Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Вівторок
23 квітня 2019 р.

Геннадій МОСКАЛЬ: «Ми знову на виборах можемо наступити на одні й ті ж граблі – відмовитися від шляху розвитку на користь страшного реваншу»

13.04.2019 - 08:08
Геннадій МОСКАЛЬ: «Ми знову на виборах можемо наступити на одні й ті ж граблі – відмовитися від шляху розвитку на користь страшного реваншу»

У розпал президентської кампанії за тиждень до голосування в другому турі голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль закликав закарпатців вгамувати емоції, тверезо оцінити наслідки кожного «за» і «проти» й обов’язково прийти на вибори 21 квітня.

Закарпаття продемонструвало один із найнижчих показників явки в першому турі. Чим загрожує така позиція краян під час вирішального голосування?

– Дійсно, наша область має специфіку, і вона однозначно вплинула на явку під час голосування 31 березня. Це, по-перше, значна кількість заробітчан, які перебувають за кордоном, по-друге, наявність численної спільноти баптистів, які за своїми релігійними переконаннями не беруть участі у виборах, і, по-третє, ігнорування з різних причин виборів як важливого державотворчого процесу… І тепер я вкотре звертаюся до закарпатців із проханням прийти на вибори. Вони відбудуться за будь-якої погоди й із будь-якою явкою. Але проігнорувати вибори сьогодні означає проігнорувати своє майбутнє завтра. Зараз не піти голосувати, а за три-чотири місяці кусати лікті, бо все йде не так, – чи це нормальна громадянська позиція? Я вважаю, що ні.

Поруч із такою виборчою пасивністю в населення доволі високі вимоги й очікування від влади. Що для людей залишається за лаштунками вирішення нагальних питань?

– В Україні зараз дійсно багато складних питань, які доводиться вирішувати – і в центрі, й на місцях. Володіючи повною мірою ситуацією, зокрема в області, бачу: цей рік є доволі складним. Але ми маємо постійно зважати на те, що дуже багато ресурсів поглинає війна. Україна з 2014-го дає відсіч військовій агресії Росії. Які масштаби цієї загрози, я дуже добре знаю.

До слова, лідер першого туру президентських перегонів зазначав, що вирішити питання з війною можна, просто припинивши стріляти. Враховуючи Ваш досвід як колишнього голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, як оцінюєте такий крок?

– По-перше, зміна президента – це не гарантія припинення війни. А щодо «припинити стріляти»… Той, хто заявляє про такі речі, просто має уявити себе на місці тих, на кого нападають озброєні люди – на його будинок, рідних… А він не чинить ніякого опору, а просто спостерігає. Таку тактику пропонують? Якщо людина претендує на найвищу державну посаду, то автоматично бере на себе відповідальність за всіх жителів України, за територіальну цілісність держави, її незалежність. В нинішніх обставинах припинити стріляти – це означає здатися в полон, дати можливість російському агресорові та його поплічникам спокійно йти далі й захоплювати нашу країну. Такі пропозиції є наслідком недостатнього політичного й управлінського досвіду чи його відсутності взагалі, також відсутності розуміння сучасної ситуації в Україні.

Які ризики тягнуть за собою вказані Вами обставини?

– Люди у прагненні мати власну позицію не думають про наслідки. Зокрема про те, чим їхній вибір може обернутися для всієї держави. Вочевидь, вони лише зараз починають звертати увагу на проросійські гасла в опонента діючого Глави держави, його прихильність до Москви… Виборець звернув увагу на гарні промови, але не подумав про ту армію політтехнологів, які ці промови пишуть. Обрали роль, порівняли кандидата з Рейганом. Вибачте, але Рейган до обрання президентом США був губернатором штату, а це величезний політичний досвід! Мені подобається вислів одного гумориста. Його запитали, чи можемо ми наздогнати західні країни. «Можемо. Років за 100 або 50, але за умови, що ті держави зупиняться у своєму розвитку», – відповів він. А зараз, таке враження, що хочуть спинити нас, щоб ми не були самодостатніми, а лишилися сировинним придатком. Уявіть, що нинішні тенденції несуть ризик зміни досвідченого Президента і Верховного Головнокомандувача, яким є Петро Порошенко, на досвідченого актора!

Думаєте, набути важливих управлінських навичок йому не вдасться?

– За місяць чи два? Ми ж говоримо про те, що треба, по-перше, підтримувати нормальну життєдіяльність держави, її громадян тут і зараз, без перерв на «навчання». По-друге, маємо протистояти Росії в усіх проявах її агресії. По-третє, продовжувати дипломатичний захист наших інтересів на міжнародній політичній арені. І все це одночасно! Не можна йти у політику з відсутнім досвідом державного управління. Взяти хоча б Закарпаття – регіон, як і вся держава, зі своєю специфікою. Багатонаціональний край, із розмаїттям релігій, переважаючим сільським населенням, із 52 відсотками залісненості територій, малоземеллям, постійним впливом природних катаклізмів… Тут без досвіду можливо налагодити роботу? А ми говоримо про величезну країну.

