Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Середа
23 травня 2018 р.

Екзопланет Багато – Й Усі Цікаві…

16.05.2017 - 09:51
Про нові вагомі здобутки астрономів

Нагадаємо: екзопланетами називаються планетоподібні небесні тіла, які є членами інших зоряних систем, тобто «чужі», на відміну від «наших» восьми планет, котрі обертаються навколо Сонця: Меркурія, Венери, Землі, Марса, Юпітера, Сатурна, Урана і Нептуна. У наш час вони ретельно вивчаються апаратами-роботами, що запускаються різними країнами. Але за останні два десятиліття, головним чином уже в ХХІ столітті, астрономи знайшли за допомогою спеціалізованого орбітального автоматичного телескопа «Кеплер» у просторах нашої Галактики Чумацький Шлях чимало «чужих» планет.  Понад 4,6 тисячі з них уже занесено в каталог, що ведеться в Парижі.

таємнича сусідка

22 лютого світ облетіла сенсаційна новина:  в сузір’ї Водолія знайдено систему з семи екзопланет, що обертаються навколо зорі Trappіst-1. За попередніми даними, за масою й геологією більшість із цієї «чудової сімки» схожі на Землю. Щоправда, їхні орбіти пролягають набагато ближче до світила, ніж орбіта Землі від Сонця. Тому рік дуже куций  – кілька діб. Отже, за законами небесної механіки, планети обернуті до зорі завжди одним боком. А це створює некомфортні умови для виникнення й розвитку життя. Як вважають астрономи, найпридатнішою для існування живих організмів здається планета Trappіst-1f – одна з трьох, що обертаються в Зоні життя. Віддаль од знайденої планетної системи начебто й невелика – 39 світлових років (Для порівняння:  поперечник нашої Галактики сягає понад 100 тисяч(!) світлових років).  Але аби долетіти за допомогою наявних нині й можливих у недалекій перспективі технічних засобів, знадобиться не одна тисяча років. Отакі космічні масштаби!

Реальніше пошукати придатну для життя планетку десь ближче… Наприклад, торік найвагомішим досягненням астрономів стало відкриття планети в системі зорі Проксими Центавра – найближчої(!) до Сонця. Світло від неї летить до нас «лише» 4,2 року, тобто віддаль удесятеро менша, ніж від Trappіst-1. Нвайближча до нас екзопланета ще не отримала «світського» ймення, астрономи позначають її як Проксима Центавра-b, або коротше – Проксима-b. Треба підкреслити, що її в складі сусідньої зоряної системи група астрономів зі столиці Великої Британії наполегливо шукала впродовж понад півтора десятиліття. Адже знайти посестру Землі біля найближчої сусідки нашого світила було особливо заманливо: а раптом там існує життя, та ще й розумне?! І от нарешті 24 серпня 2016-го  прес-служба Європейської південної обсерваторії повідомила сенсаційну новину – її таки знайшли!

На відміну від нашого світила, що за класифікацією належить до жовтих карликів, сусідка Сонця зарахована до класу червоних карликів (Яких, до речі, серед зоряного населення Чумацького Шляху – до 70%). Масу ця зірка має набагато меншу за Сонце, адже її діаметр у 7 разів менший.  А яка її єдина (інших поки що не знайдено) підвладна планета Проксима-b? Як дослідила група астрофізиків під керівництвом Гийлєма Англада-Ескуде із Лондонського університету королеви Марії, маса  екзопланети приблизно в 1,3 раза більша за масу Землі. Орбіта її пролягає лише  за 7,5 млн км од материнської зорі  (Відстань від Землі до Сонця в двадцять разів більша – майже 150 млн км). Тому рік там дуже короткий – лише 11,2 доби. Така близькість Проксими-b до зірки примусила планету завжди бути обернутою до світила одним боком. Отже, на її протилежному боці панує вічний пекучий холод. А на боці, обернутому до світила, температура є дуже нерівномірною. Оскільки Проксима як червоний карлик випромінює мало світла й тепла, на денному боці її планети температура в середньому дорівнює –390 С. Хіба що в невеликому регіоні, безпосередньо в центрі денної півкулі, де світило цілодобово  перебуває в зеніті, можуть бути умови для існування рідкої води, що є обов’язковим для можливого зародження життя білкового (тобто земного) типу.

Відомий англійський фізик-теоретик професор Стівен Гокінг і російський олігарх Юрій Мільнер запропонували відправити до Проксими Центавра серію мікроскопічних нанороботів, котрі  й вивчатимуть тамтешні умови.  Якщо така програма здійсниться, нанороботи зможуть досягнути швидкості, що дорівнює 20% світлової – 60 тис. км за секунду. І дістануться до сусідки Сонця аж за… 20 років. Ще доведеться чекати  понад 4 роки, доки почнуть надходити радіоповідомлення. В разі успішного здійснення такого експерименту в найближчі роки, доведеться чекати його результатів понад чверть століття.

Пошуки тривають

На одній із недавніх конференцій Американської асоціації сприяння розвитку науки астрономи NASA, проаналізувавши дані, одержані від спеціалізованої автоматичної космічної лабораторії «Кеплер», а також інших спостережних засобів, презентували такі дані. В структурі Чумацького Шляху існує щонайменьше 50 млрд планет. Але в Зоні життя можуть обертатися не більше 2 млрд. Група японських учених  під керівництвом Такахиро Суми з Університету Осаки паралельно виконала подібне дослідження. І дійшла такого ж висновку. При тому серед цих планетоподібних тіл, потенційно придатних для виникнення життя у відомій нам біологічній формі, може бути лише1 – 2%.

