Неділя
22 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

НА МІЖГІРЩИНІ ПРОВЕЛИ вівчарів

НА ПОЛОНИНИ

Скільки століть поспіль закарпатські вівчарі виганяють овець на високогірні пасовиська, краще знають краєзнавці. Та уже традиційно понад 40 років на Міжгірщині відбувається свято проводів отар на полонини. Цьогоріч осторонь цієї події не залишилися обласні посадовці. У святковому дійстві взяли участь керівник краю Олександр Ледида, його заступник Антон Громовий, заступник голови обласної ради Андрій Сербайло, численні мешканці Міжгірщини та туристи.

Святкову колону учасники свята сформували ще у селищі Міжгір’я. Народні музики, танцюристи, мешканці навколишніх сіл припрошували усіх охочих приєднатися до святкової ходи.

Основне дійство відбувалося на Синевирському перевалі, де на гостей свята уже чекали вівчарі. Пастухи охоче розповідали про своє ремесло. Як сказав вівчар Василь Оробець із Буківця, ця професія потребує, передусім, охоти до роботи:

— Я дуже люблю вівчарство. Інакше не можна займатися цією справою, як і будь-якою іншою роботою. Мій батько,  дід та й прадід були вівчарями. Наразі уже 7 років воджу отари на полонини.

Вівчар з 20-річним стажем Михайло Вегеш дододає:

— Без хорошої витривалості тут не обійтися. Встаємо о 5-й ранку, доїмо овець (тричі на день), виганяємо пастися. З надоєного молока робимо сир.

Спробували зробити сир (молодий буц) і гості проводів. Не вперше вже за цю справу взявся і Олександр Ледида, який щороку відвідує свято.

— Вівчарство, проводи на полонини пастухів з отарами, виготовлення овечого сиру — це традиції, які ми повинні берегти. Сир, вироби з овечої вовни користуються неабияким попитом як у краян, так і в туристів. Зараз на Закарпатті – понад 229 тисяч овець та кіз. З них 27 тисяч – на Міжгірщині. Вівчарство — давній промисел, що годував карпатські сім’ї. Нині ж за утримання овець закарпатці отримують державні дотації, що допомагають людям утримувати тварин, — розповів Олександр Ледида.

Олександр ЛЕДИДА: «Сир вдався!».

Не залишилися цього дня міжгірці, як інформує прес-центр ОДА, і без відзнак. Зокрема, почесною грамотою за вагомий внесок у розвиток вівчарства було нагороджено приватного підприємця Василя Дудіша та вівчаря Михайла Цендру.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 


...