Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Середа
20 березня 2019 р.

Іван КОСТІВ: «ПРИРОДА СПОВНЕНА ЛЮБОВІ. Тільки як її почути через постійний шум?»

12.09.2018 - 12:30
Іван КОСТІВ: «ПРИРОДА СПОВНЕНА ЛЮБОВІ. Тільки як її почути через постійний шум?»

Відомий лісівник Іван КОСТІВ знаний у краї не тільки як фахівець, котрий кілька десятиліть очолював ДП «Ужгородський лісгосп», а й низкою цікавих акцій, які викликали великий резонанс, – як-от закладання Шевченківської алеї чи Дороги світла. Сьогодні наш співрозмовник виступає в новій ролі. Нещодавно він став очільником Товариства охорони природи Закарпаття.

ТАКІ ЦИБУЛИНКИ ЗАМІНЯЛИ ЦІЛІ ПІДВОДИ З ЇЖЕЮ

Іване Васильовичу! Ви колись очолювали Іршавське районне Товариство охорони природи. Що тоді вдалося зробити?

– Працю лісничого Білківського лісництва я поєднував із громадськими обов’язками – був головою Іршавського районного Товариства охорони природи. У нас часто проводили обласні семінари-навчання. Я щиро пишаюся тим, що зробив оригінальне лісництво у Білках та впорядкував територію, бо раніше там була тільки старенька контора, а згодом постав і фонтан із водоймою. Неподалік обладнав автобусну зупинку, покриту дерев’яними шинглями. А от районний Будинок охорони природи був із тематичними кімнатами, що презентували лісівництво та довколишню природу. Запросив делегацію фахівців із Біловезької пущі в Білки, показав їм наші міста – Мукачево та Ужгород. А в Білорусі замовив чучела різних звірів та птахів, бо там цілий такий цех працював. Вони виглядали, як живі. У штучному лісовому інтер’єрі створили навіть запахи лісу та шум водоспаду.

До речі, у Вас навіть весілля в лісі відбулося…

– Так, воно було велелюдним і бурхливим. Але о третій ночі директор лісокомбінату попередив: завтра на полювання має приїхати велике начальство, то щоб до ранку тут і сліду від гулянки не зосталося. Але весілля зупинити ще важче, як поїзд. Гуляли таки до ранку. І я, наречений, мусив розвозити гостей. Потім поприбирали і стали готуватися до нової поважної гостини.

Розкажіть про екологічно-пізнавальний центр, який ви створили в Ужгородському лісгоспі.

– Тут є багато унікальних екземплярів. До прикладу, любка дволиста – лікарська рослинка. За царя Дарія її цибулинки висушували, кожному солдату давали по жменьці. Вони це ковтали, запивали водою і шаблюкою махали весь день – силу мали. Такі цибулинки заміняли цілі підводи з їжею. Лимонник, женьшень – теж із того товариства. Або ж арніка гірська. Колись був великий фармацевтичний завод у Прибалтиці, і карпатські лісівники 2 тонни сухих квіточок мали здати. Особливо багато роботи перепадало Рахову. Косилася трава, з неї вибирали лікарські рослини. А тепер вже худоби стільки не пасеться, і цілющі рослини просто вкривають всі сінокоси.

Маємо і єврейський бузок – люцинію. Коли ліанка цвіте, відчувається запах чорного шоколаду – це квіти акебії. А ще є безколючкова ожина, жовта акація. І бамбук – це ж унікальна рослина! Повсюди цвіте в один і той самий час, незалежно від того, де росте, в якому кліматі, чи весна настає на місяць раніше або пізніше! Ну і є купа червонокнижних рослин, зокрема знаменитий едельвейс. У ґрунт, де він росте, треба додавати мармурову крихту, а добрива – не можна.

Допомагав у створенні центру лісовий інженер Василь Лиситчук, фанат цієї справи. Крім того, спеціалісти лісгоспу під керівництвом директора Василя Кия відтворили й частину вузькоколійки, якою колись возили ліс. Там є навіть піч, у якій колись із дров робили вугілля. Є й багато інших цікавих стендів, колекція гірських порід і мінералів Карпат тощо.

Навчальна стежка нагадує, як господарювали наші діди

Знаю, що на екскурсію до цього центру приходять люди з різних країн.

