Неділя
25 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЛІТОПИСЦЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ

пам’ятають на Верховині

Лиш за здобуття Україною омріяної незалежності почала оживати яскрава постать її вірного сина Василя Ґренджі-Донського, гідність якого принижувалася і паплюжилася тоталітарним комуністичним режимом.

Його талант багатогранно й виразно проявився передусім у сфері політичного життя, літературній діяльності. Він героїчно утверджував українську національну ідею в рідному краї, ставши одним із головних творців короткочасної незалежної республіки Карпатська Україна, душею і серцем вболівав за долю української мови на теренах Срібної Землі.

З великою та глибокою шаною нині про нього мовиться в нас, на Верховині, адже він родом із цього мальовничого куточка. Народившись 23 травня 1897 року ріс у Воловому – теперішнє Міжгір’я. Про відродження світлої постаті В. Ґренджі-Донського засвідчує встановлення в селищі пам’ятника, автором якого є відомий скульптор, теж уродженець Міжгірщини Михайло Белень, заснування його музею у райцентрівській ЗОШ І–ІІІ ст. Промовистим фактом стало й присвоєння районній дитячій бібліотеці в 1997 році згідно з Постановою  Кабміну України звання його іменем. Тут, наче живе і бережеться дух Василя Степановича, бо регулярно з ініціативи бібліотекарів на чолі з досвідченим працівником Євою Горовою проводяться заходи на його честь.

І з нагоди 120-річчя з дня народження літописця, який написав і немеркнучий щоденник «Щастя і горе Карпатської України», відбулася незабутня подія за участі освітян і школярів, а також керівників влади – голови райради Василя Щуря, заступника голови райдержадміністрації Ганни Вощепинець та селищного голови Міжгір’я Віталія Цімботи. Учні 3–7 класів, які є членами краєзнавчо-мистецького клубу «Трембіта», підготували літературну композицію «Співець карпатських полонин». З почуттям гордості про свого славетного земляка юнаки і дівчата у вишиванках розчулено розповідали про його тернистий життєвий шлях, щедру творчу спадщину, а відтак поклали квіти до підніжжя скульптурної споруди.

Цікавий виступ школярів доповнила Єва Горова – як про відомого українського письменника, символічно назвавши його людиною вічності, так і про широкомасштабну діяльність бібліотечної установи і зокрема численні акції краєзнавчо-мистецького клубу «Трембіта». Поділилася Єва Іванівна й враженнями-спогадами 1997 року, коли на фасаді бібліотеки відбулося урочисте встановлення меморіальної дошки на честь присвоєння книжковій скарбниці імені В. Ґренджі-Донського. У цій церемонії взяли участь як відомі діячі Закарпаття, так і поважні заокеанські гості – дочка письменника Зореслава, яка, проживаючи у США, по крупинці збирала, упорядковувала й видала творчу спадщину батька, сім томів із якої знаходяться і в дитячій бібліотеці в Міжгір’ї, та її син Марко.

Слово за цього заходу мали талановита вчителька української мови й літератури Міжгірської ЗОШ І-ІІІ ст. Марія Добоні, а також поетеса, член Національної спілки журналістів України Віра Фесенко, яка продекламувала власного авторства вірш-присвяту видатному діячу. У свою чергу керівники влади висловили щиру вдячність учасникам події за вшанування пам’яті лицаря волелюбного духу, підкресливши, що він є слава і гордість нашого краю. Василь Щур схвалив пропозицію, висунуту Євою Горовою, про перепоховання В. Ґренджі-Донського, який помер 25 листопада 1974 року в Братиславі (Словаччина), мріючи за життя про вічний спочинок на рідній верховинській землі. «Ідея повернення на Батьківщину – це наш всіх святий обов’язок», – запевнив голова районної ради, сповістивши, що з цього приводу буде запит до уряду України.

Насамкінець від райради, РДА та селищної ради за вагомий внесок у відродження історії краю, активну просвітницьку роботу серед молоді грамот удостоїлися ветерани освітянської ниви Поліна Шовак, Ганна Джахман, Віра Фесенко та Марія Добоні.

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ
На фото автора: Донька письменника Зореслава
на відкритті меморіальної дошки

 

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2017
 

Навіґація

...