Четвер
26 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ВРЯТУВАТИ «УЖГОРОД»

ЗАКЛИКАЮТЬ ДОСЛІДНИКИ

«Врятувати «Ужгород» – таку назву мав інформаційний флеш-моб, який відбувся минулого тижня на вулиці Волошина в обласному центрі біля колишнього кінотеатру «Ужгород». Тут виставили фото з текстівками, починаючи від проекту кінотеатру до того, який зараз. Власне дослідження зробили Ліна Дєгтярьова та дизайнер Олег Олашин, які й організували акцію.  Долучився й мистецький центр "Кубло".

Справа в тому, що будівля нині в приватних руках. Ми вже писали, що звідти вивозять вантажівками чи то сміття, чи оздоблення, а може, зруйнований інтер’єр. Перевірити це неможливо, бо два чоловіки кремезної статури перед нашим носом замкнули кінотеатр і пішли… Тому через флеш-моб вирішили привернути увагу громадськості до руйнування старої будівлі в центрі міста, яка зведена в 1932 році за проектом талановитого кошицького архітектора Людовіта Оелшлеґера. Це шедевр у стилі експресіонізму. До всього, як розповів нашому виданню Олег Олашин, це пам’ятка архітектури, яка за охоронним статусом прирівнюється до пам’ятки національного значення. І шкода, що це виявили тільки після того, як споруду віддали у приватні руки в 2012 році.

Натомість Ліна Дєгтярьова додає, що цей будинок зведений якраз тоді, коли розвивалися нові модерні течії архітектури. Це свідчення того, що Ужгород розвивався у світовому контексті. «Для нас як дослідників цей факт дуже важливий. Можливо, ті будівлі, які є значно старшими, не є такі цінні, а ця – суперпрогресивна для свого часу», – коментує. Тому акція просвітницька – хай люди знають, що поруч. І хоч споруда у приватних руках, але організатори вважають, що влада повинна реагувати, коли йдеться про руйнацію пам’ятки.

То чим же цінний колишній кінотеатр «Ужгород»? Його проектування розпочалось у 1930 році. Будівля мала виразну архітектоніку так званого кристалічного експресіонізму та деталі, притаманні цьому стилю, – чітке ритмічне членування, суцільне вертикальне засклення сходових майданчиків на всю висоту, сегментовані вікна-ілюмінатори, металеві щогли-флаґштоки тощо, розповідає Олег Олашин. Згодом проект зазнав змін та отримав деякі рішення, характерні для функціоналізму – плаский дах, додатковий ряд стрічкових вікон тощо. Також автор відмовився від скляного даху над пасажем – відкритий простір без зайвих деталей став пріоритетнішим і відповідав духу часу.

Міський кінотеатр в Ужгороді.Листівка 1933 року (Zempleni Muzeum)

Відповідно до фінального проекту, міський кінотеатр разом із міською бібліотекою складали єдиний комплекс. Наскрізний прохід через будівлю з’єднувався з Пасажем Баті. В проході ліворуч, на першому поверсі, розміщувалися 10 крамниць, кожна з яких мала окремий вхід із пасажу та одну вітрину. Праворуч у проході, по всій довжині першого поверху, було облаштовано панорамну фальш-вітрину.

Будівництво кінотеатру та бібліотеки розпочалося 1931 року на замовлення магістрату міста Ужгород, а завершили його у 1932-му. Загальний кошторис складав 5,3 млн чеських крон. Головним підрядником було будівельне підприємство інженерів Гуґо Кабоша та Золтана Орото – давній партнер Оелшлеґера, з яким реалізовано більшість проектів архітектора по всій території Чехословацької Республіки. Столярні роботи, виготовлення вікон та дверей, фурнітури, замків, а також скляні роботи виконувало підприємство Симона Шпіри з Мукачева. Металеві двері та вікна виготовлялись із нікелевої бронзи, яка характеризується високою корозійною стійкістю та добрими механічними властивостями, – йдеться в дослідженні (повне дослідження читайте тут https://t-heritage.com.ua/kinoteatr-uzhhorod/)

Всі електромонтажні роботи, виготовлення неонової вивіски  та інтер’єрних систем освітлення доручили фабриці світильників Адальберта Ріхтера з міста Їржіков. Світильники виготовляли за індивідуальними ескізами Оелшлеґера. Плафони яких були зроблені з алебастрового та опалового скла. Коефіцієнт пропускання світла становив 92%, що підтверджували сертифікати Празького університету. Металева фурнітура – або з полірованої латуні, або з латуні, вкритої методом гальванізації сріблястим матовим шаром. Ці ексклюзивні світильники збереглися в інтер’єрі будівлі ще донедавна. Тепер стверджувати не беремось…

