Неділя
25 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

МІЖГІРЩИНА МАЛА ЧЕСТЬ ЗАПРОСИТИ

на вівчарський фестиваль

У кожного свята є свої передумови. Вже кілька десятків років, як мальовнича Міжгірщина започаткувала фольклорний празник «Проводи отар на полонини». Він став не тільки традиційним, а й популярним далеко за межами району, адже закарпатська глибинка з гірськими полонинськими ландшафтами сприятлива для вівчарської галузі. Щорічне його проведення – це популяризація сироварного діла, яким займаються верховинці з сивої минувшини, данина пошани людям, котрі трудяться в нелегких умовах за будь-якої погоди під відкритим небом.

Колоритне дійство, як правило, проходить за звичним усталеним сюжетом – його старт розпочинається в селищі Міжгір’я. Цього разу святкова колона була такою масовою, що нагадувала могутню людську ріку. В око впадав святковий одяг учасників, помережаний сорочками-вишиванками. Під сурми трембіт і мелодії троїстих музик хода, на чолі якої символічно – три вершники, а затим тематично оформлені автомашини, учасники художньої самодіяльності, керівники області й району, працівники різних сфер діяльності, робить чотири зупинки: біля пам’ятників Т. Шевченку, В. Ґренджі-Донському, воїнам-визволителям та «афганцям» із покладанням корзин із квітами до їхніх підніж. Як завжди, біля візитівки Міжгір’я – велетенського 500-літнього дуба – під в’язанку верховинських народних мелодій відбувається іскрометний вир коломийкових танців, у який просяться ноги кожного – від малого до старого. Тамада фестивалю Іван Теличко з ґаздинею Ганною Шегдою ласкаво запрошують усіх у подорож на Синевирський перевал – чарівний куточок краю, де повагом відбуваються головні події полонинського торжества.

Тут наступний етап відкриває композиція «Привітальна Міжгірщини», яку піднесено виконує фольклорний колектив та танцювальна група Міжгірського РБК. На імпровізованій сцені, розташованій біля гори Кам’янка, керівники області, району, селища Міжгір’я – Геннадій Москаль, Василь Худинець Василь Щур та Віталій Цімбота – підкреслюють значущість галузі в народному господарстві, яка має підтримку з боку влади, відзначають невтомний і нелегкий труд господарів полонин за виробництва сиру, вурди, бринзи й зичать мужнім вівчарям щасливого літа з їхніми отарами. У черговий раз кращі з кращих сироварів, а це як вівчарі, так і власники отар, отримують заслужені нагороди з рук виступаючих. Почесних грамот удостоїлися: від ОДА – Василь Шиндра із Синевира, Микола Рошинець із Негрівця, від обл­ради – Юрій Рубець із Міжгір’я. Відзнаку отримав і ветеран освіти, нині відомий художник-аматор із Ізок Василь Сенько, і закономірно, бо він майстерно малює вівчарську ідилію, та й на ґаздівстві доглядає отарку кіз і овець. А цінні подарунки та грошові винагороди від нардепа Михайла Ланя отримали 40 кращих вівчарів із усіх місцевих рад.

Один із кульмінаційних і величних моментів – символічне запалення полонинської ватри, яка гріє тіло й душу отароводів. До почесної процедури запрошується Геннадій Москаль. Далі дійство продовжилося доїнням отари в кошарі. А відтак усі прикипіли очима до виготовлення колобків свіжого сиру, а демонстрували його… Геннадій Москаль та Василь Щур. На диво ця справа їм удалася на відмінно.

Чути на природі й запах шашликів, і дзвінку музику. Ведуча концерту Галина Рекіта почергово викликає на сцену як місцевих артистів, так і приїжджих, які радують красними голосами та грою на музичних інструментах. Із-поміж них у черговий раз полонить публіку 82-річний негрівець Юрій Маркович. До речі, дід на обійсті утримує марадик золоторуних.

За традицію проводилися різні конкурси, серед яких – на кращі троїсті музики, приготування сиру, вурди та верховинських страв, був і ярмарок-продаж. Вистачало цього дня й спортивних та розважальних подій. А ще напрочуд сонячно було з початку й до завершення фестивалю.

Хай щастить вам, вівчарі, на погожу погоду й щедрі надої! В добру путь на полонини!

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2017
 

Навіґація

...