Середа
21 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

СТАВЛЕННЯ ДО ФЕМІДИ БУДЕ ПОЗИТИВНИМ,

коли правосуддя стане максимально прозорим

У вівторок, 4 червня, виповнилося 22 роки з дня прийняття Верховною Радою Української РСР Закону УРСР „Про арбітражний суд”, яким фактично було започатковано функціонування системи спеціалізованих судів господарської юрисдикції – арбітражних, а згодом і господарських судів України.

Але, як свідчить історія, поряд із загальними судами і раніше існували суди для вирішення спорів, які виникали з комерційної діяльності. Так, з утворенням у 1946-му Закарпатської області у складі Української РСР ще того ж року розпочалась історія створення та розвитку державного арбітражу, а нині господарського суду Закарпатської області.

Відтоді основою суддівського корпусу господарського суду нашої області та його апарату завжди були та є найдосвідченіші фахівці і патріоти своєї системи, які працюють тут, маючи реальні можливості більш оплачуваної роботи. Зокрема, із 35 років роботи в держарбітражі, арбітражному, господарському судах Закарпатської області 30 років успішно очолює цей орган державної влади Надія Ващиліна. Майже 30 років у господарському суді області (державному арбітражі) працюють судді Лідія Журавчак, Вікторія Мокану. Більше 25 років трудової діяльності тут присвятила суддя у відставці Ганна Кертиця.

Нині до компетенції господарських судів першої інстанції віднесено розгляд судових справ позовного провадження з участю суб’єктів господарювання у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні й виконанні господарських договорів; справ, що виникають з корпоративних відносин; справ у спорах щодо обліку прав на цінні папери; справ у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб’єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів; справ про банкрутство тощо. А з 2013 року в межах розгляду справ про банкрутство господарським судом розглядаються також спори, пов’язані з боржником, які до цього часу розглядалися судами різних юрисдикцій.

Враховуючи досвідченість, високий професіоналізм суддів та працівників суду упродовж тривалого часу господарський суд нашого краю посідає одне з чільних місць з якості відправлення господарського правосуддя в Україні.

Між тим, на основі тих чи інших поодиноких, суб’єктивних та переважно неаргументованих мотивів, у суспільстві активно культивується та формується негативний стереотип ставлення до суду. На глибоке переконання суддівського корпусу господарського суду області, ставлення до Феміди буде позитивним, коли громадяни знатимуть більше про її діяльність, а правосуддя буде максимально прозорим. Тому керівництво суду нині реалізує низку заходів щодо поліпшення інформаційної політики. А це і співпраця та доступ до суду ЗМІ, наявність необхідної інформації на веб-сайті та на стендах у приміщенні суду, проведення днів відкритих дверей та формування поваги до суду й судового рішення у молоді. Створено також і вже діє музей історії та становлення господарського суду краю, де продемонстровано найкращі традиції нашого суду. Є тут і монографічні матеріали як діючих, так і колишніх суддів. Особлива увага приділяється доброзичливому ставленню працівників суду до відвідувачів та зручності їх перебування в суді. Проведене в суді анонімне опитування шляхом анкетування відвідувачів суду в рамках виконання рішення Ради суддів України про проведення моніторингу стану незалежності суддів в Україні-2012 показало належний рівень довіри та організації роботи суду. Так, з 28 опрацьованих анкет, які містили 6 запитань стосовно організації роботи суду, в переважній більшості відвідувачами було надано позитивну відповідь („відмінно”, „добре”).

Важливо і те, що господарським судом області, починаючи з 2000 року, запроваджено електронну систему документообігу суду, а з 2006-го забезпечується внесення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень, на офіційному веб-порталі „Судова влада України” оновлюється веб-сторінка суду http://zk.arbitr.gov.ua.

Невдовзі на виконання вимог процесуального законодавства у щоденну практику роботи суду буде запроваджено ще й відеоконференцзв’язок. Застосування нових технологій дозволить учасникам судового процесу у справах, що розглядаються іншими господарськими судами України, брати участь у таких засіданнях у приміщенні господарського суду Закарпатської області у режимі он-лайн-зв’язку. Крім того, вже з 17 червня цього року до новацій роботи суду додається й так званий „Електронний суд”, що зробить суд ще доступнішим та відкритим для сторін у справах. Так, учасники судового процесу матимуть можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді. Для захищеності інформації її надсилання з автоматизованої системи документообігу суду учасникам судового процесу відбуватиметься виключно з використанням електронних цифрових підписів на зареєстровані адреси електронної пошти домену mail.gov.ua.

Ми добре розуміємо, що здійснення правосуддя є почесною та водночас надзвичайно нелегкою місією, яка вимагає не тільки особистої відповідальності, сумлінності й високого професіоналізму суддів, а й забезпечення належного адміністрування. Тому нам приємно, що результати опитування громадської думки, незначна кількість звернень (скарг) представників учасників судового процесу на недоліки в організації роботи господарського суду — все це говорить про належний доступ до правосуддя.

Оксана СВІТЛИК,
керівник апарату господарського суду
Закарпатської області.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 

Навіґація

...