Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Вівторок
23 квітня 2019 р.

НАЙБІЛЬШИЙ РАЙОН УКРАЇНИ ВИЗНАЧИВ ОСНОВНИЙ ПРІОРИТЕТ – РЕМОНТ ДОРІГ

11.09.2018 - 15:10
НАЙБІЛЬШИЙ РАЙОН УКРАЇНИ ВИЗНАЧИВ ОСНОВНИЙ ПРІОРИТЕТ – РЕМОНТ ДОРІГ

Про проблеми й успіхи найбільшого в Україні гірського району розмовляємо з головою Тячівської райдержадміністрації, депутатом обласної ради Василем Дем’янчуком.

Здобуткам сприяє суспільна стабільність

Почнімо з того, що Тячівський район за фінансовими показниками першого півріччя – на другому місці в області. Завдання перевиконано майже на 16 мільйонів. Що цьому посприяло?

– Здобуткам завжди сприяє стабільна робота. Тоді бізнес нарощує потужності й рухається вперед. Моє кредо як медика: якщо не можеш допомогти, то не заважай. А що стосується перевиконання бюджетних показників, то це мало. Навіть дуже. І причина в тім, що в нас не врегульоване законодавство щодо хоча б земельного податку. Наведу промовистий приклад. Ще коли працював сільським головою, то касир, котра збирає плату за землю (її місячна зарплатня була не менше двох тисяч гривень), за рік казну села цим податком змогла поповнити хіба п’ятьма-шістьма тисячами. Самі господарі дивувалися, що плата за землю становила 75 копійок або гривня тридцять копійок… Нині ситуація не дуже змінилася. Бюджет нашого району – півтора мільярда гривень. Половина витрачається на соцзахист. Так не має бути! Бо чому люди, яким допомагає держава, не можуть прибрати територію, скосити траву? Але їх до цього законодавець не зобов’язує, і вони сидять та чекають наступної дати, коли принесуть гроші.

У районі є Тячівська й Вільховецька ОТГ…

– Перша розвивається, бо десь половина бюджету району надходить до її казни. Адже в Тячеві зосереджені районні служби й організації, тобто всі відрахування акумулюються тут. А в другій, сільській, слід іще піднатужитися, щоб мешканці відчували зміни на краще. Тоді, коли лише запроваджувалася децентралізація (повторюся – я працював сільським головою), на такі «ножиці» ми увагу звертали. Але нам відповіли, що це, мовляв, лише перше об’єднання, потім будуть вноситися зміни. Та ніхто нічого не вносить…

Ще один важливий момент: в Україні триває війна. Тож Президент як Верховний головнокомандувач має мати конкретний вплив на всі без винятку гілки влади – в тому числі й на місцях. В успішних країнах діє чітка владна вертикаль. Якщо цього немає, то кожен сам по собі, кожен тягне у свій бік – згадайте байку про Лебедя, Щуку й Рака. Будьмо відвертими, голови ОТГ вважають, що в них немає жодних зобов’язань ні перед ким і вони нікому підкорятися не повинні. Навіть на важливі наради не завжди ходять…

Є проста, але глибока муд­рість: здорова сім’я – здорова церква – здорова держава. От у господаря раптом виникає така ситуація: з одного боку ремонтує хату, а з другого – ця ж домівка зайнялася. І як він діє? Кидає інструменти, хапає відро й гасить пожежу, а потім доремонтовує. У нас на сході війна – клекоче пожежа, й ми сьогодні гасимо її, а потім оновлюватимемо державу. Світ – жорстокий. Україна має бути сильною. І бути не об’єктом, а суб’єктом міжнародного права. Тоді нас почнуть поважати сусіди й боятися вороги.

Тячівщина – найбільший за населенням сільський район України. Як ним ефективно управляти в нинішніх непростих умовах?

– Не маю якихось проблем. Знаю, як управляти районом. Та складність у тому, що не вистачає на все коштів. А ті, які є, – треба з розумом застосовувати. Бо ж хочеться багато зробити. Державний фінансовий ресурс слід дуже мудро використовувати. І залучати до казни району надходження з інших джерел: інвестиційні, з обласного, державного бюджетів… Але інвестор не дуже охоче вкладає гроші. Заважають, насамперед, бюрократичні перепони. Є посадовці, котрі високо «цінують» свій підпис, роблячи собі «авторитет» на кожному розчерку пера… Особисто я маю непорушний принцип: об’єктивний підхід до будь-якої справи. І треба нашому чиновнику усвідомити: кожен інвестор, коли вкладає гроші, хоче заробити. Це природно. А завдання влади – сприяти. Бо ж інвестиції приносять нові робочі місця, надходження до казни, виробничий прогрес.

Податки мають бути низькими, але платити мусять усі!

