П’ятниця
27 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Консультує міністр юстиції

Пане міністре, Ви неодноразово говорили про боротьбу з насильством у сім’ї і, що це не тільки коли б’ють, а й принижують і знущаються. У мене, на жаль, склалася така ситуація, що чоловік постійно виказує свою зневагу до мене. Що мені робити, як це припинити?

Наталя Гук.

Яким може бути насильство в сім’ї?

– Фізичне насильство включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті та вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Сексуальне насильство – будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від згоди, або в її присутності, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи.

Психологічне насильство – словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали в постраждалого побоювання за свою чи чиюсь безпеку, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю.

Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг із лікування чи реабілітації, заборона працювати та навчатися, примушування до праці, тощо.

Куди звертатись, якщо зазнали насильства?

– Облік,  розгляд заяв та повідомлень проводиться суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству: районними, державними адміністраціями та виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад; службами у справах дітей;

загальними та спеціалізованими службами підтримки постраждалих, центрами: соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, соціально-психологічної реабілітації дітей, соціально-реабілітаційними (дитячі містечка), соціально-психологічної допомоги, територіально-соціального обслуговування, притулки для дітей, інші заклади, установи та організації, які надають соціальні послуги); уповноваженими підрозділами органів Нацполіції України; судом (у разі заяви про видачу обмежувального припису стосовно кривдника); цілодобовим кол-центром із питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та стосовно дітей.

Які необхідно подати документи?

– Допомога постраждалим особам надається за місцем звернення.

Працівником суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, до Єдиного державного реєстру випадків насильства – домашнього та за ознакою статі – вносяться відомості зокрема про: особу, яка повідомила про вчинення насильства, постраждалу – за згодою, кривдника та про характер відносин між ним і постраждалим, випадок насильства – домашнього та за ознакою статі (дата і місце вчинення; короткий опис); потреби постраждалої особи.

У заяві до суду про видачу обмежувального припису має бути зазначено:

1) найменування суду, до якого подається заява;

2) прізвище, ім’я та по батькові заявника й зацікавленої особи, їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти, у разі, якщо заява подається особою, яка може бути заявником,  чи відповідні дані дитини або недієздатної особи, в інтересах якої подається заява;

3) обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису, та докази, що їх підтверджують (за наявності).

Як довго розглядаються заяви?

– У разі виявлення фактів домашнього насильства стосовно дітей або отримання відповідних заяв чи повідомлень не пізніше однієї доби повідомляється служба у справах дітей, уповноважені підрозділи органів Нацполіції України.

У разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення уповноваженими підрозділами органів Нацполіції кривднику виноситься терміновий заборонний припис.

Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду.

Що робити в разі отримання тілесних ушкоджень?

– Установи і заклади охорони здоров’я у разі виявлення тілесних ушкоджень забезпечують в установленому порядку проведення медичного обстеження постраждалих осіб, а в разі ушкоджень сексуального характеру направляють на тестування на ВІЛ-інфекцію.

Уповноважені підрозділи органів Нацполіції вживають заходи для припинення домашнього насильства та надання допомоги постраждалим особам, забезпечують інформування про їхні права, заходи й соціальні послуги, якими вони можуть скористатися, винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників, взяття їх на профілактичний облік та проведення з ними профілактичної роботи анулювання дозволів на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучення зброї та боєприпасів у порядку, визначеному законодавством.

Яка відповідальність за вчинення насильства?

– За вчинення домашнього насильства та за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування законодавством встановлено відповідальність у вигляді накладення штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. А в разі вчинення тих самих дій особою, яка протягом року піддавалася адміністративному стягненню за такі правопорушення, передбачено відповідальність у вигляді штрафу від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Кримінальна відповідальність при проявах домашнього насильства настає за вчинення легких тілесних ушкоджень, умисних середньої тяжкості, побоїв і мордувань тощо відповідно до кримінального кодексу.

Разом із тим, Верховна Рада прийняла Закон України від 6 грудня 2017 року «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», який набирає чинності через рік із дня його опублікування та передбачає зміни до ККУ, а саме доповнен­ня новою статтею 1261, якою встановлюється кримінальна відповідальність за домашнє насильство. За такі дії особа буде нести покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або арешту до шести місяців, обмеження волі до п’яти років чи позбавлення волі на строк до двох років.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
January 2018
 


...