П’ятниця
27 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

МАЙСТЕР ІЗ ЗАПОРІЗЬКОГО ХУТОРА:

в умілих руках заграє навіть лопата

Берегівчанина Євгена Кополовця я знав із молодих років, зокрема як виконавця пісень на власні музику та вірші. Про ще одну сторону творчої натури свого старого знайомого довідався випадково і з великим подивом. Якось при зустрічі Євген обмовився, що працює над черговою гітарою. Виявилося, що він є одним із нечисленних (йдеться реально про одиниці на все Закарпаття) майстрів, які власноруч виготовляють електрогітари.

У лютому минулого року Євген показав свою майстерню, а заодно провів екскурсію невідомим навіть багатьом берегівчанам Запорізьким хутором. У підсумку та прогулянка стала основою краєзнавчої статті «Від Мермештоньо до «Запорізького хутора»: історія одного присілка» (НЗ №23 від 28.03.2017). Натомість до матеріалу про створення музичних інструментів у мене «дійшли руки» тільки зараз.

В охайній садибі, що на початку славетного хутора, розмістилася майстерня. На перший погляд, це звичайна «столярка». Дивлячись на грубі шматки дерева чи звичайні дошки, важко повірити, що саме з них і вийдуть основи для гладеньких, сяючих лаком електрогітар. Утім, дошки не такі вже й звичайні, каже Є. Кополовець. Для хорошої, якісної гітари потрібен відповідний матеріал, який на дорозі не валяється, і старий паркан на цю справу не згодиться. Щоправда, Євген любить жарт про лопату – мовляв, якщо на неї прилаштувати всю необхідну електронну «фурнітуру», то й вона заграє (і наводить реальний приклад – на «електролопаті» грав музикант із кримського панк-гурту «Красная плєсєнь»). Але сам він такого точно не практикуватиме, адже ставиться до інструмента з повагою, навіть пієтетом. Тому й підшукує якісну деревину, і тут його не раз виручали рештки колишньої гордості Берегова, меблевої фабрики. Для несерійних меблів (зараз би сказали – для VIP) на це підприємство доставляли часом навіть африканське чорне дерево, і його відходи, виявляється, ще й досі можна дістати, якщо постаратися.

Після того, як знайдено потрібний матеріал, починається кропітка робота. На дерев’яну основу гітари (дека) зазвичай іде не менше тижня, але це якщо інструмент відносно дешевий. Грифи виготовляються з одних порід дерева, корпуси – з інших. Для якісніших і дорожчих процес розтягується на місяці – спочатку складові майбутньої гітари вирізаються, потім клеяться, а далі йде найскладніше, покриття шарами спеціальних фарб та лаків. Коли дерев’яна основа гітари готова, її треба оснастити «фурнітурою» – струни, колки, ладові поріжки, звукознімачі… (всього не менше 15 компонентів). Усе це майстри замовляють інтернетом на спеціалізованих сайтах (переважно закордонних), а тоді чекають коштовних посилок. Один готовий комплект обійдеться мінімум у півтисячі доларів, а його ж іще треба вправно закріпити на корпусі.

Тому й не дивно, що хороша електрогітара коштує недешево. Та й покупець у них непересічний – він сам має розумітися на інструментах. Наш земляк у цих колах музикантів та продавців електрогітар відомий як в Україні, так і за її межами. Одного разу отримав замовлення з далекого Новосибірська, але купівлі-продажу не сталося, завадила розпочата Росією неоголошена війна…

Про Євгена Кополовця варто додати, що грати він почав у дитинстві. В музшколі з друзями організували перший ансамбль, а в 9-му класі вже почав пробувати себе як майстер інструмента, переробивши форму власної гітари. В більш зрілому віці Євген із друзями створив уже справжній гурт «Vega», з яким записав кілька студійних пісень, що мали успіх у хіт-парадах на закарпатському радіо. Невдовзі колектив розпався, і тривалий час музикант творчо відпочивав, переосмислюючи себе та свою творчість. Кілька років тому почав знову грати, переважно християнський рок, виступаючи в новоствореному гурті як вокаліст, гітарист та автор пісень.

Олег СУПРУНЕНКО

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...