Неділя
18 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

НАСТУПНОГО РОКУ СТАРТУЄ МЕДична РЕФОРМА

зміняться принципи фінансування та управління

Медична реформа зачіпає місцеві громади, сотні лікувальних закладів, тисячі медпрацівників та кожного пацієнта. Фактично, у змінах задіяні всі.

Про це під час брифінгу в Закарпатській ОДА повідомив директор департаменту охорони здоров’я Володимир Маркович, інформуючи про новації в галузі. Реформа стартує з 1 січня 2018-го, проте зрозуміло, що великі структурні зміни не можуть відбутися в один день і навіть в один місяць, тому наразі йдеться про закладання фундаменту – перезавантаження первинної ланки.

Ключові етапи реформи в наступному році – вдосконалення закладів первинної медичної допомоги, укладення угод між пацієнтами та лікарями, а також запуск Національної служби здоров’я. Основна задача на перше півріччя 2018-го – реорганізувати заклади «первинки» з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства. Саме так вони зможуть укласти договори з Нацслужбою здоров’я, отримувати пряме фінансування за надані послуги з держбюджету й самостійно розпоряджатися цими грошима.

Зокрема вільно встановлювати розмір заробітної плати для працівників. На перехідний період (2018 – 2019 роки) залишено обидві системи фінансування – медичну субвенцію і прямі виплати за договорами. Медзаклади зможуть приєднуватися до реформи тільки групами – тобто одразу весь район, місто або ОТГ. Це зумовлено тим, що субвенція виплачується на бюджет, і відповідно, може бути скасована повністю для цього бюджету, а не окремого закладу.

Для входження в реформу заклад первинної медичної допомоги має підключитися до електрон­ної системи охорони здоров’я, яка наразі працює в тестовому режимі. Для цього установа має бути забезпечена комп’ютером та інтернетом. Коли пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями, вони реєструватимуть їх у системі. Таким чином Нацслужба здоров’я зможе оплачувати закладу, де працює цей фахівець, ведення кожного пацієнта.

Національна служба здоров’я України створюватиметься протягом першого кварталу наступного року. Центральний орган виконавчої влади реалізовуватиме політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. Це національний страховик (оператор), який укладатиме договори з надавачами медичної допомоги, за якими закуповуватиме в них послуги з медобслуговування населення.

У другому кварталі 2018-го стартує кампанія з вибору лікаря з надання первинної допомоги, під час якої пацієнти підписуватимуть декларації з обраними фахівцями загальної практики – сімейним лікарем, педіатром або терапевтом. Людина може обрати для себе будь-якого спеціаліста, незалежно від місця реєстрації чи проживання.

Дек­ларація про його вибір повідомляє державу, що конкретний лікар отримуватиме гроші за ведення конкретного пацієнта. До офіційного початку ця кампанія відбуватиметься в пілотному режимі. «На першому етапі реформи, якщо в людини виникла потреба в меддопомозі, а декларацію ще не уклали, не варто хвилюватися: просто звертайтеся до відповідного закладу. Однак підписання декларації не слід відкладати, аби отримати фінансування на медичну допомогу в майбутньому, – каже В. Маркович. – Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра».

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...