Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

МЕДИЧНА РЕФОРМА:

Чим доцільно заповнити своєрідний вакуум до її старту?

Довгоочікувана реформа української медицини на 26-му році нашої незалежності була затверджена 240 голосами депутатів Верховної Ради в жовтні 2017-го. Відповідний закон повинен вступити в силу з 1 січня 2020 року.

З чого починати?

У часовому аспекті два роки – період невеликий, але організація охорони здоров’я впродовж цього часу не може залишатися в так званому «гібридному» стані, без відповідних дій на покращення лікувальної справи та здоров’я людей. Незважаючи на певне збільшення бюджетних асигнувань, помітного покращення служби не відбулося – особливо в наданні меддопомоги незахищеним верствам населення. Численні сучасні діагностичні центри та приватні лікарняні заклади, які мають можливість працювати на високопрофесійному рівні, багатьом співвітчизникам практично недоступні. Хочеться вірити, що намічена медична реформа буде тільки першим етапом реальних змін у системі охорони здоров’я, а в удосконаленому вигляді стане базою подальших масштабних перетворень.

Як на мене, було б неправильно залишати зараз медичну службу в такому невизначеному стані. Зі стартом реформи системи охорони здоров’я не слід очікувати чуда. З урахуванням створення нових об’єднаних територіальних громад і зростанням ролі самоврядування в децентралізаційних процесах на місцях появилася можливість збільшення фінансової та матеріально-технічної допомоги разом із державною підтримкою в наданні медпослуг населенню. В цьому аспекті позитивно позначилося б цільове призначення позабюджетних коштів, які можна акумулювати органами місцевого самоврядування.  

За активного сприяння останніх своєрідний дворічний вакуум до початку реформування необхідно використати для осучаснення наявної соціальної інфраструктури. Для успіху перетворень у медицині потрібно привести до належного рівня дороги для транспортування хворих, забезпечити надійним зв’язком віддалені лікарські дільниці, автотранспортом – медзаклади, в можливих рамках лікарів слід укомплектувати сучасною діагностичною апаратурою.  Вважаємо, що поряд із організаційними питаннями перехідного періоду в першу чергу потрібно відродити відкинуте профілактичне спрямування медичної служби, яке значно знизить загальну захворюваність населення і разом з іншими заходами сприятиме покращенню катастрофічних демографічних показників в Україні (хоча Закарпаття в цьому плані якраз у позитиві). На жаль, вкрай недостатнє фінансування медицини тримає її на межі виживання вже який десяток років. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, асигнування менше 6 відсотків ВВП держави не дає можливість якісного існування медицини. Останнім часом із різних причин не забезпечена такого рівня підтримка, тому сфера вимушено перейшла на непопулярні ринкові стосунки з хворими.

Прислухаймося до порад батьків медицини…

У ці неоднозначні для охорони здоров’я два роки в першу чергу потрібно підвищити санітарну культуру населення, яка в останні десятиріччя випала з поля зору медичних керівників. Для виправлення ситуації вони повинні зобов’язати підлеглих їм лікарів пропагувати принципи здорового способу життя та профілактики різних захворювань на робочих місцях людей, а також проводити відповідні бесіди з хворими в лікарняних палатах. Рекомендувати науковцям і лікарям приватної сфери долучатися до цієї справи.

Доречно згадати такий факт із далекого минулого. Півтисячі років тому один із батьків медицини французький лікар Амбруаз Паре (1510 – 1592) без будь-яких наукових доведень писав, що для нормального життя людині потрібно менше їсти, помірно спати, більше рухатись і нікому не заздрити. Ці поради є актуальними і для сьогодення.

Щодо першого постулату, сучасною наукою доведено: для життєдіяльності організму потрібно за добу в середньому 1800 – 2300 кілокалорій із відповідними нюансами щодо віку, статі, фізичного навантаження тощо. Для орієнтації в калорійності харчових продуктів наведу кілька цифр: свинина (100 г) – 200 кілокалорій, хліб (100 г) – 250, сало (100 г) – 790, олія соняшникова (100 г) – 880, цукор (100 г) – 380, масло вершкове (100 г) – 717, одне яйце – 150 кілокалорій. До них додамо алкогольні напої: горілка (100 г) – 231 кілокалорія, пиво (0,5 л) – 180, вино (250 г) – 140 кілокалорій.

Для правильного режиму харчування слід пам’ятати: якщо ви недоїли, значить, ви наїлися; якщо ви відчуваєте, що наїлися, – значить, переїли; якщо ви переїли, значить, отруїлися.

Перевищення норми калорійності харчових продуктів та зловживання спиртним призводить до небажаних для здоров’я наслідків у вигляді ожиріння, захворювань серцево-судинної системи, органів травлення та легенів, гіпертонії, психоемоційних навантажень, включаючи стресові ситуації і депресію, тощо.

