П’ятниця
27 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

«У НАС НЕ СКОРОЧЕНО ЖОДНОГО ФАПу, АМБУЛАТОРІЇ ЧИ ЛІКАРНІ»

Головний медик краю – про сучасний стан галузі й майбутні реформи

За традицією у третю неділю червня відзначається День медичного працівника – одне з небагатьох свят, яке не втратило свого значення через політичні або економічні мотиви.

Цьогоріч воно – особливе. Вперше за 25 років незалежності України Верховна Рада зробила рішучий крок у напрямі докорінних змін у галузі. Поки що законопроект пройшов тільки перше читання й зазнав низки критичних зауважень, однак головні стратегічні моменти вже чітко окреслені. Що ж очікує медиків і пацієнтів у найближчому майбутньому, як у нинішніх складних умовах працює галузь у нашій області – розмовляємо з директором департаменту охорони здоров’я ОДА Володимиром Марковичем.

Володимире Петровичу, на моїй пам’яті медицину реформують добрий десяток років. З останнього, що пригадується, – «обкатування» реформи в чотирьох пілотних регіонах країни. А нині ми на якому етапі?

– На жаль, після проведення реформи в пілотних регіонах ми так і не маємо узагальненого позитивного досвіду. За цей рік прийнятий тільки один законодавчий акт, який дозволяє перетворювати медзаклади в автономні, казенні або некомерційні підприємства. На жаль, інший пакет законів, який подало МОЗ через уряд у ВР, поки не пройшов, окрім першого читання одного з них. Однак будь-яка реформа вимагає коштів. Нині ж у нас принципи фінансування та мережа збережені практично такі ж, як 25 років тому. Можливо, це й добре, оскільки реформа без грошової підтримки й виважених рішень мала б негативні наслідки для населення. Разом із тим, чинна система охорони здоров’я не влаштовує ні медиків, ані пацієнтів. Страхова ж медицина насамперед потребує комплексних законодавчих змін. Ми в очікуванні й готові до них, але поки не будемо робити поспішних кроків, які б зруйнували існуючу систему та механізм надання меддопомоги.

Інституція сімейного лікаря – це вже самодостатня структура або ще недореформована складова майбутнього великого механізму під назвою «єдиний медичний простір»?

– Нинішня система сімейної медицини – один із результатів попередніх пілотних проектів. Але це тільки півкроку. Окрім зміни організаційної системи, не було впроваджено жодного фінансового механізму. Його немає досі. Відомо, що якість роботи медика залежить не тільки від фаховості, а й від матеріально-технічного забезпечення. План, який має уряд, – посилення первинної ланки, покращення матеріального та апаратурного забезпечення. Передбачено розподіл коштів між первинною і вторинною ланками в сільській місцевості. Там, де утворені громади, повинно залишатися 40 відсотків фінансування для «первинки», а на другий рівень передаватиметься 60% . У містах це співвідношення – 30 на 70%. Коли сімейний лікар володітиме фінансовим ресурсом, то відбудуться зміни й у підходах до роботи. Буде максимально проводитися профілактика, первинна меддопомога стане безоплатною для населення. Потрібен не тільки певний фінансовий ресурс, а й регламентація певних прав та обов’язків, які стосуються не тільки медперсоналу, а й пацієнтів. Уже напрацьовані певні проекти. Ми готові до їх втілення одразу, як вони будуть затверджені Верховною Радою і підписані Президентом.

І все ж таки, що очікувати від реформи? Які кроки мають бути першочерговими?

– У першу чергу слід затвердити нормативну базу щодо реформування (закони та накази МОЗ). Потім – сформований гарантований перелік послуг, які надаватимуться на первинному рівні. Цей пакет прийматиметься щорічно і змінюватиметься в залежності від виконання бюджету. Вартість кожної послуги буде прорахована, і пацієнт чітко знатиме, яку допомогу він може отримати безкоштовно, а за яку доведеться доплатити йому або страховій компанії. Перший етап реформи торк­неться кожного громадянина і працівників первинної ланки охорони здоров’я.

Як сьогодні працюється лікарям Закарпаття?

