П’ятниця
27 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

СЛІДАМИ СВЯТОГО

Яна Непомуцького

Нещодавно мені випала нагода впродовж тижня знайомитися з визначними місцями столиці Чехії. Відвідавши площу, з якої відкривається вхід до Празького Града, в одному зі скверів звернув увагу на невеликий пам’ятник і побачив у ньому щось знайоме. Підійшовши ближче, впізнав скульптуру святого Яна Непомуцького, котру бачив на світлині римо-католицької церкви Святої Трійці на Радванці (нині вона розвалена), а пізніше біля неї відшукав понівечену фігуру святого.

Ян Непомуцький у Празі

Хто ж такий Ян Непомуцький? Народився майбутній великомученик 1350 року в невеличкому чеському містечку Богемії Непомука. Рукоположений у священики, став генеральним вікарієм празького єпископства і провідником при дворі короля Вацлава IV. Одночасно був сповідником його дружини, князівни Іоанни Баварської. Смерть Яна Непомуцького вчені пов’язують із тертям між королем і церковною владою, яке тривало роками. А ще він як генеральний вікарій підтримав намір Вацлава IV заснувати нове єпископство. Попри те, згідно з легендою, той переслідував проповідника за відмову розповісти йому, про що говорила на сповіді королівна. Розгніваний самодержець наказав заарештувати Яна йще кількох празьких каноніків. В ув’язненні його жорстоко катували, відтак скинули у воду Влтави з Карлового мосту. У 1683-му на парапеті цього мосту встановили бронзову скульптуру Я. Непомуцького з п’ятьма зірками, адже, за повір’ям, уночі виднілися над мертвим тілом святого.

Похований великомученик у палаці святого Віта у Празькому Граді. А надмогильний пам’ятник, вирізьблений із срібла, розташований під балдахіном навпроти його ж капели.

У 1729 році папа Бенедикт ХІІ долучив Яна з Непомука до переліку святих під іменем Яна Непомуцького. А чеські католики вважають його небесним захисником Праги й Богемії.

У Градчанах бачимо костьол св. Яна Непомуцького, споруджений у XVIII ст. Тут – картини з його зображенням. Фрески на склепінні представляють апофеоз життя мученика, а на одному з фрагментів вівтаря зображений арешт.

…і в Ужгороді

Культ Яна Непомуцького швидко поширився по всій Австрійській імперії. На його честь зводили різні культові споруди, як правило, на берегах річок або на мостах. Дійшов він і до Ужгорода. За даними, які подає Йосип Кобаль, «пам’ятник чеському святому був установлений на березі Малого Ужа, поблизу мосту… перед входом до колишнього ресторану «Червона Ружа». Його на початку 1890-х довелося замінити. Новий пам’ятник виготовив відомий ужгородський скульптор, кераміст, львів’янин за походженням Янош Петрійдес. У березні 1925-го під час підривних робіт, пов’язаних із будівництвом нового мосту через малий Уж, капличка з монументом Яна Непомуцького була пошкоджена, тому поставили нову на Кальварії. Проте наступного року однієї лютневої ночі невідомі понівечили скульптуру. І лише завдяки жертовності Ілони Брезної 16 травня 1926 року (саме на День св. Яна Непомуцького) освятили нову. Нарешті у вересні 1937-го св. він знайшов, здавалося, своє остаточне пристанище – біля стін щойно відновленої римо-католицької церкви Святої Трійці на Радванці».

Пам’ятник св. Яну Непомуцькому в Ужгороді

Збудована в 1640 році церква поступово руйнувалася. Інтенсивний видобуток каменю в Радванському кар’єрі, починаючи з 1950-х ХХ ст., зробив свою справу. Обстеживши руїни церкви, зарослі чагарником, я побачив невеликий бетонний постамент, а неподалік – понівечений пам’ятник святому Яну. Ось така правда. Скульптура як певний символ шанування чехів на Підкарпатській Русі, була першим монументом Ужгорода просто неба. Відродити його взялися скульптор Михайло Колодко та бізнесмен і засновник байкерського руху Закарпаття Олександр Суханов. Відтак 24 квітня 2011 року, в наш обласний центр повернули покровителя Праги святого Яна Непомуцького – на вул. Тихій на Кальварії відкрили йому пам’ятник.

М. Колодко розповідає, що каплиця, в якій встановлений монумент, заввишки 5 метрів. На постаменті, прикрашеному рельєфом та з вбудованим бюветом стоїть скульптура Яна Непомуцького заввишки 1,80 м, а чотири старовинні чавунні колони тримають скляний купол. Нині цей скульптурний ансамбль прикрашає в’їзд до Кальварії.

Юрій ТУРЯНИЦЯ,
краєзнавець, член НСЖУ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...