Ви скрізь підкреслюєте саме військові умови життя держави. Вважаєте їх визначальними зараз?

– Я підкреслюю не умови, а наслідки. Припинити стріляти, розпустити армію, яку нинішній Президент підняв з нуля… І, як наслідок, ми можемо стати вигнанцями, вимушеними переселенцями чи біженцями у власній країні. Це найгірше, що може статися з людиною за таких обставин. Я зустрічав багато таких на Луганщині – людей, які втратили домівку й душевний спокій.

Повертаючись до Закарпаття, як вплине на область можлива зміна зовнішньоекономічного й зовнішньополітичного курсів?

– Катастрофічно. Всі краяни знають, що таке Європа. Це заробіток, це зразок того рівня життя, до якого тут усі прагнуть. Пан Зеленський говорить, що підтримує шлях до Європи, але через референдум. На Закарпатті 100% голосів будуть за Європу. Мрія кожного мешканця області – побудувати будинок, вивчити дітей, дати їм усе належне. Й у більшості реалізація цих мрій так чи інакше пов’язана з Європою. Яку альтернативу хочуть нам запропонувати? Закрити кордони, ізолювати нас від сусідньої Європи – це крах для Закарпаття.

Коли про Закарпаття говорять усередині країни, ніколи не оминають тему шляхів. Чи справді протягом останніх п’яти років край переживає бум дорожніх робіт?

– Я прийшов сюди головою облдерж­адміністрації у другій половині 2015-го. На той момент область не мала жодного підприємства, котре б займалося капітальним ремонтом доріг. Ми мали автодор, у якого було п’ять сільських хат, які називали асфальтними заводами, а їхніх потужностей ледве вистачало на латання ям. На сьогодні ми відмовилися від ямкових ремонтів і отримали сучасні умови співпраці з підрядниками. Вперше маємо 5-річні гарантії на усунення недоліків виконаних робіт. Так, у області є дороги, які не ремонтувалися з 1960-х. Зауважте, не ремонтували їх і управлінці вже незалежної України. І люди при цьому мовчали. А зараз ремонтуємо, вирішуємо поточні питання! Нехай не тими темпами, як хотілося б, але роботи тривають постійно, шляхи з’являються там, де люди в принципі їх ніколи не бачили! І цьогорічні ремонти вже йдуть повним ходом. Ми реагуємо на запити населення, спілкуємося, пояснюємо, щоденно виїжджаємо в райони. Це новий принцип роботи, якого дотримується команда Президента.

Щось може стати на заваді продовженню таких масштабних робіт на Закарпатті?

– Якщо за прикладом висування в президенти на місцях опиняться люди без досвіду управління містом, районом, областю, то за три-чотири місяці такого «керівництва» почнеться невдоволення населення. Але за таких обставин хіба самі в себе плюватимуть, адже, як я вже говорив, не думали про наслідки. Без злагодженої роботи глави держави, парламенту та уряду неможливо продовжувати будь-які реформи та зміни. Уявіть старт «нової команди». Більшість у парламенті відсутня, уряд непідконтрольний… А яка буде конфігурація в новообраному парламенті, навіть ніхто передбачати не візьметься. Чи якась із самодостатніх політичних сил буде об’єднуватися з Зеленським? Ні, не буде. Якщо Президент не матиме більшості в парламенті й підтримки в уряді, наше умовне сходження на Говерлу перетвориться на стрімке падіння з неї. Чи такого майбутнього хочемо?

Що Вас особисто насторожує в поточних результатах президентської кампанії?

– Мене насторожує, що частина людей забула, що коїлося в країні рівно п’ять років тому, – коли до нас вторглася Росія, долар стрибав до 40 гривень, не вистачало грошей на зарплати бюджетникам і не було відомо, де вдасться зупинити ворога. Частина людей проігнорувала виконану Президентом титанічну роботу з посилення обороноздатності, піднесення всупереч війні економіки, прориви в зовнішній політиці та відстоювання «українськості» всередині України. Вони віддали перевагу картинному персонажу, нав’язаному телевізором та соцмережами. І таких людей, на жаль, значна кількість…
А ще мене особисто лякають окремі вислови кандидата Зеленського, який поки що тримає першість після першого туру. Наприклад, його тези, що він поїде до Москви домовлятися. Це в умовах, коли в боротьбі за цілісність України тисячі людей віддали своє життя, ще більше – здоров’я, коли Росію визнали країною-агресором… Адже саме Російська Федерація відтяпала в нас Крим і найбільшу промислову територію Донецької і Луганської областей. І тепер нам пропонують їхати до агресора на поклон? Хто б міг собі таке уявити? Ми знову на виборах можемо наступити на одні й ті ж граблі – відмовитися від шляху розвитку на користь страшного реваншу. Якби я не мав життєвого досвіду, а я вже вчетверте голова облдерж­адміністрації, я б не дозволив собі цього стверджувати.

Залишити відповідь

Новини
18.04.2019
13.04.2019
11.04.2019
<>
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
2627282930  
       
1234567
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
10111213141516
       
  12345
6789101112
20212223242526
       
      1
3031     
    123
11121314151617
       
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
252627282930 
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30