Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ВСІ КОМІРКИ НАШОГО БОЛЮ ТА ПАМ’ЯТІ

ВІДКРИЛА МАРІЯ ПІЛЬЦЕР

К.оли мовимо про наших земляків, що долучилися до створення професійного театру на Закарпатті, найперше згадуємо заслужену артистку України Марію Пільцер (на фото). Яскрава зірка Земського народного театру Підкарпатської Русі, який у 1936-му постав буквально на очах краян, вона була улюбленицею публіки. Визнання отримала й у тодішній Празі, де навчалася і працювала разом із режисерами, акторами столичного Національного театру. Але серце кликало додому… Цими днями виповнилося 105 років від дня народження Марії Пільцер. Тож про її непросту, але яскраву долю розмовляємо з онучкою акторки, кандидатом філологічних наук, заступником голови Закарпатської організації НСПУ Олександрою Ігнатович.

То що тобі нині пригадується про неї найперше?

– Всі мої спогади – це спогади дитини, для якої Марія Людвиківна сприймалася насамперед як бабуся, яка багато працює, а водночас ще й встигає шити одяг для ляльок – моїх та моєї двоюрідної сестри Іванки. Пам’ятаю театральну гримерку, прогулянки разом із бабусею набережною міста, як ми проводжали її на гастролі. А ще – її дуже образне, навіть у повсякденні, мислення. Я була вражена, коли вона розповідала про Міжгірщину, – що там особливе сонячне проміння, яке, мов рушники, спадає на землю. Пригадую, коли вона померла, – якраз у день весняного рівнодення.

А звідки відчуття сцени у дівчини, яка хотіла стати педагогом?

– Марія Людвиківна не лише хотіла, а й стала педагогом, склавши іспити на виховательку «захоронки» – дитсадка. Під час роботи в селах Подобовець, Розтока, Річка писала для малят римовані настанови, проводила для батьків лекції щодо виховання, збирала фольклор, друкувала в тогочасних часописах спостереження про життя «захоронки». Вже на цій ниві вона звернулася до театрального дійства: організувала ляльковий театр для дітлахів, а ляльки шила сама. Коли ж вона відчула покликання – не можу сказати напевно… В одному з інтерв’ю Марія Людвиківна згадувала, що з дитинства мала відчуття гри-перевтілення. Дуже сильне враження на неї справила вистава «Наталка Полтавка» І. Котляревського, яку побачила в 14 років у рідній Сваляві. А перша її роль у аматорському театральному гуртку – та ж Наталка з цієї п’єси. Коли прочитала повідомлення про набір на драматичні курси в Ужгороді, не вагалася. Хоча мала роботу і стабільний заробіток, а попереду була невідомість.

На курсах викладали непересічні наставники...

– Підтвердження Марії Людвиківни про закінчення курсів підписали В. Іва­нова-Стахура, яка свого часу працювала із М. Садовським, а на курсах представляла традиції театру корифеїв;

О. Куф­тіна, П.Алєксєєв, котрі належали до празької групи МХАТу; Є. Недзельський, якого знаємо як історика театру; Л. Кайгло, відомий чеський художник і музикант. Спочатку це були місячні курси, які переросли у піврічні, а згодом – у дворічну Драматичну школу, яку закінчило 25 акторів, серед яких і М. Пільцер. До речі, тут зібрали людей різних професій: В. Бідяк раніше був кравцем, П. Гоца – селянином, В. Грабар працював у друкарні... Очолив школу знаний чеський актор і режисер Ф. Главати. З цієї школи постав Земський народний театр.

У 24 роки після вистави «Маруся» Марія Пільцер прокинулася знаменитою, вийшли навіть такі гарні листівки – «наша Маруся».

– Донині найчастіше зустрінемо фото Марії Людвиківни в образі Марусі. У 1936-му актриса зіграла головну роль у п’єсі братів Мрштиків «Маріша» (реж. Ф. Главати). Чимало газет після цього дебюту стали виводити її фото на перші шпальти. І зазначали, що «є то жінка беззаперечних мистецьких якостей, яка в майбутньому може досягти першокласних успіхів». І що вона розуміє – «тільки праця може стати запорукою ще багатьох таких овацій, які їй дісталися в «Маріші». Героїня М. Пільцер «вміє не тільки страждати, а показує нам багато різноманітностей у цьому почутті». Критиків захоплювало те, що п’єса «Маріша» була не лише перекладена, а й адаптована до верховинських реалій. І в них Маріша стала Марусею, а Франц – Ферком. І він пропонує їй втекти не у Брно, як у оригіналі, а до Мукачева. Уривки твору звучали на Кошицькому радіо.

Цю роботу колектив згодом повіз і до Праги. На виставі були представники уряду, президент країни, губернатор краю...

