МІЖНАРОДНИЙ АУДИТ ЩОДО ЕКОСИТУАЦІЇ В КАРПАТАХ може бути підставою для звернення до ЄС по гранти на утримання наших унікальних лісів

Минулої п’ятниці в облраді відбулася двостороння зустріч голови Рахункової палати Валерія Пацкана з президентом Вищої палати контролю Республіки Польща Кшиштофом Квятковські.
У заході також взяли участь виконуючий повноваження голови Закарпатської облради Йосип Борто, народний депутат Верховної Ради України Антон Геращенко, члени Рахункової палати Василь Невідомий та Віктор Богун, мер Ужгорода Богдан Андріїв, представники делегації Вищої палати контролю Республіки Польща.
В. Пацкан та його польський колега розповіли присутнім про спільні міжнародні аудити, які стосуватимуться Карпатського регіону. Зокрема ті, що плануються наступного року, – щодо реагування на проблеми, пов’язані з переміщенням, працевлаштуванням та соцзахистом українців на території Польщі та поляків в Україні; стосовно дотримання вимог Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням; а також у сфері охорони навколишнього природного середовища в Карпатському регіоні. «Вчора (Минулого четверга. – Ред.) ми підписали два унікальні документи. Так, Львівська декларація буде поширена на всі області, розташовані на кордоні з ЄС. Вона передбачає спільні контрольні заходи, необхідні і для України, і для Польщі, і для інших країн Європи. Ми вже проводили такі разом із Польщею та Словаччиною в частині збереження букових лісів, переважна більшість яких розташована на Закарпатті. Новий аудит щодо екологічної ситуації в Карпатах дуже важливий. Це може бути підставою для звернення до європейської спільноти щодо отримання грантових пропозицій на утримання цих лісів», – зазначив Валерій Пацкан.
Транскордонне перевезення небезпечних відходів та їх видалення – теж важливий аспект і для України, і для ЄС. «Буду називати речі своїми іменами: наша ріка Тиса відносить у Європу наше сміття. Звісно, будемо вимагати від усіх без винятку гілок виконавчої влади належного виконання всіх наших рекомендацій», – наголосив голова Рахункової палати. І третій спільний захід, про який розповів, – соціальний захист українців у Польщі й поляків в Україні: «Зараз, за різними даними, в Польщі працює від 1 до 1,5 млн українців, зокрема закарпатців. І ми проведемо контрольний захід, аби українці, які тимчасово виїжджають на заробітки, отримували офіційне працевлаштування й належні умови, щоби не було утисків наших громадян. Після проведення такого аудиту Рахункова палата зверне увагу й на інші країни, в яких працюють наші співвітчизники.
У свою чергу Кшиштоф Квятковські відзначив, що понад 90% відсотків іноземців, які працюють у Польщі – це українці: «Ми будемо перевіряти, чи насправді їм платять, як полякам, і чи користуються вони всіма правами, якими користуються громадяни Польщі. Я вважаю, що це дуже важливо».
Тим часом Йосип Борто розповів про особливості нашого регіону і про виклики, які сьогодні постають перед ним. «Закарпаття межує з чотирма країнами ЄС. Це унікальний край за своєю природою, тут є дуже потужні перспективи розвитку. А основна проблема – кордон. Ми працюємо над тим, щоби його перетин став комфортним. У планах – реконструкція контрольно-пропускних пунктів і створення нових. Ми дуже хочемо, щоби такий пункт був відкритий на території Закарпаття на кордоні з Польщею, – зазначив Йосип Йосипович, і його відразу ж підтримав Валерій Пацкан. – Дуже багато закарпатців працюють у Польщі, і сподіваюсь, умови їх перебування після ваших контрольних заходів покращаться».
А Богдан Андріїв акцентував на неповторності Ужгорода, який увібрав у себе елементи багатьох культур – угорської, австрійської, чеської, української, польської тощо. «Близькість до кордонів з ЄС є привабливою для закордонних інвесторів. Якщо польські інвестори виявлять бажання працювати в нас, то міська влада докладатиме максимум зусиль, аби не було ніяких бюрократичних перепон», – запевнив Б. Андріїв.
Маріанна ШУТКО
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.