Неділя
18 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Шелестівській церкві – 240 літ

Це музейний скарб і діюча святиня водночас

21 листопада виповнилося 240 років одному з найкращих зразків храмового будівництва Закарпаття – церкві з с. Шелестово Мукачівського району.

Її звели в 1777-му. Аби зберегти споруду як архітектурну пам’ятку, оскільки в селі на той час уже діяла мурована церква, у 1929-му її перевезли до Мукачева. А вже в 1974 році, коли тривав процес облаштування постійно діючої експозиції Закарпатського обласного музею архітектури та побуту, храм-мандрівник потрапив до Ужгорода і став окрасою скансену, його домінантою. Шелестівська церква унікальна тим, що вона є єдиним об’єктом у цьому музеї під відкритим небом, що занесений до Державного реєстру пам’яток історії та культури. Відтак – є пам’яткою державного значення. У своїй забудові вона поєднує два архітектурні стилі: бароковий та шатровий. У храмі зберігається й експонується ціла низка цікавих ікон, датованих кінцем ХVІ – першою половиною ХІХ ст. Серед них «Страшний суд», «Богородиця з пророками», «Богородиця Одігітрі», «Собор Архангела Михаїла».

В 2009-му Шелестівська церква була освячена владикою Міланом Шашіком і з того часу є діючою. Щонеділі й на окремі свята тут відбуваються богослужіння. За домовленістю із настоятелем храму о. Ярославом Данком проводяться обряди вінчання та хрещення. Останніми роками відбуваються урочистості й до храмового свята Св. Архангела Михаїла. Не став винятком і 2017-й. Були утреня, акафіст до Михаїла, святкова літургія, по завершенні якої присутні мали змогу приступити до святого причастя. Після цього відбувся традиційний святковий обхід храму. Вже третій рік поспіль студенти Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі та УжНУ під керівництвом о. Ярослава готують сценічні постановки на релігійну тематику. Цьогоріч зіграли сценку «Обман демона», зміст якої полягав у тому, що сенсом людського життя є не достаток, багатство, розкіш, а насамперед віра в Бога, любов до ближнього. По завершенні дійства його організатори запросили всіх до святкового столу.

І музейні співробітники, і священнослужителі впевнені, що Шелестівська церква, історія якої налічує вже майже два з половиною століття, ще довго залишатиметься як духовним осередком, так і культурно-мистецькою пам’яткою нашого краю, країни в цілому. Тут завжди можна збагатитися духовно, бути ближчим до Бога, дізнатися багато цікавого з історії храмового будівництва та сакрального мистецтва Закарпаття.

Василь Коцан,
директор
Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту

Свіжий номер газети

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

...