Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

НА «СУХИЙ ТАНЕЦЬ»

запрошує Закарпатський народний хор

Третьою Пречистою в Україні розпочався цикл новорічно-різдвяних свят. Традиційно концертами відзначать цю пору і в обласній філармонії. Розпочне заслужений академічний Закарпатський народний хор: одразу після Андрія, 14 грудня, запросить усіх на «Сухий танець».

Художній керівник колективу, заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук розповідає: «Сухий танець – це унікальний зразок старовинних народних обрядів Закарпаття в період говіння (посту). Зберігся він лише в пам’яті деяких місцевих старожилів, молодь такого не знає, і навіть фахівці мало що чули. Я вперше довідалася про нього торік завдяки невеличкій презентації музикознавця Віри Мадяр-Новак на засіданні комісії по збереженню нематеріальної культурної спадщини. Щоб спробувати відтворити на сцені рідкісний обряд, котрий побутував на території Хустського району, вирішила пошукати людей, які його пам’ятають. Завдяки своїм колишнім вихованкам, викладачам Вишківської дитячої музичної школи Вікторії Ожоганич і Світлані Шоваг познайомилася з майже 90-річним Михайлом Майором. Народився він у Драгові, і саме там колись виконували цей танець. Я досі під враженням від тієї поїздки на Хустщину. Навіть не сподівалася, що ця людина знає стільки давніх, майже забутих звичаїв, обрядів, казок, складає коломийки і пише вірші. Зокрема Михайло Степанович детально розповів про особливості сухого танцю, наспівав слова, зіграв на дримбі мелодію. Річ у тім, що цей своєрідний обряд виконували на вечорницях під час говіння, коли не дозволялося грати на таких гучних інструментах, як скрипка чи цимбали (звідси й назва танцю). За супровід правили лише дримби, мелодію вела сопілка, а в основу танцю ліг характерний для району «Сіпаний». Поділився Мішко-бачі й цікавими спогадами про те, як відбувалися в давнину вечорниці, які пісні співали, які ігри й розваги супроводжували ці народні зібрання. Думаю, багато з почутого ми зможемо використати в майбутньому в наших фольк­лорних програмах.

Звісно, що в найближчому концерті глядачі побачать лише дещицю з того, що мені пощастило почерпнути від цього дивовижного дідуся. Крім «Сухого танцю», будуть і інші закарпатські народні танці й старовинні пісні. Прикрасять нашу програму також експонати музею народної архітектури і побуту. Дуже вдячна директорові скансену, науковцю Василю Коцану, який долучився до цієї фольклорної події. Відтак наші артисти зможуть одягнути старовинний автентичний одяг, а відтворити атмосферу сільських вечорниць допоможуть предмети народного побуту із фондів музею».

Тож 14 грудня Закарпатський народний хор запрошує на «Сухий танець». Початок – о 18.30.

А передуватимуть йому ще два концерти. 10 грудня в рамках проекту «Музика вихідного дня» на сцені філармонії виступить камерний оркестр під керівництвом Владислава Юроша та солісти. Вони приготували для меломанів програму вишуканої класичної музики із творів Баха, Генделя, Вернера, Гріга, Шостаковича тощо. Початок – о 16.00.

А 11 грудня «Слов’янський концерт» ужгородцям подарують студенти Національної музичної академії України ім. П. Чайковського. Звучатимуть фортепіанні твори Чайковського, Шопена, Танєєва, Рахманінова, Стравінського. Початок – о 18.30.

Підготувала
Таїсія ГРИСЬ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...