Неділя
18 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

КРИЧИТЬ ЖІНКА ПРИ ПОЛОГАХ –

кричить і чоловік

Мені пощастило опрацювати низку рукописів та машинописів Федора Потушняка, відомого народознавця, який чудово знав матеріальну та духовну культуру нашого народу. Пропоную увазі читачів дещо з тих матеріалів.

лакувад

Ф. Потушняк подав такий цікавий звичай. Коли дружина народжувала дитину, то її чоловік мав лежати на горищі й кричати так, як вона кричить. Це називалося лакувад. У старих дерев’яних хатах «на пуді» над ліжком спеціально була просвердлена невеличка дірка. Крізь неї чоловік всував палець, до якого жінка прив’язувала мотузку. Коли сильно потягне – це означає, що дуже болить. І тоді він змушений був кричати.

В одному нашому селі краєзнавець записав цікаве коротке оповідання. Дружина з чоловіком домовилися, щоб він кричав, коли на неї прийдуть пологи. Той не дуже поважав старі звичаї, але все-таки поліз на горище й зробив усе, як належить. Коли настали потуги, жінка лягла у постіль, почала кричати й тягнути за мотузку. Тут чоловік чує на горищі, що й сусід теж кричить, як і його дружина. Так він дізнався, що дитина не від нього.

Левірат

Федір Потушняк, який об’їздив багато сіл, записав також цікавий звичай під назвою «левірат». Коли помре старший брат і залишить по собі вдову, то її бере його нежонатий брат. І це санкціоновано народним правом. Таке явище є пережитком сивої давнини. Дружині померлого залишився його маєток, особливо тоді, коли були ще й діти. Якби хтось на ній одружився, то присів би чуже обійстя. Сім’я попокійного переносила це дуже важко, і тому на вдові женився брат. Отже, левірат є наслідком певних соціально-економічних причин.

Тепер можна заглянути і в Біблію. Шлюбний звичай зобов’язував чоловіка одружитися з вдовою померлого брата, котрий не мав синів, і продовжити його рід. Пізніше цей звичай, який також називається левіратним шлюбом, увійшов до Мойсеєвого закону. Це написано у Книзі Буття Старого заповіту, розділ 38, вірш 8.

Ілля ГРИБАНИЧ,
науковий працівник Закарпатського краєзнавчого музею

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...