Субота
24 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

СІМ КРАЩИХ ПАМ’ЯТНИКІВ

нашого краю

За версією професора УжНУ Федора Шандора, три з них в Ужгороді, по одному – в Мукачеві, Виноградові, Перечині, а в невеличкій Сваляві – оригінальний знак старому водолію під дідом-дубом на брукованому узвишші.

В Ужгороді науковець акцентує увагу на бравому солдатові Швейку, автором якого є Михайло Колодко. Швейк – сатиричний персонаж чеського письменника Ярослава Гашека. Є навіть туристичний маршрут цього дивовижного воїна. Щоправда, пролягає не в нас, на Закарпатті, а за кордоном. Крім цього, облаштовано ліхтарик в обласному центрі – оригінальний пам’ятник конкретній людині, яка свого часу сорок років запалювала світло в місті над Ужем. А знаменитий маестро пензля Микола Глюк на машині «Вілліс» – це міні-витвір того ж молодшого його колеги Колодка. Така гарна композиція прикрашає територію біля колишнього ректорату УжНУ.

Далі перенесемося в Мукачево – тут кілька років тому спорудили (за авторства Івана Бровдія) монумент Бертолону-бачі – щасливому сажотрусу Товту. Схоже, це єдиний такий пам’ятник в Україні, до того ж його бронзовий прототип понад 50 років працював коминарем у одному з ЖРЕРів міста над Латорицею. Туристи кажуть, що ця композиція приносить щастя та удачу.

Натомість один із найдавніших пам’ятників краю – Федору Фекеті, перечинському листоноші, споруджений у 1838 році. Адреса витвору – село Тур’ї-Ремети.

Листоноша в постолах якось занедужав і помер. А художник Михайло Белень відтворив його у скульптурі з бронзи в Перечині. Між іншим, поштар Фекета ходив пішки й обслуговував мешканців усієї Турянської долини. Що стосується винороба у Виноградові, то він символізує труд людини цієї професії. Як і колись, так і зараз грона давили пресом – саме так і чинить винороб, який дає раду щойно зібраному урожаю.

Можна ще багато розповідати про унікальні роботи наших скульпторів, художників. А ось пам’ятник водолію у Сваляві – це шедевр уже згаданого Михайла Колодка. Одним із символів Сваляви якраз і є бронзова композиція з чоловіком, який жбаном наливає в бочку воду. Звісно, водичка ця не проста, а мінеральна: лікувальна та помічна від багатьох хвороб. Втілити мистецький проект у життя посприяв генеральний директор санаторію «Квітка полонини» Павло Ганинець. Слід сказати, що цей творчий задум надав райцентру неабиякого шарму, урізноманітнив головну міську площу – під старезним дідом-дубом. Зрештою, це візитка курортної Сваляви.

Михайло ПАПІШ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
October 2017
 

Навіґація

...