Неділя
22 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Ми можемо втратити серйозну наукову установу

Відділ радіології та радіаційної безпеки УжНУ потребує допомоги

Відділ радіології і радіаційної безпеки УжНУ свого часу був однією з трьох найпотужніших такого рівня установ у колишній УРСР. Подібні заклади діяли лише у Києві та Харкові. А його спеціалісти проводили не лише наукові досліди, а й виконували роботи з дослідження рівнів радіації для західних областей України.

Вже 28 квітня 1986 року, через дві доби після вибуху на Чорнобильській АЕС, співробітники відділу, без будь-якої інформованості «згори», встановили, що на території України стався радіаційний витік. Адже рівень радіації у повітрі Ужгорода в той час на тисячу разів перевищив норму. Значно пізніше керівник відділу радіології і радіаційної безпеки Василь Угрин запропонував вищому державному керівництву України план з відновлення угідь, заражених радіонуклідами, з використанням органо-мінеральних композицій за методикою, розробленою в УжНУ. Утім, з певних причин його план поки що не знайшов підтримки на державному рівні.

Свого часу Василь Угрин брав безпосередню участь і в конференції з питань будівництва Пістрялівської радіолокаційної станції. У тому, що ця станція наприкінці 80-х років не запрацювала у Мукачівському районі, певною мірою можна завдячувати саме Василю Павловичу. За його словами, з одного боку РЛС не існувало достатнього захисту від високочастотного електромагнітного випромінювання. Тож мешканці тутешніх сіл, якби станція усе ж почала діяти, опинилися б під ковпаком його негативного впливу.
Нині відділ радіології і радіаційної безпеки УжНУ не відчуває підтримки з боку держави. Обладнання та прилади, які використовуються на його базі для вимірювання радіаційного фону в повітрі, ґрунтах та воді, потребують оновлення і осучаснення.

За словами Василя Угрина, для того, щоб відділ почав повноцінно працювати, необхідно вкласти близько 300 тисяч гривень упродовж трьох років. У масштабах області ці кошти не є надто значними, але, в той же час, запуск відділу зіграв би неабияку роль у розвитку науки на Закарпатті. Адже, крім того, що він знову став би потужною науковою базою для студентів фізичного факультету УжНУ, спеціалісти відділу могли б відновити дослідження рівня радіонуклідів у повітрі, воді та ґрунтах краю на сертифікованому обладнанні. Однак на сьогодні це питання залишається у так званому підвішеному стані…

Сніжана РУСИН.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 


...