Неділя
25 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«ТИХЕ ПОЛЮВАННЯ»

на … «дерев’яні» гриби

Хоч на вершинах гір ще біліє сніг, але на Міжгірщині вже готують торби й вирушають на дебютне тихе полювання». Біля підніжжя бескидів, де навесні починає зеленіти ліс, дають про себе знати перші гриби сезону. Їх на місцевій говірці називають пістряки, або ж – «дерев’яні». Так їх іменують, бо ростуть на деревині, мають специфічний мучний запах.

За грибницю облюбували собі бук, рідше – явір. Як правило, збирають їх із першої декади травня й до кінця місяця. Куций термін мотивується тим, що швидко ростуть і стрімко старіють. А тоді вже не придатні до споживання, бо дуже тверді.

З діда-прадіда за ними подорожують вучківці, запереділяни, лозянці, міжгірці... Є й тепер аси-грибники. Досвід збирання – то велике діло,  передусім для економії часу. Новачок намотає кільканадцять кілометрів по хащових дебрях, і безрезультатно. 62-річний керівник поштового зв’язку району Василь Романець зізнається, збирає ці гриби поблизу соймівського санаторію «Верховина», бо знає точне місце, що плодить роками. Пістряки зростають на підкошених вітровалами лежачих деревах, ото досягнеш без зайвих зусиль. Проблема постає, коли знахідка на живому буку. Добре, коли ще біля кореня, а складно, як на висоті. Як нема знизу суків, то доводиться лиш слинку проковтнути, та ще, коли на узвишші їх аж цілий рій – зазвичай ростуть у кілька ярусів. У таких випадках треба бути справжнім верхолазом.

Пістряки дуже родючі, як пощастить, повний рюкзак ними можна напхати тільки з одного дерева. І розмір цих грибів інколи ого-го – діаметр шапки, що нагадує слонячі вуха, вимірюється і 60 – 70 см. Страва з них готується одразу після повернення з лісу за традиційним рецептом: під час смаження на сковорідці додається цибулька, шкварки та сметана. Хоч і «дерев’яні» гриби, зате суперделікатесні. Вишуканою їжею, можливо, вважаються й тому, що це одні з перших грибів року…

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2017
 

Навіґація

...