Наступний постулат Амбруаза Паре не потребує особливих пояснень. Навіть древні римляни вважали, що спати 6 годин на добу глибоким сном достатньо і молодим, і похилого віку людям для відновлення життєвих сил організму. Все це неможливо без фізичних навантажень у поєднанні з активним рухом.

Завершаюча порада французького лікаря Середньовіччя – «не заздрити» – відноситься до нездорових людських взаємин, шкідливих у першу чергу для психологічно-емоційного стану того, хто заздрить комусь. Цей стан у теперішній час порівнюється народом з так званою «жабою».

Регулярне зловживання алкогольними напоями та тютюнопаління несумісні з принципами здорового способу життя. Це разом із нераціональним харчуванням, ожирінням та сучасними хворобами цивілізації призводить до різкого зниження середньої тривалості життя населення.

У справі покращення демографічної ситуації важливим є створення широких можливостей для занять фізичною культурою і спортом – слід і надалі розширювати мережу спортивних залів, дитячих майданчиків, футбольних шкіл для молоді, плавальних басейнів. Для попередження інфекційної захворюваності необхідно забезпечити регулярне проведення профілактичних щеплень серед дітей і дорослих.

Сучасна медицина і її доступність

Серед існуючих недоліків сучасної медицини найболючішим є питання високої вартості лікувального процесу. З метою зниження фінансового навантаження на хворих за своє лікування необхідно виділені державні асигнування на покриття вартості медикаментів персоніфіковано своєчасно отримати, доставити і використати за призначенням. У межах згадуваного перехідного періоду бажано надалі розширювати списки безкоштовних лікарських препаратів і на інші загальні захворювання, в тому числі на хіміотерапію онкологічно хворих та хірургічні операції.

Відомо, що спроби реформування в медицині кількарічної давності не дали відчутних результатів у лікуванні, особливо незахищених верств населення. Це є наслідком різкого переходу від безкоштовності медичних послуг для хворих до форм ринкових відносин у лікувальній справі, який проведено на непідготовленій матеріально-технічній соціальній інфраструктурі. Цей «гібридний» неконтрольований період по суті не задовольняє хворих.

Слід визнати, що люди обурюються встановленими високими тарифами на медичні послуги без врахування їх матеріальних можливостей. Лікар, який вдягнув білий халат, повинен бути гуманістом, але в той же час світити іншим, не згораючи самому. Безкоштовною медицина ніколи не була і, логічно, не могла такою бути. В минулому всі матеріальні витрати брала на себе держава. На сьогодні в результаті бурхливого матеріально-технічного розвитку ця галузь стала однією з найдорожчих гілок народного господарства. Через це та з низки інших причин необхідне повне фінансування потреб охорони здоров’я держава не в змозі забезпечити. Виходом із ситуації, сподіваємося, може стати поступова й раціональна реалізація медичної реформи.

Чи на користь конкуренція серед лікарів?

У сфері охорони здоров’я важлива роль відводиться сімейним лікарям. Вони надають меддопомогу хворим, проводять профілактичну роботу, організовують консультації зі спеціалістами й подальшу терапію. В той же час не має порушуватися право пацієнта на вибір лікаря. Для цього реформою передбачено укладення угоди лікаря з пацієнтом. Від кількості таких угод залежатиме його зарплата.

Як на мене, це може спричинити певну конкуренцію серед лікарів на матеріальній основі. Диференційована заробітна плата з урахуванням кваліфікації фахівців регулюється атестаційними категоріями, підвищенням державою посадових окладів, надбавками за інтенсивну працю, преміями та іншими законними способами. Погодьтеся, що конкуренція може бути позитивним явищем у торгівлі, на виробництві матеріальних благ та у сфері загальних послуг тощо. Тільки не серед лікарів. (Це точка зору автора, яку редакція не поділяє. Бо не секрет, що до поганого фахівця люди масово не підуть. – Ред.)

Без сумніву, здоров’я нації є одним із найважливіших векторів. Лікарі й медперсонал у наш неоднозначний час повинні бути матеріально забезпеченими державою, а не жити на подачках. Нині є підстави сподіватися на позитивні зміни. З’явилася надія, що медична реформа врешті зможе стабілізувати стан охорони здоров’я і демографічну ситуацію. Після виведення галузі з тупикового стану та переходу на обов’язкове державне медичне страхування докорінно зміняться взаємини хворих із лікарями в наданні доступного якісного лікування. Після цього доцільно провести наступний, другий етап реформи охорони здоров’я, який врахує нові умови й наукові досягнення медицини майбутнього.

Дезидерій ПЕТНЕГАЗІ,
заслужений лікар України

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...