Неділя
25 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Павло ГАНИНЕЦЬ: «МИ СВІДОМО ПОГОДИЛИСЯ НА ВИтратИ, ЩОБ ВШАНУВАТИ ВИДАТНОГО ЗЕМЛЯКА»

Керівник відомої в Україні оздоровниці підсумував збитки та вигоди від «Станкович Фесту»

Закарпаття багате талантами. Власних митців, художників, поетів, музикантів має кожен район, місто й навіть чи не кожне село нашого краю. Це непересічні особистості, які творять довкола красу та закладають у світосприйняття своїх земляків чимало позитиву. Такими людьми можна й треба пишатися. Серед тих, хто й нині повною мірою віддається творчості, мистецтву й кого знає весь світ, є й уродженець Сваляви – видатний український композитор Євген Федорович Станкович.

Ідея про вшанування Євгена Станковича на його малій батьківщині зародилася кілька років тому. Однак тоді не знайшлося людини, яка б могла стати рушієм, організатором, мотором проекту, який би відповідав масштабності постаті нашого земляка – всесвітньо відомого композитора.

Але цього року на Свалявщині вдалося втілити задум про проведення фестивалю під егідою самого Євгена Станковича.

Про деякі подробиці щодо організації та проведення конкурсу розповідає генеральний директор ТОВ «Сузір’я» (санаторію «Квітка полонини»), заслужений лікар України Павло Ганинець.

Павле Павловичу, як визрівала ідея про «Станкович фест»? Складно було її реалізувати?

– Якось до мене підійшла Тетяна Голонич – викладач Свалявської дитячої школи мистецтв – із пропозицією організувати музичний фестиваль для творчо обдарованої молоді. Її вихованці неодноразово брали участь у міжнародних конкурсах, виборювали призові місця. Педагог їздила й приглядалася до організаційно-технічних подробиць під час проведення таких заходів. Тому знала, як і з чого потрібно починати, щоб влаштувати по-справжньому престижний конкурс, участь у якому була б і корисною, і приємною для його учасників.

Саме Тетяна Семенівна запропонувала оздоровниці взяти на себе ініціативу щодо заснування фестивалю під егідою Євгена Станковича. Ми, звісно, вирішили підтримати. Задля цього зареєстрували громадську неприбуткову організацію «Квітка фест». На самому початку, враховуючи, що не мали жодного досвіду з проведення таких масових заходів, звернулися до однієї київської структури, яка організовувала загальноукраїнські видовища на зразок шоу «Голос країни». Проте звідти запросили надмірну суму коштів, а ми були свідомі того, що учасники нашого конкурсу – діти та молодь – не зможуть повністю покрити витрати, які виникнуть у партнерстві зі столичними шоуменами. Тому організацію фестивалю взяли на себе. Хоча, коли про це повідомили громадськість та місцеву владу, деякі чиновники в кулуарах повели мову про те, що, мовляв, маємо намір на цьому заробити, й що запланований конкурс – це такий собі бізнес-проект, від якого санаторії матимуть зиск. Мушу наголосити: усе склалося не так, як просторікували ті люди. Фінансові підсумки, які ми підбили вже після завершення фестивалю, підтвердили, що навіть за суттєвої допомоги обласної та районної держадміністрацій, Свалявської райради, попри надходження пожертвувань від благодійників, оздоровниці конкурс обійшовся не в одну сотню тисяч гривень.

Та ми самі не очікували, що «Станкович фест» виявиться настільки популярним і привабливим для конкурсантів. У ньому взяли участь більше п’ятисот учасників. Мабуть, це пов’язано із надзвичайно представницьким та професійним журі. Керівники ансамблів та колективів, які приїхали до нас, твердили, що такого фахового складу журі не пам’ятають уже десятки років, а це – всесвітньо відома піаністка Етелла Чуприк, президент Київської національної дитячої академії мистецтв Михайло Чембержі, президент Київської національної академії мистецтв Андрій Чебикін, лауреат Шевченківської премії, народний художник України Володимир Микита і голова журі – Євген Станкович.