У нашій Галактиці приблизно третина всіх зірок має у своїх родинах землеподібні планети. Торік французький дослідник Ксавьє Бонфі з Інституту планетології та астрофізики м. Гре­нобль, висловив думку, що 40% червоних карликів, які є в Чумацькому Шляху, мають суперземлі, тобто планети, схожі на нашу за геологічною будовою, але дещо більші за масою. Ці суперземлі, як правило, обертаються в Зоні життя. Між тим зірок класу червоних карликів у Галактиці є до 160 млрд. Й суперземель у Чумацькому Шляху є мільярди. При тому неподалік від Сонячної системи, наприклад, у радіусі 30 світлових років, уже відкрито  до сотні екзопланет земного типу в Зоні життя. Понад третина з них має приблизно такий же діаметр, як у Нептуна; понад дві сотні – ще більші, їх можна порівняти з газовим гігантом Юпітером. Кілька десятків за розміром масивніші за нього. Можливо, вони є навіть не планетами, а малими зорями, коричневими карликами. В їхніх надрах через  невелику масу, а отже, й недостатні щільність, тиск і температуру, не розпочалися термоядерні реакції – утворення атомів гелію з атомів водню з вивільненням величезної енергії (як при вибуху водневої бомби). Тому такі тіла не світяться й схожі на планети.

Дивовижна різноманітність…

Кілька років тому орбітальна обсерваторія «Кеплер» знайшла в Галактиці одразу три планети, схожі на Землю. Дві з них обертаються навколо зорі Кеплер-20, що подібна до Сонця. Зоря перебуває від нас на віддалі 950 світлових років. Екзоланета, яку нарекли Кеплер-20е, за величиною трохи менша за нашу – її радіус дорівнює 0,87 радіуса Землі. Її посестра – Кеплер-20f – трохи більша (радіус дорівнює 1,03 до земного). На жаль, обидві обертаються навколо світила дуже близько. Хоч ці небесні тіла є скельними, як Земля, температура на їхніх поверхнях надто висока, аби вода могла існувати в рідкому стані. А без наявності води життя білкового типу там розвинутися не може.

Більш перспективною є третя знахідка «Кеплера» – Кеплер-22b. Вона обертається навколо зорі Кеплер-22. Відстань до цієї системи набагато менша – 600 світлових років. Та головне: планета перебуває в Зоні життя – її рік не набагато відрізняється від земного й становить 289 днів. Щоправда, діаметр в 2,4 – 2,5 раза більший земного, отже потужніша й сила тяжіння. Та для розвитку життя сила гравітації не є критичною. Середня температура на поверхні дорівнює +20 – 220 С. Отже, є умови для існування води в рідкому стані. Невідомо, чи має екзопланета атмосферу, а якщо має – який її склад?

Учені з французького Інституту Лапласа відкрили екзопланету порівняно близько від Сонця – в сузір’ї Терези, всього на віддалі 20 світлових років. Астрономи визнали планету такою, на якій може розвинутися життя. Назвали знахідку суперземлею Gliese 581d. За діаметром вона більша за Землю вдвічі, а за вагою – всемеро. Вчені змоделювали клімат і визначили, що він цілком придатний для існування живих організмів білкового типу. Негативним чинником для цього можна вважати хіба те, що планета завжди обернена до світила одним боком. Отже, життя може розвинутися лише на одній, завжди освітленій, півкулі або в перехідній смузі від денної до нічної сторони. Чи є на поверхні рідка вода, поки що невідомо.

Навколо світила, яке є червоним карликом, окрім Gliese 581d, обертається ще шість планет, три з них – у Зоні життя. Астрономи сназвали Gliese 581d найпріоритетнішою для існування життя, подібного до земного.

Активні пошуки екзопланет  тривають. І є надія, що  скоро чи не дуже буде знайдено нові землеподібні тіла, зокрема й недалеко від нас. Сподіватимемося, що райдужні мрії науковців справдяться… Нещодавня знахідка Проксими Центавра-b у системі найближчої зорі надихає астрономів на ще ретельніші пошуки!

Треба також урахувати, що в зірок класу червоних карликів, яких у Чумацькому Шляху найбільше, активний («сяючий») вік  еволюційного розвитку в кілька разів більший, ніж у жовтих карликів (як Сонце). Він сягає десятків мільярдів земних років (Наше Сонечко сяятиме лише десять мільярдів років, до того ж, половина цього терміну вже минула). А якщо вік сяяння зірки триваліший, то й часу (й шансів) для розвитку життя в її «сфері впливу» більше. І на якійсь скелястій планеті в системі саме червоного карлика  можуть скластися прийнятні умови для виникнення життя білкового типу, а також розвитку розуму.

Космос «не вагається» підкидати дослідникам раз у раз і всілякі неочікуваності. Так, нещодавно астрономи NASA були вкрай здивовані, коли натрапили на екзопланету незвичного синьо-зеленуватого кольору. Їй присвоїли позначення НD189733b. Поглиблений аналіз спектра випромінювання засвідчив: на поверхні бешкетують потужні вітри. Швидкість  їх майже 2 км за секунду, а температура сягає +30000 С. В таких умовах кремнезем на поверхні перетворюється в рідке скло. Буревій здіймає рідину в тропосферу й звідти вона, будучи охолодженою, сиплеться скляною зливою… А на екзопланеті НАТ-Р-7b, за припущеннями астрофізиків, дощі падають із крапель сапфірів і рубінів. Неймовірна дивина! До таких сюрпризів дослідникам «небес» годиться звикати. Розмаїття космічних реалій є невичерпним. Як і нескінченність форм існування енергії, яка є джерелом, підвалиною, набутком  усього сущого – від А до Я …

Борис ГВАРДІОНОВ,
заслужений працівник культури України

Добавить комментарий

Новини
ПнВтСрЧтПтСбВс
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031