Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«ШАРЖІ» АДАЛЬБЕРТА ЕРДЕЛІ

ВПЕРШЕ ПОБАЧИВ УЖГОРОД

Про цю книгу «НЗ» чули від Михайла Фединишинця вже давно. Й ось нарешті минулого тижня у виставковій залі Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая презентували унікальне видання – «Шаржі» Адальберта Ерделі.

В цьому альбомі він уперше постає в новій іпостасі – як майстер шаржу. Хоча в анотації сказано: «Значна колекція малюнків-портретів, які залишив по собі художник, свідчить про невпинний інтерес Ерделі до жанру, яким захоплювалися і майстри зі світовим ім’ям».

Митець полюбляв цей різновид карикатури ще з середини 20-х років минулого століття, адже за натурою він був веселий, полюбляв жартувати. Малював шаржі простим або вугільним олівцем на аркушах паперу. Ерделі постійно ходив із блокнотом у кишені піджака. Якщо ж випадково його не мав, то малював на будь-чому, що потрапляло під руку, – на квитках, картоні, серветках. Він умів миттєво схоплювати нюанси обличчя незнайомця і зображати його гротескно й дотепно. Роботи вражали своєю експресивністю, майстерністю, спостережливістю та іронією.

Добірку сформували з фондів обласного художнього музею ім. Й. Бокшая та колекції Михайла Мейсароша, котрий, спільно з видавцем Олександрою Гаркушею, є упорядником альбому. Книжка охоплює 100 робіт відомого майстра. «Я йшов до альбому шаржів Адальберта Ерделі цілих 17 років, – каже один із ініціаторів видання Михайло Фединишинець (він же Мейсарош). Поштовхом стали газетні публікації, особливо брошура мого батька Володимира Фединишинця «Невідомий Ерделі», оформлена шаржами. Також посприяли монографія Івана Небесника «Адальберт Ерделі», альбом майстра, впорядкований художником Антоном Ковачем.

Насправді все починалося просто: Олександра Гаркуша, знаючи про мою колекцію шаржів маестро, одного травневого ранку зателефонувала й висловила бажання видати альбом. Я погодився. Спершу планували, що будуть мої передмова, середмова й післямова. Коли ж я їх написав, мені резонно зауважили, що все цікаво, читабельно, епатажно, проте в журналістському, а не альбомному форматі. Відтак автором передмови став мистецтвознавець Михайло Сирохман. Альбом вийшов модерним, стильним і сильним».

«Ідея цієї книжки назріла вже давно, – розповіла видавець Олександра Гаркуша. – Шаржі – це щирий гумор, який зображує не фізичні, а душевні людські вади з теплотою й добротою. Насправді ці шаржі – посмішка Ерделі нам крізь часи».

До слова, шаржі популярні в Європі та США. Не кожен художник здатен творити в цьому жанрі. Адальберт Ерделі міг, і робив це неймовірно талановито. Крім того, альбом вміщує його крилаті вислови українською та англійською. Додамо, що «Шаржі» побачили світ за підтримки управління культури Закарпатської обл­держадміністрації.

Маріанна ШУТКО

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...