Ми дійшли до найважливішого: зайнятість населення – це давня й гостра проблема. Ваше бачення її вирішення?

– Проблема давня, як білий світ: у наших горах люди завжди страждали, бо не мали роботи вдома. А це тягне за собою цілий шлейф соціального негативу… Все-таки маємо починати з розвитку інфраструктури. Будуть дороги, буде поволі все. Інвестори приїжджали з Чехії, з Німеччини, але коли проїхалися нашими шляхами, то наміри їхні вивітрилися… «Подумаємо, передзвонимо, порадимося…»

А для вітчизняних підприємців, котрі хочуть і можуть розвивати малий і середній бізнес, владі по-державному відповідально треба заявити: «Податки мають бути низькими, але платити повинні всі!» Тоді робочі місця появляться скрізь. Адже наші люди підприємливі й кмітливі, хочуть розвивати свій край, місто, село. І жити й трудитися вдома, біля родини, а не виїжджати у світи.

Протягом останніх років у районі досить відчутно пожвавився ремонт доріг…

– Тячівський район визначив собі за пріоритет саме ремонт і будівництво доріг. Уже споруджено три нові приватні асфальтно-бетонні заводи: у Тячеві, Тересві, Буштині. Колишній тересвянський теж оновлено. Райадміністрація максимально цьому сприяє. Відремонтовано дуже багато доріг. Але цього не досить, бо це тільки початок масштабної роботи. Район великий. І люди розуміють: за рік-два все зробити не зможемо. Ставимо перед собою важке завдання: мусимо оновити всі шляхи. Вже прокладено туди асфальтівки, де їх ніколи не було!

Попередній підсумок: немає такого села, в якому би ми не провели капітальний ремонт доріг. Просто в одному зроблено більше, в іншому – менше. Все зразу не зможемо – і, повторюся, люди це бачать. Правда, якби район володів необхідною сумою, я би знав, де що зробити в першу чергу.

За три останні роки оновлюються не лише дороги…

– Наведу тільки факти. В селі Угля відкрито дільничну лікарню, яка будувалася понад тридцять років. Постійно проводяться роботи в ЦРЛ. В Нересниці перекрили дах. Встановлюються твердопаливні котли. В Тересві відновили дитсадок «Веселка», який не діяв десятки років, триває будівництво дошкільного закладу в Нижній Апші. Ось-ось (уже проведено тендер) зводитиметься садок у Тарасівці. В Широкому Лузі цього року відкриємо нову сучасну амбулаторію. У багатьох інших садках, закладах культури тривають ремонти. Плануємо капітально полагодити дах районного Будинку культури. Торік усе пов­ністю оновили в райполіклініці – провели сучасний капремонт. У Тернові тривають роботи в недобудованому приміщенні, яке стане одним із корпусів загальноосвітньої школи. Район виглядає, можна сказати, як один будівельний майданчик.

Щоб люди не лише робили, а й заробляли. Вдома

Тут же – курорт «Свидовець», який хочуть звести на межі вашого й Рахівського району. Він приніс би мільярдні інвестиції й тисячі нових робочих місць…

– Я двома руками за «Свидовець». Зведення цього мегакомплексу стало би таким поштовхом для району, що люди, би там не лише робили, а й заробляли!.. Дискутувати можна з будь-якого приводу. Але мешканцям тих віддалених сіл ніхто не заборонить мати роботу вдома. Чому в Швейцарії, Австрії, Італії такі альпійські курорти діють і не шкодять довкіллю, приносять прибутки, а в Карпатах – зводити нічого не можна?! Щоб у нас у горах ходили тільки ведмеді й олені, а селяни хай бідують? Наші люди не так люблять свої гори, села й річки, як сусіди-європейці? І не оберігатимуть природу? А що, в нас застосовуватимуть хіба не найсучасніші екологощадні технології будівництва європейського рівня?..

Ліси – зелене золото Тячівщини. Скільки доходів приносить галузь до скарбниці району?

– У районі досить ефективно функціонують три держлісгоспи. Це бюджетоутворюючі підприємства. Найбільшу частку доходів сплачують до обласного й держбюджету. У районну казну переказують податок на доходи фізосіб – до трьох мільйонів; у сільські бюджети – плату від пня – до 4 млн. Але, крім держлісгоспів, діють деревообробні цехи й підприємства, які виготовляють різноманітну продукцію – від паркетної дошки до дверей із євробруса. Частину виробів експортують. Тут стоїть питання глибшої переробки деревини й виготовлення продукції – аж до меблів із масиву. Тоді збільшуватимуться й робочі місця. Непоганий додаток із лісу – дикі ягоди, лікарські рослини й гриби. Їхня переробка теж перс­пективна й вигідна, оскільки користується попитом.

