Неділя
18 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Поділитися кров’ю з тими,

хто її потребує

Що ми думаємо,  коли вулицею повз нас проїжджає із включеною сиреною карета швидкої допомоги? Здогадуємося,  що у когось важкий стан, можливо, граничний із життям. Та чи подумав хтось із нас хоча б раз, що, можливо, у цю мить  зможуть лікарі когось врятувати, тільки зробивши йому переливання крові?

Удень і вночі, у будні і святкові дні обласна станція переливання крові на вимогу літрами видає компоненти та препарати крові у пологовий будинок,  відділення реанімації, хірургії, гінекології, в онкологічний диспансер, у центр нейрохірургії тощо. Звідки ж береться така велика і необхідна кількість людської крові? Звідки тече ця «ріка життя»? А бере початок вона від живої людини, яка добровільно подарувала частинку своєї крові для спасіння людського життя. Та й слово «донор» походить від латинського «сіопаге» — дарувати. Сотні й тисячі хворих та потерпілих у катастрофах людей повернулися до життя та видужали завдяки переливанню крові. Кров — це ліки, які ви не купите в аптеці. Незважаючи на численні штучні кровозамінники, кров залишається незамінною через її цілющі властивості.

Проводячи громадське опитування, ми зіткнулися із тим, що населення мало знає про саму процедуру взяття крові, не кожен усвідомлює, що ніякого ризику заразитися донору якою-небудь хворобою під час здавання крові немає. Уже далеко не перший рік служба крові області користується тільки одноразовими системами для взяття крові. Якщо ви все-таки вирішили здати кров, то це вже є першим кроком до донорства.

Донором може стати будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження (це, а також аналізи проводяться безкоштовно) і в якого немає протипоказань до здачі крові: не хворів жовтухою, сифілісом, туберкульозом тощо, не перебуває на обліку в наркологічному або психдиспансері, не хворіє системними захворюваннями, не робив собі татуювання, пірсинг або проколи вух за останній рік тощо. Перед здачею крові всі донори отримують солодкий чай із булочкою. Опісля отримують довідку про здану кров, забезпечуються безкоштовним обідом або готівковою вартістю продуктів харчування на суму 27 гривень 12 коп. У день здавання крові донор звільняється від роботи зі збереженням за ним середнього заробітку. Після дня здавання крові, у тому числі у разі здавання крові під час відпустки та у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку. За бажанням донора цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або бути використаним в інший час упродовж року. Донорам, які протягом року безоплатно здали кров у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи; надається право на першочергове придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання, на першочергове лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності. Така пільга цим донорам надається протягом року після здачі крові у зазначеній кількості.

Зараз служба крові переживає не кращі часи. Впродовж останніх років спостерігається тенденція до зменшення кількості донорів, проте не спадає потреба в крові. Тому  із почуттям великої вдячності хочу сказати, що до проблем донорства крові долучилася і церква на чолі з архієпископом Мукачівським і Ужгородським Феодором. Священнослужителі звертаються до віруючих нашого краю не залишатися байдужими до чужого горя і допомогти в першу чергу онкохворим діткам: разом із молоддю вони і самі здають кров в обласній станції переливання крові та у відділенні переливання крові Мукачівської районної лікарні. Здача крові — це той подарунок, який кожен із нас може зробити важкохворим, аби покращити їхнє здоров’я та допомогти повернутися до активного життя. Церква проводить акцію «Спішіть творити добро», мета якої — привернути увагу якомога більшого числа  людей до проблем донорства крові.

Прикладом активної позиції у проведенні агітації та пропаганди донорства крові є професор УжНУ Юрій Переста. Зокрема, уже доброю традицією стало проведення Дня донора серед студентів та викладацького складу стоматологічного факультету УжНУ.

У критичних ситуаціях ми покладаємося на допомогу співробітників СБУ в Закарпатській області, багато з яких у нас є донорами резерву. Це означає, що в разі  необхідності на наш виклик вони готові прийти здати кров. За розуміння важливості й підтримку донорського руху висловлюємо щиру подяку керівництву управління та всім співробітникам служби.

Окрема вдячність також за співпрацю впродовж багатьох років головам організацій Товариства Червоного Хреста: Мукачівського району — Раїсі Суровикіній, м.Мукачево — Ірині Мілес, м.Хуст — Олені Тудовші, Ужгородського району — Олені Кожановій. Завдяки проведеній ними роз’яснювальній та агітаційно-пропагандистській роботі по донорству крові наша бригада здійснює виїзди на дні  донора у села відповідних міст і районів. Здавши один раз кров, багато хто приходить удруге, а то і систематично, тобто стає кадровим донором.

Та, на жаль, у нас відсутнє належне ставлення до людей, котрі дають свою кров для спасіння хворих. І страшно навіть на мить уявити собі, що за нагальних потреб крові якоїсь групи може у нас не бути в наявності. Водночас хочу зауважити, що ніхто з нас не застрахований від нещасного випадку, отримання травми, поранення, внаслідок яких необхідно терміново переливати кров або її компоненти. Тому необхідно пам’ятати, що кожен з нас має  не тільки право на отримання крові у разі захворювання, але й зобов’язаний взяти участь у донорстві за відсутності у нього медичних протипоказань. Слід пам’ятати і те, що здавання дози крові не зашкодить здоров’ю людини, а хворому  може врятувати життя.

Марія ФАНТИЧ,
завідувачка відділу комплектування донорських кадрів Закарпатської обласної станції переливання крові.

Свіжий номер газети

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

...