– Недавно в лісовому еколого-навчальному центрі Ужгородського держлісгоспу Василь Лиситчук спільно з нашим Товариством охорони природи Закарпаття провів екскурсію та навчання для семінаристів із різних країн. Річ у тім, що в Мукачівській греко-католицькій єпархії почала функціонувати місійна семінарія «Redemptoris Mater», призначена для Нової Євангелізації. Вона має дуже специфічне завдання: готує священиків, які після кількох років праці в єпархії можуть виїхати на місію туди, де є необхідність. (Першу з таких семінарій заснував святий Іван Павло ІІ для Римської єпархії в 1987 році, нині їх відкрито близько 120 по всьому світу). Причому творять групу з різних націй. Кандидати не обирають собі якусь конкретну семінарію, а готові поїхати в будь-куди – через жеребкування. Зараз в Ужгородській «Redemptoris Mater» є 12 семінаристів із 8-ми держав. Ректор о. Франческо є італійцем, але закінчив цю ж семінарію у Варшаві (Польща). Він розповідає, що з великою радістю разом із семінаристами «Redemptoris Mater» відвідав згаданий центр Ужгородського лісгоспу в с. Кам’яниця: «Тут ми могли оцінити професіоналізм створення пізнавальної стежки, де побачили різні типи гірських порід, лісів та рослин, перш за все тих, які є на межі зникнення. І особлива увага приділяється рослинам, згадуваним у Біблії. Це наближає біблійний текст до нашої дійсності. Бажаю, щоб співпраця між церквою та лісовим господарством зростала».

Відгуки семінаристів теж захоплюючі. Наприклад, 25-літній Мачей із Польщі розповів: «Тут можна побачити зібрані разом рослини, котрі непросто вже знайти в дикій природі. А ще мені особисто дуже сподобалися натуральні способи захисту урожаю: як-от спеціальна палиця, де можуть сідати хижі птахи, котрі очищають поля від мишей та інших шкідників. Також я вражений арборетумом. А ще прикладом екологічного способу транспортування деревини в горах». Натомість Чарльз зі США пише: «Я вдома маю їхати десь із годину, щоб побачити ліс. Але дуже люблю ходити туди, бо можу побачити природу, яку Господь Бог сотворив». Мігел народився у Бразилії, де дуже різноманітний рослинний світ, але в навчально-екологічному центрі побачив екземпляри, про які ще не чув. «Навіть квітка з пісні Софії Ротару «Червона рута» тут є!» – здивувався. А от відгук Єрлі з Домініканської Республіки: «Тут відчуваю присутність Бога. Коли бачу ці кольори, думаю – тільки Він може так малювати».

Ужгородець Андрій пише, що наявність на цій стежці Дороги світла надихає, «адже природа нас спонукає більше любити Бога». Бенце з Угорщини додає: «Мені сподобався мальовничий пейзаж, особливо вразив підземний вулик». Віталія з Ужгорода захопили екзоти: «Хоч їхня батьківщина на різних континентах, мене здивувало, що вони чудово ростуть у наших умовах. І за бажання їх кожен може посадити вдома. А ще зацікавила снігова яма – природна технологія з використанням льоду для зберігання посадкового матеріалу. Ця навчальна стежка нагадує, як господарювали наші діди».

Але маємо й чудові взірці господарювання відомого лісівника Кароля Вагнера…

– Неподалік Невицького замку є пам’ятний знак цьому відомому вченому, який прожив тільки 49 років і так багато встиг зробити для майбутніх поколінь. Саме в той час почався ремонт у фортеці. Вагнер ініціював і створення чудового фонтану біля замку, а також пам’ятної алеї модрини, дугласії, лип, ялиць, тису та інших цінних порід. Впорядкував він і оглядовий майданчик. Підготував Лісовий закон та створив «Лісовий журнал». У 1910-му біля фортеці встановили пам’ятник Каролю Вагнеру. Але під час будівництва комсомольсько-молодіжного центру «Верховина» його знищили. У травні 2011 р. неподалік Невицького замку депутат парламенту, представник уряду Саболч-Сатмар-Березького регіону Угорщини Дьєзе Віннаї та начальник управління зовнішніх зв’язків та інтеграції ОДА Ернест Нусер відкрили пам’ятну дошку Каролю Вагнеру, яку встановили лісівники Ужгородського держлісгоспу та Товариства лісівників Угорщини.

Ви часто бували за кордоном. Який зарубіжний досвід вам найбільше сподобався?

– Лісівники Краківської державної дирекції лісів (генеральний директор Альфред Крул, надлісничий Збігнєв Матула) поділилися досвідом організації і виконання лісогосподарських робіт із залученням спеціалізованих приватних структур і підприємців. Лісові інженери та спеціалісти контро­люють якість та приймають виконане. Таке саме я запровадив в Ужгородському держлісгоспі ще в 1996-му. Воно успішно працює донині.
Поляки показали, як із колишньої ремонтної майстерні зробили «Лісову хату» – інформаційний центр лісового господарства та туризму. Ми в себе теж переобладнали будівлю деревообробного цеху у Велико-Добронському лісництві під інформаційний центр зі змістовними стендами, чучелами звірів та птахів, колекцією лісового насіння та зразками деревини. Багато творчої енергії та ініціативи, організаційних здібностей виявив при цьому Володимир Войтович – багаторічний лісничий.

Словацькі колеги показали системну роботу з навчання та перепідготовки з врученням відповідного сертифіката лісових інженерів-педагогів, проведення Дня лісу. Унікальною є навчальна Лісова стежка біля Морського ока з елементами історичних станцій.