– До Праги повезли кілька вистав – акторські дипломні роботи курсантів. Це відома вже «Маріша», «Твердоголові» Л. Строупежницького, «Безталанна»
І. Тобілевича. Чеські газети писали, що приїхала не якась провінційна трупа, а колектив, котрий постав результатом значних художніх зусиль. І що високу оцінку можна їм поставити «без будь-якого підлещування». Поруч із Марією Пільцер звучали імена В. Бідяка, В. Лакатош, В. Левкулича, В. Грабаря, А. Ладані, Г. Щербинської… Наприкінці гастролей дирекція Празького національного театру запропонувала М. Пільцер укласти контракт на сезон. Вона погодилася. Тож Земський театр повернувся додому без провідної артистки. Це стало водночас і радістю від визнання, і сумом від розлуки. Вона ж попрощалася словами: «Пробачте, дорогі колеги й колегині, коли радила вам таке, що здійснити не вдалося».

 У Празі були репетиції, навчання і відвідування вистав. Працювала вона й навчалася поряд із найвідомішими акторами того часу...

– Листування з колегами з Праги у Марії Людвиківни тривало ще довгі роки після повернення додому. Тоді ж насамперед вона ретельно вивчала чеську. Адже зі сцени мала лунати бездоганна мова. Через місяць перебування у столиці їй вже надали можливість грати. Про цей час вона писала: «Виступала я в комедії Стодоли «Банківський дім», потім у драмі «Голос крові», «Ревізорі», а найбільшу роль виконала в п’єсі Нємєчка «Чого варте людське життя», де мала за честь грати ту роль, яку виконувала славнозвісна Є. Врхліцька. Вона й працювала зі мною над образом дружини шахтаря Ілони. Довір’я своєї вчительки виправдала, як писали в газетах.

З кінцем року закінчився мій ангажемент. Дирекція театру запропонувала мені продовжити його, але на бажання нашого театру, в якому вважаю за свій обов’язок працювати, я приїхала в Ужгород… Дуже вдячна національному, що він дав мені змогу глибше пізнати театр. Я задоволена, що вивчила чеську, бо тільки тепер зрозуміла остаточно, як треба любити свою мову й поважати її». Вона повернулася додому, як і обіцяла. На пероні улюблену Марусю вже чекали численні прихильники, були квіти, радість зустрічі, інтерв’ю, нескінченні питання про її плани...

Через рік після повернення з Праги Марія Пільцер покинула театр.

–  У 1938-му, будучи провідною актрисою із багатьма ролями за плечима. Її не задовольняла ситуація в театрі. Але обіцяла, що повернеться, якщо театр знову стане «храмом мистецтва». Марія Людвиківна повернулася до роботи виховательки – спочатку в с. Сасово на Свалявщині, а потім у рідному Бистрому.

Тільки через сім років вона повернулася в театр…

–  …у березні 1945-го на запрошення Петра Лінтура, котрий був на той час заступником голови Народної Ради Закарпатської України. Тоді ж Марія Людвиківна разом із двома маленькими синами, Іваном та Степаном, приїхала до Ужгорода, де одразу приступила до праці. У травні вже відбулася прем’єра «Русские люди» К. Сімонова, де вона виконувала роль Валі. А далі ролі Мотрі («Сто тисяч» І. Тобілевича), Ліди («Платон Кречет» О. Корнійчука). З 1 січня 1946 року на основі Театру Закарпатської України почав організовуватися Закарпатський обласний державний український музично-драматичний театр. А в жовтні М. Пільцер складає заліки з акторської майстерності по закінченні двомісячного семінару при новоствореному театрі.

Особисту долю артистки змінила зустріч із Гнатом Ігнатовичем. Здавалося, досі вони жили у двох різних культурних системах...

–  Справді, Гнат Ігнатович прибув на Закарпаття у 1946-му. За його плечима був тривалий досвід актора, режисера, що брав початок із «Молодого театру», заснованого Лесем Курбасом, театру «Березіль», а далі – педагогічна праця на театральному факультеті Київського музично-театрального інституту, у Харківському музично-театральному інституті, де викладав дисципліну з виховання актора за системою Л. Курбаса. Відтак була робота кіноактором, кінорежисером, співпраця з О. Довженком. У 1946 році його призначили художнім керівником новоствореного театру в Ужгороді. Марія Пільцер на той час була тут артисткою. У тандемі актор – режисер вони працювали зовсім небагато. У 1948-му Гнат Ігнатович вимушений був звільнитися з роботи, а наступного року залишила театр і Марія Людвиківна – знову пішла в дитсадок. Що ж до змін у особистому житті, то вони поєднали свої долі.

І коли Марія Пільцер знову повернулася в театр?