Ви пам’ятаєте, що фестиваль урочисто відкривали голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль та наш славетний композитор Євген Станкович. Тривав конкурс три дні – з 9 до 12 лютого. Гадаємо, що пройшов успішно. Хоча й траплялися певні «накладки», прикрості. Так, наприклад, на виступ одного учасника за умовами конкурсу відводилося 10 хвилин, а насправді більшість номерів тривала по 15 – 20. Із цієї причини деяким дітям довелося виходити на сцену о четвертій годині ранку, коли вже й учасники були виснажені, й члени журі.

Конкурс проводився в номінаціях «музика», «хореографія», «образотворче мистецтво». Виступали як колективи, так і окремі виконавці. Конкурсанти показали свою майстерність на сценах «Квітки полонини» і «Сузір’я», з деяких номінацій – у санаторії «Поляна».

Хотів би наголосити, що без Наталії Петій-Потапчук, керівника Закарпатського народного хору, конкурс міг і не відбутися на такому високому рівні. Настільки її участь була вагомою та дієвою. За що ми їй дуже вдячні. Величезну і кропітку організаційну роботу провела й Тетяна Голонич.

Приємно, що серед учасників конкурсу були й гості з-за кордону – Угорщини та Словаччини, які своїм приїздом підтвердили міжнародний статус «Станкович фесту». Відрадно, що призерами фестивалю стали й виконавці з Закарпаття, цей факт дозволяє мати впевненість у тому, що мистецька школа нашого краю живе й розвивається, відкриває нові імена яскравих талановитих особистостей у світі музики, танцю, живопису.

Логічним завершенням конкурсу стала поїздка переможців у Будапешт. Її організували Наталія Петій-Потапчук, керівник управління культури облдерж­адміністрації Вікторія Фролова та українська діаспора в Угорщині, яку представляли президент Державного самоврядування українців Угорщини Юрій Кравченко й голова Товариства української культури в Угорщині пані Ярослава Хортяні. Ми забезпечили проїзд, а угорська сторона подбала про проживання, харчування та культурну програму для юних призерів «Станкович фесту».

У Будапешті наші конкурсанти виступили на всесвітньо відомій сцені «Дуна палота» в рамках святкування Дня української культури в Угорщині, яке відбулося 4 березня. Особливо тепло глядачі сприйняли виступ юної лауреатки «Stankovych fest» зі Львова Анастасії Чубінської, яка виконала власну патріотичну пісню «Моя Україна».

Українська делегація, як пише одна з переможниць нашого конкурсу в соціальній мережі, мала надзвичайну екскурсію по Будапешту. Діти побували біля президентського та королівського палаців, побачили храм Матяша, будинок угорського парламенту, переїжджали через Дунай по білому підвісному мосту, побачили площу Героїв, отримали багато інформації та позитивних вражень.

Ще одним підсумком конкурсу був завершальний гала-концерт учасників «Станкович фесту» в атріумі Закарпатської облдержадміністрації.

Як поставилися відпочиваючі до фестивалю?

– Вони дуже схвально сприйняли мистецький захід. Кожен мав можливість упродовж трьох днів відвідати зал, де проходили виступи надзвичайно талановитої молоді. Конкурс розпочинався о 10-й ранку й тривав допізна, будь-хто з глядачів міг приходити в зручний для нього час, щоб подивитися дійство, оцінити майстерність і рівень талантів, заохотити виконавців оплесками. Тобто фестиваль став додатковою опцією для наших відпочиваючих, мистецькою родзинкою їхнього дозвілля.

Дехто вважав, що ми проводимо конкурс, бо наш санаторій не заповнений, і ми б хотіли на організації фестивалю заробити. Насправді ж навпаки – ми змушені були відмовляти охочим приїхати на відпочинок в оздоровницю на ці дні. Торік на згадувані дати заклад був заповнений на 85%. І цьогоріч було б не менше. Та ми свідомо пішли на збитки, аби вшанувати нашого славетного земляка й допомогти виявити молоді таланти з усієї України та з близького й спорідненого з нами зарубіжжя.

Насамкінець хотів би скористатися нагодою й подякувати за співпрацю та фінансову підтримку фестивалю місцевим та столичним підприємцям, які погодилися бути в числі меценатів конкурсу. А це Микола та Сергій Сацики, Василь Пітьовка, Юрій Грига та Віктор Голонич. Велику допомогу надав також депутат обласної ради Антон Ліврінц, завдяки якому було налагоджено дієве спілкування органу місцевої представницької влади з організаторами фестивалю.

Ірина МАДРИГА

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2017
 

Навіґація

...