Середа
21 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

В КОЛИШНІЙ УЖГОРОДСЬКІЙ СИНАГОЗІ

зіграли єврейське весілля. Вперше за останні 70 років

Тиждень тому чи не вперше за останні 70 років в єврейській синагозі в Ужгороді, де зараз обласна філармонія, провели хупу — єврейську весільну церемонію. З цієї нагоди до Ужгорода прибули рав Йосеф Бродбеккер та Вільгельм Шлоймо, головний рабин Центральної, Північної та Західної України. Учасниками весільної церемонії стали також головний рабин Закарпаття Вільгельм Менахем Мендел, гості з Ізраїлю, Росії, Молдови. Вони привітали молоду пару — ужгородця Гозда Давида Шлойма та Сюмбеллі Ханну-Шуламіт з Єрусалима.

Єврейське весілля часто називають хупа. Це тому, що воно проводиться під спеціальним балдахіном з аналогічною назвою. Він уособлює дім, в якому чоловік та жінка будуть жити разом. Зазвичай він виготовляється із багато розшитої тканини, може бути сплетений з квітів або бути прикрашений ними. Весільна церемонія починається з урочистої ходи. Батьки наречених супроводжують пару «живим коридором» до навісу — хупи. Якихось спеціальних правил, хто веде наречену під балдахін, нема, традиційно це робить батько нареченого (або обидва батьки). Наречена з’являється останньою і коли дійде до хупи, то обходить свого нареченого сім разів. За повір’ями, це робиться для того, щоб відігнати злих духів. Після промовляння весільних клятв равин сім разів благословляє молодих. Потім наречені п’ють з одного бокала, який після цього треба розбити в пам’ять про руйнування Храму Єрусалимського. Далі всі стають свідками підписання нареченими шлюбного контракту кетуба, що підтверджує офіційний статус заміжньої жінки, розподіляє обов’язки подружжя. Часто одним з пунктів кетуба є згода чоловіка дати жінці розлучення, якщо пара дійде такого рішення. Це дуже важливо, адже в іншому випадку жінка не зможе повторно вийти заміж.

Текст кетуба складений арамейською мовою. Це готовий бланк, куди на церемонії вписуються тільки деякі подробиці. При оголошенні кетуба текст перекладається мовою, яка зрозуміла нареченим та гостям. Контракт зберігається у будинку молодих.  
Після підписання кетуба наречений вивчає обличчя своєї коханої, а потім прикриває його вуаллю. Цей звичай пішов від біблійної розповіді про Якова, який одружився не з тою жінкою, з якою хотів, тому що вона прикрила своє лице.

У день весілля наречені дотримуються посту, в євреїв це означає не їсти і не пити. Традиційного весільного вбрання нема. Чоловіки зазвичай одягають чорний костюм та краватку, а жінки – білу сукню. Шлюбна церемонія проходить під наглядом равина, але це не обов’язково. Її може проводити друг або родич із його дозволу.

Перед весіллям наречений купує перстень своїй коханій. Обручка буде тільки у нареченої. Вона проста, без зайвих деталей, каменів, гравіювання, будь-яких елементів, які розбивають її на окремі частини. А весілля може проводитися  у будь-який день тижня, за винятком шабату (він починається на заході сонця у п’ятницю та триває до заходу в суботу) чи єврейського Нового року, між Песахом та Шавуотом, бо це сумні дні в єврейському календарі.

На виході із синагоги весільний хід очолюють наречені. За ними йдуть батьки, свідки, равин та кантор, а потім – подружки нареченої та шафери. На банкеті обов’язково виконується традиційний єврейський танець – хора. Молоді тримаються за хустку. Їх піднімають у повітря на стільцях гості й вшановують як короля з королевою. Взагалі на єврейському весіллі число «7» має велике значення. Впродовж церемонії та банкету треба випити сім чаш вина. Це тому, що Бог створив світ за сім днів, і, таким чином, випиваючи ці чаші, наречена створює стіни нового сімейного будинку. Впродовж семи днів після весілля влаштовують і святкові трапези.

Марта ЗАГАТЯНСЬКА.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 

Навіґація

...