Субота
24 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Унікальна виставка запрацювала

в Ужгородському замку за підтримки угорців

21 листопада в Ужгородському замку відбулося урочисте відкриття потужної виставки експонатів «Історія Закарпаття від VIII ст. до 1920 р.». У заході взяли участь уповноважений уряду Угорщини Іштван Грежа, держсекретар цієї країни Потап Арпад Янош, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, його перший заступник Йосип Борто, заступник керівника ОДА Віктор Мікулін, народний депутат України Василь Брензович, Генконсул Угорщини в м. Ужгород Йожеф Бугайла, депутати облради, науковці, громадськість та мас-медіа.

Захід відкрили гімнами України та Угорщини. Всі виступаючі говорили про історичні цінності, збережені спільні сторінки життя, мирне майбутнє та розвиток подальшого співробітництва. Як наголосив очільник краєзнавчого музею Василь Шеба, презентація історичної виставки відбулася завдяки тісній спів­праці Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького та Ніредьгазького музею ім. Йоша Андраша за підтримки Генконсульства Угорщини в м. Ужгород і за сприянням Закарпатської обласної ради та ОДА. Ідея створення цієї експозиції належить відомим закарпатцям – Олександру Шпенику та Маргариті Мощак.

– Це перша за останні 70 років повноцінна діюча виставка експонатів-оригіналів, 90% яких досі зберігалися в підвалах музею. Завдяки угорцям вдалося за невеликий період часу, з 15 вересня по 18 листопада, повністю реконструювати чотири зали замку площею 500 кв. м, – з гордістю розповів очільник музею. І додав, що створена інтерактивна виставка відповідає викликам ХХІ сторіччя. Вона не лише відображає певний період історії Закарпаття, а й забезпечує незабутні враження як для мешканців багатонаціонального Закарпаття, так і для туристів.

Експонати виставки

У своїй промові угорські поважні гості наголошували, що незважаючи на нинішні супе­речності між Угорщиною та Україною, ця експозиція яскраво свідчить про наявність спільної культури, духовності, які не перекреслять політики. «Виставка є незаперечним фактом того, що українці з угорцями можуть мирно співіснувати, берегти та примножувати спільні сторінки історії», – підкреслив Іштван Грежа.

Його підтримав Потап Арпад Янош: «Тепер у цьому замку українські, угорські та діти інших національностей зможуть наочно вивчати історію свого краю, своїх предків і таким чином будувати достойне майбутнє України». Він подякував голові Закарпатської облради, всьому депутатському корпусу, голові ОДА за підтримку дружніх взаємин, додавши: «Експозиція підготовлена на дуже високому рівні, навіть Угорщина може позаздрити українцям. Збереження спільної історії зближує наші народи, розвиває культуру, духовність. Україна може пишатися такою виставкою!»

Михайло Рівіс насамперед подякував високоповажним гостям, уряду Угорщини за надану стовідсоткову фінансову допомогу в створенні такої потужної та унікальної експозиції. Адже йдеться про чималі кошти – 108 млн форинтів (майже 10 млн грн). «Закарпаття одержало безцінний скарб! Тепер і мешканці краю, і туристи, які відвідуватимуть цю виставку, переконаються в тому, що на Закарпатті не було суперечностей між національними меншинами, які століттями жили однією мовою – взаємоповаги, миру та злагоди», – підкреслив очільник облради.

Корона угорських королів

У свою чергу Віктор Мікулін зауважив, що експозиція відновила реальну історію краю з VІІІ століття аж до першої половини ХХ. Завдяки серйозній допомозі Угорщини тепер у музеї є різні візуальні елементи, техніка, що забезпечує інтерактивний характер, а також програми музейної педагогіки.

Відтак високоповажна угорська делегація разом із керівниками краю символічно перерізали червону стрічку, давши зелене світло постійно діючій виставці в Ужгородському замку.

Довідково. Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького, що діє в Ужгородському замку, на початку цього року ініціював створення виставки, що відображає історію Закарпаття від VIII ст. до І Світової війни та реконструкцію цілком зруйнованої зали замку, де розміщуватиметься експозиція. Ідею підтримало управління уряду Угорщини з питань гармонійної співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою та Закарпатською областями, яке 12 червня 2017-го підписало меморандум із нашим краєзнавчим музеєм про реалізацію проекту. Його підтримали й Закарпатська ОДА та облрада. Фахове підґрунтя забезпечує угода про співпрацю, укладена між Нірегазьким музеєм ім. Йоша Андраша та Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького. Проект складався з 3-х етапів: оцінка музейних матеріалів угорських музеїв, закупка експозиційних предметів, складання інтерактивних програм.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
November 2017
 

Навіґація

...