прорахованих щодо затрат і термінів виконання. Доводилося бути художником, майстром, столяром, архітектором, а також інженером і перемовником в одній особі. Роки роботи дали величезний досвід, що, помножений на високу працездатність, привів до реалізації власних ідей, створення свого різьбярського стилю, про що свідчать іконостаси, жертовники, вівтарі, престоли, кивоти, декоративні рами, крісла в храмах Ужгорода, Мукачева, Великого й Малого Березного, Перечина, багатьох закарпатських сіл.

Розквіт його творчості припадає на період незалежності України й відродження греко-католицької церкви. Це основні фактори, що сприяли реалізації різьбярського та малярського таланту. Його різець віртуозно формує плетиво орнаменту, компонує декоративні групи, виводить пульсуючі лінії, що впевнено біжать декоративною площиною або розсипаються рококовим мереживом. Додаються структурні елементи – колони з капітелями, консолі, фризи, ритм форм підтримують вставки, обрамлення, розетки. Чималою є і живописна галерея майстра, а увінчує її виконання бездоганних копій ікони Мукачівської Богородиці – Покровительки Закарпаття, створеної 1453 року в Царгороді й подарованої Мукачівському монастирю папою Пієм ХІ 1926 року.

Ювілей триває цілий рік, а робота талановитого досвідченого майстра не зупиняється ніколи. Тому й надалі слід очікувати появи цікавих різьбарських і малярських творів. Адже пан Йосип каже, що дивитися на хороше різьблення – це неначе слухати класичну музику. Хай працює різець і звучить музика в його житті!

Михайло СИРОХМАН,
мистецтвознавець

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...