– Цей рік, як і в цілому в країні, був для галузі складний. Найголовніше, що вдалося зробити, – це зберегти кадри, доступність медичної допомоги та матеріально-технічну базу. Дуже плідно працювали цього року з міжнародними партнерами – колегами з Угорщини та Чехії. Ми започаткували перспективний проект із колегами з Польщі по фтизіатрії, плідно працюємо зі Світовим банком. Уже до кінця року в рамках проекту передбачено покращення екстреної меддопомоги, оновлення оснащення на «первинці», якісне підвищення рівня надання кардіологічної допомоги. Ми провели навчання первинної ланки, сімейні лікарі підвищили свій фах у колег в Угорщині. Працюємо, незважаючи на всі труднощі, які, на жаль, існують у країні. Завдяки повному розумінню та підтримці як голови ОДА Геннадія Москаля, так і очільника облради Михайла Рівіса разом із депутатським корпусом, ми займаємо непогані позиції в країні. Можливо, наша робота не є дуже помітною для здорових людей, але щодня медики області (їх у нас близько 22 тисяч – 5 000 лікарів та 12 000 середнього медперсоналу) обслуговують зо 20 тисяч звернень, проводять 4 тисячі відвідувань хворих удома, госпіталізують у стаціонари до 600 чоловік. Екстрена медична допомога обслуговує 500 – 600 викликів щодня.

Чи не відбулося скорочень серед медпрацівників за останні роки? Адже підготовчий етап реформи вимагав певної оптимізації.

– Одним із досягнень вважаю те, що за нашою ініціативою не скорочено жодного ФАПу чи амбулаторії, жодної лікарні, й ми не скорочуємо лікарів. Це тверда позиція Закарпатської ОДА й особисто Геннадія Москаля. Поки немає системних змін у країні, ми не будемо робити необдуманих кроків, які можуть призвести до погіршення мед­обслуговування. Область одна з небагатьох, яка має позитивний природний приріст населення. І якщо в інших регіонах протягом року зникають з карти цілі села, то в нас такого немає. Будь-які реформи повинні здійснюватися з метою покращення послуг для населення і не погіршувати стан охорони здоров’я.

Разом із тим, знаю, що є кадрові проблеми, які виникли останніми роками…

– Так, дійсно, існує проблема – в нас багато працівників пенсійного та передпенсійного віку. Молодь виїжджає трудитися за кордон. Це зрозуміло – йдуть туди, де платять більше і кращі умови праці. Це проблема не лише Закарпаття, а й країн-сусідів, які є в членами Євросоюзу. Аналогічна ситуація в Угорщині, Словаччині, Чехії, країнах Прибалтики. Звідти молоді лікарі виїжджають в Англію, Німеччину, Фінляндію, Норвегію. А вже на звільнені місця працевлаштовуються українські медики. Сподіваюсь, що саме реформа допоможе вирівняти ситуацію, адже в проекті передбачено, що оплата праці лікарів буде від 25 до 35 тисяч гривень на місяць!

Багато доводилося чути скептичних зауважень щодо можливості втілення медичної реформи в Україні. Мовляв, немає коштів, менталітет не той…

– Світові фінансові організації готові вкласти кошти в реформу медицини України. В цьому напрямі працюють Світовий банк, ВООЗ, ЮНІСЕФ, Глобальний фонд та інші. Якщо нині ефективно використовувати наявні кошти та міжнародну технічну допомогу, то Україна зможе провести реформи. Є маса мотивів, щоб змінити систему, але в суспільстві поки існує великий опір будь-яким змінам – як у сере­довищі медичних працівників, так і населення. Люди звикли, що будь-яка зміна призводить до скорочення й погіршення стану справ. Реформа повинна проводитися прозоро, щоб її цілі та результати були зрозумілими всім.


Шановні друзі, колеги!
Вітаю вас із професійним святом медичного працівника, яке відзначає вся країна, що свідчить про високу шану й повагу суспільства до медиків. Ваша праця воістину героїчна й гуманна – зцілювати, повертати людям здоров’я, рятувати життя. Скільки пацієнтів завдяки вашим старанням знову відчули радість повноцінного життя!

Бажаю вам міцного здоров’я, благополуччя, родинного затишку, професійних успіхів і людської шани. Нехай ваші доброта, турбота й милосердя, щедрість душі, щоденна сумлінна нелегка праця повернуться вам сторицею.

З повагою
директор департаменту охорони здоров’я ОДА
Володимир МАРКОВИЧ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2017
 


...