Неділя
18 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«ГАЛАГОВ НЕ ВТРАТИТЬ СВОГО АРХІТЕКТУРНОГО ОБЛИЧЧЯ

від реконструкції площі Народної»

На тлі багатьох актуальних тем сьогоднішнього життя нашого Закарпаття мусується і розгортається протистояння навколо реконструкції площі Народної в Ужгороді…

Одні, зі щирого переконання, вважають, що площу треба зберегти у теперішньому вигляді, бо, на їхню думку, вона відповідає задумці чеського архітектора А.Крупки, а інші брутально завойовують собі на цьому бали популярності у громадськості як «борці за народ». Причому, за принципом, якщо влада «за», то ми «проти», та навпаки. Для опозиціонерів, так би мовити, «захисників народу», настав благодатний час: ні за свої слова, ні за свої вчинки здебільшого відповідати непотрібно, бо це, як вони кажуть, є політичним актом.

Головна площа області дійсно є «футбольним полем», і краще охарактеризувати, на жаль, її неможливо. Але вона такою не була. Я пам’ятаю її ще з 60-х років, коли почав працювати екскурсоводом, та є свідком, як змінювалася площа за час подальшої моєї праці. Набула вона такого вигляду, коли за екс-губернатора Віктора Балоги (наскільки я пам’ятаю) не стало декоративних кущів, якими була обнесена площа, а разом з ними і лавиць, на яких була можливість відпочити.

Не думаю, що багатьом противникам її реконструкції читалися лекції зі світової естетичної думки. Зокрема, про особливості та естетизм конструктивізму. На жаль, навіть шанований мною художник-архітектор С.Шолтес, з яким я в давні часи працював на одному з художньо-промислових підприємств, не сприймає ідею реконструкції Народної. Щодо мистецтвознавця М.Сирохмана, то тут я зовсім здивований. Писати книги про мистецтво і бути противником перебудови «футбольного поля»!? Але, з іншого боку, його можна зрозуміти, бо, мабуть, пан М.Сирохман не є прихильником жодної реконструкції. Це стає зрозуміло, коли поглянеш на вхідну браму XVIII ст. з гербом Ужанського комітату (вул. Ольбрахта) та на жалюгідну, з тріщинами стіну з вивіскою Художнього інституту, яку б, врешті, могли відновити самі студенти цього навчального закладу, разом зі своїми вчителями, одним з яких, до речі, є пан Михайло. Про професійність інших членів різних комісій, мабуть, крім голови обласної організації Національної спілки художників України Б.Кузьми та в минулому головного архітектора Ужгорода О.Шеби, і говорити не доводиться (вибачте, коли помиляюсь). Якщо на те пішло, то Галагов як архітектурний район, виконаний в стилі конструктивізму, не втратить своє архітектурне обличчя від реконструкції площі, якщо її здійснити професійно, або навіть коли ререконструювати до її вигляду у 90-ті роки. Я знаю конструктивізм у архітектурі, у малярстві, у дизайні меблів, але у садово-парковому мистецтві такого стилю не знаю, бо його нема взагалі. До того ж треба пам’ятати, що храм св. Петра в Римі створювали декілька архітекторів, добавляючи щось нове, та від цього ніхто не скаже, що всі ці зодчі спаплюжили первісний архітектурний вигляд.

Тому, на мій погляд, сумніву щодо реконструкції площі або її відновлення у вигляді 90-х років бути не може. Але план реконструкції має бути узгоджений професіоналами вже в деталях, аби не перевантажити площу архітектурними формами, які б порушували її гармонійність з навколишніми будівлями, зображеннями у стилі конструктивізму. Не фокусували на собі більше уваги, ніж це вимагає художній та естетичний вигляд ансамблю площі. І нарешті таке: реконструкцію треба здійснити, але тільки якщо на це є кошти…

Костянтин ПИСАНЕЦЬ,
історик, лінгвіст романо-германської філології, екскурсовод.

Коментарі

Вуйко Ндл, 09/06/2013 - 19:32

Костянтин Писанець є великим фахівцем в архітектурі, що дозволяє собі такі оцінки? Чи диплом філолога дає право ставити під сумнів думки архітекторів, дизайнерів та мистецтвознавців?

Навколо ансамблю Народної площі повинне бути відповідне середовище, а не "політ фантазії" чиновників...Чомусь такі "футбольні поля" є у всіх європейських містах.

Пане Костянтине, може європейські архітектори та урбаністи теж не розуміються?

Свіжий номер газети

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

...