Вівчарство – те прадідівське ремесло, яке нині теж може приносити добрі доходи.

– Дуже перспективна галузь! Їй слід би додати імпульс у розвитку з боку держави. Поки ще є ті люди, які дорожать цим романтичним, але важким трудом улітку на полонинах, а протягом цілого року – на обійстях. І треба навести лад на самих полонинах, які заростають чагарниками. Колись був порядок – за кожним селом закріплялася одна з полонин. Селяни там господарювали, випасали худобу, косили, зводили літні будиночки, стаціонарні колиби біля криниць… Сир, урда, бринза – екологічно чисті продукти. Має бути розроблена державна програма, аби цією галуззю турбувалася не лише місцева, а й центральна влада. Приміром, у Хорватії, Австрії така опіка держави дає свої результати.

Інвестиції в туристичну галузь, зелені садиби – у районі є перспектива для бізнесу?

– Цілком реальна. Туристична галузь має стати пріоритетною. Для цього в нас є всі передумови. Окрім чудових гір, чистих потоків – джерела мінеральної води: у Тереблі, Вільхівцях-Лазах, Лазах… Ми вже відновили дорогу до джерела Чорна Вода, де люди лікують опорно-рухову систему, приймаючи сірководневі ванни. Почалося відродження санаторно-курортних місць. Закладів зеленого туризму ще мало, але все, знову-таки, впирається в якість доріг і сучасну інфраструктуру.

Червнева стихія завдала районові великої шкоди. Як триває ліквідація наслідків негоди?

– Несподіваний удар стихії наробив багато біди. Найдужче постраждали села Колодне й Угля. Далі вітровій небаченої сили обрушився на Вільхівці-Лази, Вільхівці, Новоселицю, Ганичі. – Його чорне крило смугою накрило також Тереблю, Дулово й інші села, але потужність уже спадала. Збитки оцінені в понад 14 млн грн. Хоча люди, котрі не дуже постраждали – зірвало два-три шифери або дерево завалило прибудову, – навіть не зверталися до влади. Я зразу ж поїхав у ті населені пункти. Шкода було родини, обійстям яких буревій завдав великої шкоди. Позривало дахи, потрощило дерева, стовпи… Люди один одному допомагають… Ми склали акти, передали в ОДА, а звідти – в Кабмін. Чекаємо на кошти з Резервного фонду. А де була критична ситуація – протікав дах тощо – залагодили. Насамперед на об’єктах соціальної інфраструктури і бюджетної сфери. Взяли гроші в борг, аби відновити їх.

Солотвино з його карс­товими проваллями – цілий вузол важких проблем.

– Це наш біль… Там видобувалася чудова сіль – майже без домішок. Хіба один відсоток вапна. В «Артемсолі» – до десяти процентів. Ходять чутки, що вони «прибрали конкурента». Але нам від цього не легше. Відновити те, що було, неможливо. Слід будувати нову шахту. І це має стати престижем для влади – сіль добували з часів Римської імперії, а ми в роки незалежності України занедбали…

Там діяли всесвітньо відомі аж три алергологічні лікарні – республіканська, обласна й відомча залізнична. Дві перші працюють, але вже без підземних відділень, які розташовувалися в колишніх соляних шахтах. Відомча, на жаль, закрита.

Люди їдуть у відпочинковий комплекс «Солені озера», зведено чимало інших об’єктів і закладів, хоча й хаотично, але добре, що вони є, і є де зміцнити здоров’я. Адже в Солотвині – справжнє закарпатське цілюще «Мертве море». Та без реальної допомоги держави солотвинський вузол проблем не розв’язати.
На завершення скажу: без чіткого функціонування всіх державних інституцій та дотримання закону кожним громадянином, яку б хто посаду не займав, – сильну державу не збудуємо…

Василь НИТКА

 Довідково. Василь Дем’янчук (на фото) народився 24 травня 1966 р. у с. Вільхівці Тячівського району. В 1992-му закінчив Львівський медінститут, працював лікарем-стоматологом Закарпатського вертолітного виробничого об’єднання у селищі Дубове. 2010-го здобув фах економіста-міжнародника в УжНУ й того ж року обраний головою Вільховецько-Лазівської сільради. Був депутатом райради V скликання. 10 серпня
2015 р. призначений головою Тячівської РДА, а до того займав посаду першого заступника її керівника. Разом з дружиною Оленою виховують двох синів і двох дочок. Троє вже студенти, один – школяр.

Залишити відповідь

Новини
18.04.2019
13.04.2019
11.04.2019
<>
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
2627282930  
       
1234567
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
10111213141516
       
  12345
6789101112
20212223242526
       
      1
3031     
    123
11121314151617
       
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
252627282930 
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30