Триповерхова споруда характеризується бездоганними пропорціями, прямими лініями та кутами. За архітектонікою проект можна було б віднести до функціоналізму. Проте Людовіт Оелшлеґер додає вишуканої люксовості фасаду ужгородського кінотеатру, використавши смуги з великих, щедро вкритих емаллю кахлів. Цей декоративний хід візуально підкреслює стрічковість вікон та оптично розширює фасад. На підсвідомому рівні глянцева структура матеріалу нагадує блискучі поверхні бродвейських театрів, ультрасучасний голлівудський шик 1930-х. Такий декор не притаманний мінімалістичному функціоналізму, веде далі дослідник.

Горизонтальні смуги стрічкових вікон, підтримані контрастними смугами кахлів на фасаді, робили будівлю динамічнішою. Такий прийом оптично компенсовував значні розміри споруди, особливо це помітно в діагональних проекціях. Тут відчувається вплив архітектури американської школи стрімлайну, де смуги імітують повітряні потоки в аеродинамічній трубі. Дашок вхідного порталу також нагадує аналогічні архітектурні елементи.

Кінотеатр на початку 1930-х років (Magyar Nemzeti Leveltar)

Рафінованості стилю ужгородського кінотеатру досягнуто завдяки панорамним вітринам першого поверху та оздобленню смугами емальованих глянцевих кахлів простінків стрічкових вікон та надвітринного простору. Цоколь, колони та портал – з травертину. Стильні художні деталі – напівкруглий балкон, металеві флагштоки, бронзові двері тощо – ці елементи довершують ретельно продуманий експресіоністичний ансамбль.

Всі кути споруди та елементи фасаду кінотеатру оздоблені кам’яними андезитовими пластинками. Це візитівка всіх будівель чехословацької доби в Ужгороді. Хоча вони й виконують виключно ужиткову функцію – армування вразливих до механічних пошкоджень частин,  проте додають довершеності образу будівлі, пояснює пан Олашин.

Особливе естетичне задоволення для архітектурних естетів – комбінація текстур фасаду. Суперглянцеве покриття кахлів та матова тонована штукатурка зі склокрихтами дрібної фракції створювали неперевершену гру світла.

У радянський період кінотеатр зазнав значних змін. Найбільша втрата – майже повне зникнення з віконних простінків вишуканих кахлів. Елегантний та візуально легкий металевий дашок вхідного порталу замінили невдалою бетонною копією. Разючу різницю в якості роботи чехословацьких та радянських будівельників видно неозброєним оком – бетонний дашок давно почав руйнуватися та осипатися, натомість усі кути 85-річної будівлі, армовані андезитом, перебувають у відмінному стані.

Також за «совєтів» постраждали панорамні вітрини чільного фасаду – легкі та майже невидимі рами замінено громіздкими конструкціями. Вітрини лівої частини фасаду, де розміщувалася бібліотека, зберігали певний час свій початковий вигляд. На частині стрічкових вікон та балконних дверях з’явилися ґрати. Колись повністю скляні, з бронзовою обв’язкою, двері вхідного порталу отримали в нижній частині неякісні дерев’яні тафлі, які виглядають дивно й не передбачені конструкцією.

В цей же період праворуч від будівлі звели невелику прибудову, що не зовсім вдало повторювала оригінальний стиль кінотеатру. Цю псевдоісторичну споруду, де свого часу розташовувався магазин «Діамант», реконструйовали у 2014 році.

Нині будівля перебуває в жалюгідному стані. Деякі приміщення здали в оренду, відтак оригінальні бронзові двері та частину травертинового облицювання брутально знищено. Травертинову колону та вхід ліворуч від центрального об’єму цокольного поверху зашили дешевими вивісками закладу швидкого харчування. Вітрини обабіч вхідного порталу наглухо завісили рекламними банерами. Замість панорамних вітрин лівої, «бібліотечної», частини фасаду встановили металопластикові вікна, які додатково ще й загратували…

До речі, цією будівлею вже зацікавилися дослідники зі Словаччини, які вивчають архітектуру й творчу спадщину Людовіта Оелшлеґера.

Оксана ШТЕФАНЬО

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2017
 


...