Неділя
22 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Остерігаймося кліщів,

аби не підхопити хворобу лайма або вірусний енцефаліт

Саме навесні в лісах і парках активізуються кліщі, укусів яких людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Оскільки загрожують нам такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка. Про це говоримо сьогодні з головним спеціалістом Ужгородського міськрайонного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Людмилою Пономарьовою.

То які перші симптоми викликає укус кліща?

— До прикладу, першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у тілі й млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: впродовж доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Якщо ж це кліщовий вірусний енцефаліт, то все починається із головного болю, гарячки, нудоти, блювати та порушення сну. При цьому захворюванні переважно вражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає просто із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але й якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Які захворювання актуальні саме для нашого регіону?

— Хвороба Лайма та вірусний енцефаліт зустрічаються найчастіше.

Цьогоріч вже маємо хворих?

— Так. До нас вже звернулося 35 людей, у двох із них є підозра на хворобу Лайма. Зараз ще проводяться відповідні дослідження. За весь минулий рік було 240 звернень. У восьми людей хвороба Лайма підтвердилася.

Є летальні випадки?

— На щастя, ні.

Але підчепити кліща можна будь-коли і будь-де…

— Так, тому під час прогулянок на природі одягайте панаму і  світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Так легше помітите кліщів. Намагайтеся кожні 2 години оглядати себе і своїх супутників. Повторіть огляд вдома, собливо ретельно обстежте ділянки тіла, що покриті волоссям. Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20—25 м. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються саме до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із речей. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це аерозолі, які відлякують комах.

Що робити, якщо кліщ усе ж присмоктався?

— Якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його тупим пінцетом, обгорнутим марлевою серветкою. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою, але краще звернутися до лікаря, щоб запобігти ускладненням. Вимийте руки з милом, а кліща спаліть.

Відтак упродовж двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря-інфекціоніста. Буває, що ознаки захворювання можуть проявитися і через місяць.

Оксана НЕВИЦЬКА.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 


...