– У 1953-му. А Гнат Гнатович – у 1959-му й через чотири роки залишив театр, бо вийшов на пенсію. Тоді ж він починає роботу над дослідженням «Від гасниці до рампи», простежуючи шлях театру на Закарпатті від фольклорних витоків до 1975 року. Завдяки його книжкам ми сьогодні можемо відновити не лише історію розвитку театрів у нашому краї, а й творчі долі багатьох акторів, ґрунтуючись і на матеріалах відгуків та рецензій про їхню творчість.

Після повернення в театр Марія Пільцер знову – провідна актриса?

– Її завантаженість відчутна, адже задіяна майже в кожному спектаклі. Відзначали її досягнення в ролях Ганнусі («Ластівка» М. Смілянського), Оксани («Загибель ескадри» О. Корнійчука), Джессі («Російське питання» К. Сімонова), Анни («Добрі люди» Г. Похазнікова та О. Савчука), Олени Миколаївни («Міщани» М. Горького), Соколової («Останній» М. Горького), Ксені Петрівни («Сонет Петрарки» Погодіна), Гордилі («Циганка Аза» М. Старицького), Фань («Тайфун» Цао-Юя), Ламбріні Кіріакулі («Острів Афродіти» Алексіса Парніса) і багатьох інших. У рецензіях зазначали, що вона цілком органічна і в сатиричних, і в трагічних образах, зауважуючи: це нечасте явище в акторській долі. Але Марія Людвиківна ніколи не цуралася ролей другого плану. Відомо ж – малих ролей не буває.

Якби назвати всі роботи нашої Марусі, окреслюючи їх сприйняття рецензентами, то вийшов би чималий нарис. Потрібно пам’ятати, що рецензенти аналізували кожну виставу. Це не були поверхові статті. За ними в сьогоденні можна простежувати не лише гру акторів і якість режисерської роботи, а й характер декорацій, музичного супроводу, костюмів, освітлення тощо. Коли театр їздив на гастролі, то актори передусім привозили з різних міст газети з рецензіями на свою творчість.

До, сказати б, епохальної роботи Марії можна зарахувати роль Зої Жмут у п’єсі «Вовчиха» за однойменним оповідан­ням О. Кобилянської (інсценізація
Ю. Ананьєва). Рецензенти вказували на високий регістр трагізму, якого досягла Марія Пільцер у цьому образі, на те, що у виставі вона «відкрила всі комірки болю та пам’яті». Недаремно ця робота була відзначена премією на Всеукраїнському огляді театрів у 1966 році. А далі все нові й нові ролі… Особливістю ж професійної майстерності Марії Пільцер, окрім безперечного таланту і праці над собою, як на мене, було поєднання і розуміння традицій різних театральних шкіл, які вона пізнала протягом життя.

Як перепліталося родинне життя зі складними акторськими буднями, частими гастролями, відсутністю вихідних?

– Як? Усі дороги пролягали через театр. Коли сини були малі, то повинні були гратися з друзями лише біля театру. Коли підросли, то знали репертуар напам’ять, мали своє місце на балконі біля рамп, звідки дивилися вистави. Якщо були масові сцени, із задоволенням брали в них участь. А ще акторський колектив – це безмежне коло для спілкування і спостережень. Театр – добрий вишкіл для дитини, бо там вона засвоює навички дикції, уваги до міміки, вміння гарно рухатися, прагнення естетики, відчуття психологічної правдивості, вміння діяти в колективі і не втрачати свою індивідуальність. Окрім іншого – це постійне бачення батьків у праці, що визначає для дитини відповідні пріоритети в житті.

Але сини не продовжили театральну діяльність батьків?

– Ні. Старший син став лікарем, а мій батько за фахом – фізик.

До сьогодні в театральних дослідженнях згадуються дві останні режисерські роботи заслуженого артиста України Гната Гнатовича – вистави «Пророк» І. Кочерги та «Мати-наймичка» за композицією Г. Ігнатовича з однойменної п’єси І. Тогобочоного. Чи брала участь Марія Людвиківна у цих виставах?

– Так, у «Пророці» вона виконувала роль графині Толстої, а в «Матері-наймичці» – баби Насті, разом із Т. Желтовою. Успіх цим виставам принесли добре зрежисовані акторські ансамблі.

Ти бачила зоряне життя своєї бабусі зблизька. Яким воно було?

– Зоряного якраз і не було… У «Березолі» митці віталися словами: «Доброї роботи!» Адже театр, як казав Лесь Курбас, – це перетворення брутального на духовне й розпорошеного – на одне велике ціле. Аби цього домогтися, потрібна величезна праця.


Від редакції. Вдячність нащадків виявляється у пам’яті. І її символом мала би стати меморіальна дошка на будинку, де жила Марія Пільцер. Адже ми нині згадуємо, хто на початку минулого століття творив школу закарпатського малярства, згадуємо письменників та громадських діячів. А завдяки яскравому таланту Марії Пільцер можна говорити і про цілу епоху крайового театру.

Розмовляла
Мар’яна НЕЙМЕТІ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...