Також ми провели семінар в Ужгородському лісгоспі за участі спеціаліста з електронного обліку лісопродукції, інженера з гендирекції військових лісів Словаччини Мирослава Конграді. Наш лісгосп був пілотним із запровадження електронного обліку деревини на Закарпатті. Ботанічна заграда Татранського парку стала основою для створення Лісового навчально-екологічного центру в Кам’яниці. Від угорських лісівників бере початок створення плантації акації парусної у Великій Доброні.

А от від татранських друзів ви перебрали змагання косарів…

– Уже традиційно татранські лісівники запрошують нас на змагання косарів та приготування гуляшеку. І таке ми провели в себе вдома напередодні свята Петра і Павла. У Великодобронському лісництві змагалися 4 команди від Ужгородського, Кам’яницького, Анталовецького, Великодобронського лісництв. А ще 6 команд готували бограч. Абсолютно все було автентичним. Не те, що страви, а навіть столик із кругляка, стільці. Кращий косар отримав бензокосарку, а кухар – набір для поливу городу.

«У Польщі є Біблійний сад. Хочеться щось подібне створити в нас»

А як постала в горах Дорога світла?

– У багатьох країнах є Хресна дорога. А ми разом із отцями Петром Берешом та Романом Попом облаштували Дорогу світла. Бо якщо Хресна – це шлях страждань, то Дорога світла охоплює період від Воскресіння до Вознесіння.

Знаю, що мрієте створити на Закарпатті й Біблійний сад.

– Торік я побував у Польщі, в реабілітаційному центрі фонду «Карітас» у Мичковцях. І мене дуже вразило, що вони там облаштували Біблійний сад. І це не тільки новий спосіб окраси довкілля рослинами Близького Сходу, а передусім – дуже продумана і впорядкована катехиза про біблійну історію. Дуже хочеться щось подібне створити й у нас на Закарпатті.

Вшанування св. Губерта – теж закордонна традиція?

– Єпископ Губерт відомий у всій Європі покровитель лісівників та мисливців. Народився він у 655 році у Франції. Губерт – виходець із багатого аристократичного роду. А замолоду був прекрасним мисливцем і шанувальником світських розваг. За легендою, одного разу він полював у Великодню п’ятницю. І раптом побачив казкової краси оленя. Тільки-но націлив зброю, як над рогами тварини засяяв хрест і почувся голос: «Чи не час уже перестати звірину вбивати? Чи не час тобі Бога шукати?» Цей дивовижний випадок різко змінив характер дворянина. І він вирішив присвятити своє життя Господу та стати захисником усього живого на землі.

Тож у 2015-му вирішили побудувати капличку святого Губерта в Кам’яниці. Владика Мілан Шашік освятив її. Провели науково-практичну конференцію за участі Мілана Хаутура, єпископа з Кошице, та лісівників Закарпаття на чолі з першим заступником начальника ЗОУЛМГ Ігорем Коцуром. У форумі взяли участь лісівники сусідніх країн: Словаччини – Павло Фабіан, Польщі – Тадеуш Фігура, Угорщини – Габор Ковач та директор Кам’яницької школи Михайло Мазюта, а також члени шкільного лісництва. Виховання екологічної відповідальності – це і скорочення використання пластикової тари та паперу, води, і сортування відходів, і розумна кількість їжі, і дбайливе ставлення до живих створінь, і висаджування дерев, і ощадливе використання освітлення. Не так легко дозріти здоровій свідомості та поміркованості, якщо викинемо з нашого життя Бога і замінимо його власним «я». Адже природа сповнена любові. Тільки як ми можемо її почути через постійний шум?

А дні народження теж святкуєте в лісі?

– Я й понині намагаюся на день народження вибратися в гори. Пригадую роки, коли разом із дружиною вийшов на гору Піп-Іван, де розташована обсерваторія. Коли поверталися, я підвернув ногу, а Світлана, навпаки, пошкодила коліно, коли видиралися вверх. Але це не завадило нашим враженням.

Ще один день народження провів на Говерлі. Генконсул Словацької Республіки Мар’ян Сладічек забажав побачити її. Ми з ним піднялися, я мав прапорці України і Словаччини, тому сходження вийшло навіть трохи символічним. І ще святкував іменини у Татрах, а також на Анталовецькій поляні. Коли йдеш стежкою, відчуття дуже дивні: кроки відлунюють, ніби ступаєш по металу. Це тому, що гора вулканічного походження.
Такі сходження допомагають очиститися від усього зайвого і зрозуміти, що ми з природою – єдине ціле. І слід шукати в житті те, що нас об’єднує, а не те, що роз’єднує.

Лідія ФЕЄР

На фото: Іван КОСТІВ (посередині) з учнями шкільного лісництва.

Залишити відповідь

Новини
16.03.2019
15.03.2019
09.03.2019
<>
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
2627282930  
       
1234567
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
10111213141516
       
  12345
6789101112
20212223242526
       
      1
3031     
    123
11121314151617
       
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
252627282930 
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30