Неділя
18 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ВОДОГРАЙ І АЛЬПІНАРІЙ «СХРЕСТИЛА»

у своєму саду родина свалявців

Нещодавно автору цих рядків випала нагода побувати в незвичному саду, схожому на казковий, із «Снігової королеви» Андерсена. Пригадуєте, в такий потрапила Герда. Там цвіли квіти, владарювало літо, хоча насправді вже була пізня осінь. Весь рік, крім зимових місяців, плодоносить, милує око буянням барв, дурманить п’янкими ароматами й сад сім’ї Островок у Сваляві.

Зачиняється хвіртка, і я на акуратному подвір’ї. Вазони з рясними червоними, рожевими та білими квітами, які комфортно розташувалися попід вікнами, на тлі зеленого фасаду будинку виглядають вельми декоративно. Мене зустрічає господиня Надія Островка і влаштовує імпровізовану екскурсію. Пані Надія тривалий час працювала викладачем англійської мови у Свалявському технічному коледжі, а після виходу на пенсію значну частину свого часу присвячує хобі.

У саду мою увагу відразу притягує квітуча оаза. Кам’яними ярусами стікає кришталево прозора вода, дзюркочучи, мов у гірському потічку. То тут то там ніби хтось повистилав зелені рослинні килимки, а на «терасах» водограю примостилися керамічні кашпо з різнобарвними квітами, які, за словами Н. Островки, з настанням холодів вона переносить у дім. Такий вигляд має ця диво-конструкція. Ландшафтні дизайнери називають її каскадним фонтаном типу «альпійська гірка». Поряд – альтанка і піч барбекю. Тож, сидячи в затінку, господарі та їхні гості релаксують під заспокійливе дзюркотіння води. До слова, родина любить частувати друзів і рідних стравами, приготованими на мангалі чи на відкритому вогні печі. Але про це трохи згодом.    

Надія ОСТРОВКА біля родинного особняка

– У нас із чоловіком Тиберієм Івановичем виникла ідея прикрасити сад спорудою, в якій поєднано і водограй, і альпінарій. До послуг ландшафтного дизайнера не вдавалися – самотужки розробили схему, – розповідає господиня. – Технічне виконання проекту взяв на себе чоловік, мені ж залишалося засадити гірку рослинами. А треба зізнатися, квітникарство й садівництво – моя пристрасть. Тож охоче заходилася моделювати, де що буде. У місцях між камінням, так званих кишенях, відведених для квітів, зробила «подушку» з щебеню та піску, а поверх неї виклала шар родючого ґрунту. Рослини я добирала таким чином, щоб вони не боялися прямих сонячних променів (водограй-альпінарій розміщений у частині саду, не затіненій деревами) та могли без проблем зимувати. Хоча через 5-6 років рослинну складову доводиться суттєво оновлювати.

Верхівку альпінарію прикрашають керія, жасмин, кампсіс, спірея та піраканта. Простір між камінням заповнили ґрунтопокривні: кам’яна троянда, ломикамінь, еріка (квітне взимку бордовим і білим), горицвіт весняний (народна назва – чортове око). На середньому й нижньому ярусах водограю ростуть хоста, декоративні глід та барбарис (восени буяє яскраво-жовтими квітами), бересклет.

Навички ландшафтного дизайнера пані Надія також відточує на композиціях із рослин, висаджених за ярусним принципом. Скажімо, дібрала в садову ікебану високу, з великим зелено-бордовим листям канну, а для її «обрамлення» висадила настурцію, лобелію та чорнобривці.

Гордість родини Островок – рідкісні екземпляри, такі, як сорт ожини без шипів, актинідія (міні-ківі), акація австралійська, гліцинія, японська айва. До слова, причину того, що в їхньому саду приживаються різноманітні рослини, у тому числі вибагливі екзоти, господарі вбачають у корисній життєдіяльності бджілок. Тиберій Іванович – бджоляр із багаторічним стажем.

– Звісно, наш сад не міг обійтися без овочевої грядки й теплиці. Куди ж тепер без власного городу! Тож маємо все своє. Теплиця постачає ранні овочі. Тут ми виростили й законсервували 50 літрів огірків. Вони на сто відсотків органічні, підживлюємо їх тільки компостом. Та моя слабкість – квіти. Надзвичайно люб­лю іриси (у мене їх 18 видів), троянди, лілеї, лаванду, – розповідає Надія Василівна. – Не повірите: коли мені потрібен букет, я йду на ринок – зі свого саду шкода зрізати, здається, я цим порушу гармонію.

«На вогник» до гостинних Островок прагнуть потрапити чи не всі їхні знайомі –цей райський куточок вабить і зачаровує. «Наш сад спровокував кілька сімейних традицій. Скажімо, на День медичного працівника (чоловік та обидва сини пані Надії – лікарі) традиційно готуємо боґрач у казані, потім у альтанці влаштовуємо застілля, часто приходять у гості друзі. Не уявляю нашої родини без цього саду», – зізнається жінка. На моє запитання, як вдалося витримати сад у стилі, наближеному до англійського пейзажного парку, посміхаючись, каже: «Зовсім не думала про ландшафтні тренди. Для нас сад – живий свідок історії родини. Цей особняк у центрі Сваляви багато років тому придбали чоловікові батьки. Тож ми прагнули зберегти атмосферу, тому навіть садові доріжки не осучаснили. Відверто кажучи, пишаюся тим, що і діти, і внуки перейняли моє захоплення».

Наталія БУНДА

Свіжий номер газети

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 

...