Неділя
25 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

МАЙЖЕ 60 літ ІВАН СОПКО ВІДДАВ МУЗУЧИЛИЩУ

І вже 40 днів відомого диригента нема з нами

15 квітня ужгородці проводили в останню дорогу талановитого диригента, педагога, одного з перших музикантів-професіоналів, які отримали вищу музичну освіту в столичній консерваторії, Івана Сопка.

Перестало битися серце людини, що заслуговує на глибоку вдячність і пошану за подвижницьку роботу на благо своїх краян, за значний внесок у культурне життя нашої малої батьківщини.

Іван Михайлович прожив яскраве життя. Народився 23 лютого 1929 року в селянській родині в Доманинцях, що на Ужгородщині. Добре знаючи потяг хлопчика до музики, батьки подбали, щоб він уже в школі навчався музиці. Долаючи значні матеріальні труднощі, талановитий юнак закінчив Ужгородські педагогічне та музичне училища й вступив до Київської державної консерваторії ім. П. Чайковського на факультет хорового диригування. Тут потрапляє до класу організатора Державного українського народного хору Григорія Верьовки. Навчається й водночас працює за фахом.

А з1958-го, після закінчення консерваторії, упродовж майже шести десятиліть діяльність Івана Сопка тісно пов’язана з Ужгородським держмузучилищем ім. Д. Задора, де пройшов шлях від викладача до заступника директора з навчально-виховної роботи, завідуючого заочним відділенням. Іван Михайлович – творець цілої школи диригування, дав дорогу в творче життя понад 100 своїм випускникам. Серед його учнів такі відомі особистості, як Еміл Сокач, Золтан Жофчак, Клара Лабик, Любов Рак, Наталія Петій-Потапчук та багато інших.

Усі вихованці любили свого викладача по-справжньому й щиро за інтелігентність, порядність, яка проявлялася в ставленні до музики, до людей, до виконання обов’язків. І зараз вони глибоко сумують через непоправну втрату.

Іван Сопко успішно поєднував педагогічну діяльність із диригентською, працюючи понад півстоліття керівником кращих співаючих колективів Закарпаття: студентських хорів муз­училища та Ужгородського держуніверситету, хорової капели учителів обласного центру, камерного хору викладачів музичного училища, чоловічого хору мікрорайону «Доманинці». Під його керівництвом вони звучали злагоджено й виразно, часто були першими виконавцями зразків української, російської та західноєвропейської музики.

Особливу сторінку в біографії Івана Михайловича складають роки, коли він керував хоровою капелою вчителів Ужгородського району. Колектив провів понад 500 самостійних концертів та виступів у різних збірних концертах. Його слухали в селах і містах Ужгородщини, Закарпаття, України, Росії, Естонії, Словаччини. Крім цього, капела була творчою лабораторією для багатьох студентів-хормейстерів музичного училища.

Вагомим внеском у розвиток музичної культури нашого краю стала громадська діяльність Івана Сопка: понад 20 років був заступником голови обласного музично-хорового товариства, позаштатним методистом Обласного організаційно-методичного центру культури тощо.

Його заслуги відзначені медаллю Верховної Ради СРСР, грамотою Президії Верховної Ради УРСР, почесними грамотами Міністерства освіти і науки, Міністерства культури України, Укрпрофради, нагрудним знаком «Відмінник освіти України». У пам’яті вдячних учнів, у серцях усіх, хто його знав, Іван Михайлович залишиться Учителем, Митцем, Людиною. Про таких не забувають...

Михайло МИТРОВКА

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2017
 

Навіґація

...