Неділя
18 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

НЕ НЕСІТЬ ПЛАСТМАСУ НА КЛАДОВИЩА

1 листопада – День пам’яті померлих

1 листопада цьогоріч припадає на середу і буде на Закарпатті за розпорядженням голови ОДА Геннадія Москаля вихідним (із відпрацюванням у суботу, 11 листопада). Люди підуть на цвинтарі, на могили родичів, аби запалити свічку пам’яті. Священики проведуть там панахиди.

До прикладу, в Ужгороді перевізники на прохання міськради з 28 жовтня по 3 листопада збільшать кількість автобусів на маршрутах, якими можна поїхати на кладовища (розклад руху є на сайті міськради).

Хтось регулярно відвідує могили впродовж року, а хтось – у останній день. Із наближенням 1 листопада навіть у продуктових «абецешках» з’являються відповідні атрибути, а у квіткових магазинах, де були тільки живі квіти, – пластмасові вінки. Ну а придбати весь перелік необхідного йдуть переважно на базар, бо в магазинах виходить трошки дорожче. Осінні квіти можете купити й на пішохідному мосту в Ужгороді. За одну хризантему просять 4 – 5 грн, а букетик інших осінніх квітів – 20 – 25. На ринку вибір ширший, тут є квіти в горщику, які висаджують на могилу: маленький – 10 гривень, більший 25 – 35 грн. Щодо вінків, то є ялинкові, зі штучних квітів, причому різних розмірів. Невеличкий можна придбати за 30 – 35 гривень, а от солідний великий –  за 150 – 200. Але такі не практикують нести на могили 1 листопада, хіба на похорони. До слова, Мукачівська греко-католицька єпархія вже кілька років поспіль просить вірників не нести пластмасу на кладовища. Хочете вшанувати пам’ять – несіть одну квітку, але живу. Штучні матеріали забруднюють довкілля. Все ж, як можемо спостерігати, несуть, бо це дешевше.

Що ж до свічок та лампадок, то вибір із кожним роком урізноманітнюється. Маленька свічка – 2 – 4 грн, скляні лампадки різних кольорів і розмірів – 10 – 80 грн. Продавці їх радять, бо тут просто замінив усередині свічку – й готово. Скло захистить від вітру й дощу. Утім, важливі не атрибути. Головне не забути цього дня про померлих і прийти вшанувати їх, помолитися на могилі.

Для греко-католиків Закарпаття 1 листопада – це ще й день смерті владики Теодора Ромжі. 27 жовтня 1947-го на єпископську кочію наїхав «студебекер». Владика вижив, але 1 листопада справу в лікарні довершила заслана КДБ медсестра, яка ввела йому укол із отрутою кураре…

Тож о 12.00 із центру села Іванівці на Мукачівщині розпочнеться процесійний хід до місця замаху на блаженного Теодора. Там відбудеться архієрейська Божественна літургія.

Оксана ШТЕФАНЬО
Фото автора

Свіжий номер газети

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

...