Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ВІКОВІЧНІ ДІБРОВИ,

«ЗАХОВАНІ» В ЖОЛУДІ

Минулий рік помічник лісничого Загатського лісництва Ганна Маргіта не без ноток гордощів називає вдалим. Що не кажи, а жолудя в дібровах на Гату вродило щедро.

 «Ми зібрали п’ять тонн насіння дуба, – каже вона. – Переважна частина – 3,5 тонни – це жолудь дуба скельного, решта – звичайного. Найперше використовуємо для власних потреб, тобто для закладки в розсаднику плантацій із майбутніми саджанцями, а також реалізовуємо колегам». Як правило, дуб добре врожаїть раз на три-чотири роки, тому закладають насіння з таким розрахунком, аби бути з садівничим матеріалом щосезону – і коли його обмаль.

Ганна Іванівна продовжує: «В останній період, коли законодавством заборонено залучати школярів для збору жолудів, на заготівлю доводиться відволікати від основної роботи наших працівників. Та нічого, справляємося».

Виявляється, під майбутній посадковий матеріал годиться насіння не з будь-якого дерева. Є так звані плюсові дуби. Вони за всіма параметрами мають найкращі показники. Їх усього вісім на території лісництва: кожен огороджений, має свій паспорт. Один із таких лісничий Василь Мисло показує, коли повертаємося з найбільшого в ДП «Довжанське лісомисливське господарство» розсадника площею 18 га, закладеного в 1975-му. «Місцевий люд саме по цьому дубові орієнтується навесні, коли слід сіяти кукурудзу», – пояснює. І додає, що в розсаднику засіяли жолудем 70 сотих гектара для вирощування саджанців.

Всі зруби (так лісівники називають площі, де пройшли заготовки деревини) в цьому структурному підрозділі заліснені. Є різні методи: від посадки саджанців – до посіву. Тільки торік тут засіяли 10 гектарів лісових культур. Далекі від тонкощів галузі люди навіть не уявляють, яка затратна ця технологічна операція. І не тільки у фінансовому плані. Більше – у вимірі трудозатрат. Такі вже реалії сьогодення, але в лісництві з весни до пізньої осені в лісокультурній кампанії задіяно всього лише 10 працівників. Під їхньою опікою майже сто гектарів молодих саджанців.

Серед цієї невеликої кількості трудівників Василь Петрович не може не відзначити особливо відповідальне ставлення Василя та Марії Станинців із Арданова, Юрія Данканича та Олега Пекіна, які працюють у лісових масивах зі сторони Бабичів. Щодо подружжя, то воно працює тут понад 15 років. Уже самі знають, де, що й коли мають доглядати. Робота в них важка, інколи навіть небезпечна. Адже не секрет, що дехто ні за які гроші не піде на ділянку, де перед тим бачив змій.

«Тепер ми маємо 55,6 гектара рубок догляду (освітлення і прочистка), – розповідає Василь Мисло. – Прочистка проводиться переважно після того, як саджанці ростуть чотири роки. Коли молоді деревцята зімкнуться кронами, у віці 6 – 7 років, – освітлення. На цей сезон маємо переведених 13,3 гектара природного поновлення в покриту лісом площу. Це ділянки, закладені у 2011 – 2012-му».

Щороку неодмінно проводиться атестація лісових культур. Після посівів та посадки відбувається техприймання: перевіряється якість рядків; відповідність розмірів між ними та від саджанця до саджанця; дотримання проектів. Важливість останнього фактора важко переоцінити.

Зима для лісівників – так само напружений період щодо лісовідновлення, як і будь-яка інша пора року. Тільки тоді левова частка роботи припадає на фінансово-бюрократичну та організаційну частину. По суті, саме з цього етапу й починається надзвичайно важлива для галузі робота по відтворенню багатства нашого краю. Спеціалісти, в тому числі й Загатського лісництва ДП «Довжанське ЛМГ», розробляють проект по кожній ділянці. Наступний крок – їх захист у обласному управлінні лісомисливського господарства. Затим іде підготовка ґрунту. Й лише після цього на ділянки зрубу попереднього року вийдуть ті, хто садитиме саджанці або заповнюватиме біогрупами куртини, – місця, де немає підросту на вже заліснених територіях.

…Саме так приблизно виглядає цикл відтворення віковічних дібров у загатському краї. Таїна його відродження ховається в маленькому жолуді, а чарівниками, котрі відкривають у його оболонці вікно до світла, виступають лісничий Василь Мисло, його помічник Ганна Маргіта та їхні підопічні.

Михайло ІСАК
На фото: Василь МИСЛО демонструє розсадник

 

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...