П’ятниця
23 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Створювати ОТГ при дотаційності на 75% – це шлях до розвалу фінансової, економічної та управлінської системи

Створення об’єднаних територіальних громад у бідних високогірних районах може призвести до повного паралічу місцевого самоврядування і виконавчої влади, вважає Геннадій Москаль.

– Перед тим, як приймати закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», слід було внести зміни до Конституції України, – переконаний голова ОДА. – Тому що прийнятий закон суперечить кільком її статтям, а значить, створення будь-якої ОТГ можна оскаржити в Окружному адміністративному суді м. Київ. Так, згідно зі ст. 118 Конституції, виконавчу владу в областях і районах здійснюють місцеві державні адміністрації. А ст. 140 Основного закону вказує: органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Днями до обласної держадміністрації надійшли матеріали щодо створення Великоберезнянської ОТГ. У зв’язку з цим хочу наголосити, що Великоберезнянський район дотаційний на 75 відсотків, а з 25%, які він заробляє на себе, левову частку становить податок на прибуток громадян. За 2017-й до районного бюджету всього надійшло податків на 28 мільйонів 67,5 тис. гривень. Із них по Великоберезнянській селищній раді – 21 мільйон 544,7 тис. гривень, а Розтоцько-Пастільській сільраді (до складу якої входять також села Костева Пастіль, Бегендяцька Пастіль і Руський Мочар) – 553,8 тисяч гривень. У разі створення Великоберезнянської ОТГ на базі Великоберезнянської селищної та Розтоцько-Пастільської сільської ради районний бюджет втратить податок на доходи фізичних осіб у сумі 22 млн 98,2 тис. гривень, тобто фактично 80 відсотків своїх надходжень. Тому виникає закономірне питання: за що район утримуватиме комунальні заклади, які не ввійшли в ОТГ? А це 29 закладів культури, 13 дитсадків та об’єкти соціального захисту, в тому числі територіальний центр у с. Люта.

Із ситуації щодо створення ОТГ можна вийти двома шляхами – або внести зміни до Конституції (що зараз абсолютно нереально, оскільки не знайдеться конституційної більшості у Верховній Раді), або ж внести зміни до Закону про добровільне об’єднання територіальних громад, який третім пунктом 2-ї статті передбачає економічну ефективність майбутньої ОТГ. На моє переконання, економічно неспроможні населені пункти, які живуть тільки з дотацій та субвенцій, а також податків на доходи громадян, мають бути позбавлені можливості створювати ОТГ. Інакше це самознищення районів і області.

А зараз трохи сухої статистики. Ні у Великоберезнянську селищну раду, ні в Розтоцько-Пастільску сільраду за 2015 – 2017 роки іноземні інвестиції не надходили. У Великоберезнянській селищній раді зареєстровано 1242 суб’єкти підприємницької діяльності, з яких фактично сплачують податки 437, або 35,2% (176 юридичних і 261 фізична особа). Решта не працюють і не закриваються, очевидно, для створення видимості «бурхливої діяльності». У Розтоцько-Пастільській сільраді зареєстровано всього 69 суб’єктів підприємницької діяльності, а фактично сплачують податки 17, або 24,6 відсотка (4 юридичні й 13 фізичних осіб). Конкретно по селах, що входять у цю сільраду, картина ще похмуріша. Розтоцька Пастіль – 23 зареєстровані підприємці, а фактично платять податки 7. У Костевій Пастілі це співвідношення відповідно становить 21 і 7, у Бегендяцькій Пастілі – 17 і 2, у Руському Мочарі – 8 і 1. Розтоцько-Пастільська сільрада має «аж» 11 платників єдиного податку, 4-х – земельного податку, 2-х – податку з реалізації роздрібної торгівлі підакцизними товарами. До речі, в 2017 році тут народилося 6 дітей, зате померло 20 людей. Якщо такі темпи збережуться, то скоро живим залишиться тільки керівник потенційної ОТГ.

Замість того, щоб зайнятися пошуком інвестицій і створенням робочих місць для піднесення економіки, дехто шукає способи, як украсти від району податок на доходи громадян, заявити про себе як про великого реформатора, а сам район залишити голим і босим. Але розвалити район і область псевдореформаторам, які хочуть коронувати себе князьками або під виглядом ОТГ нарізати округи під наступні вибори, я не дам! – запевняє Геннадій Москаль.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...