Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Понеділок
25 червня 2018 р.

ВИСОЧИНА Й ЗАКАРПАТТЯ ВІДЗНАЧИЛИ

04.11.2017 - 13:02
десятиліття співпраці

10-ту річницю партнерської співпраці чеського краю Височина із Закарпаттям святкували в замку м. Тршебич. Місце обрали не випадково, адже саме велична історична споруда дає відчути атмосферу гостинності й урочистості події. У камінному залі зібралися поважні особи Височини, серед яких сенатори і крайові парламентарі, старости та інші. Велику делегацію від Закарпаття, до котрої входили обласні депутати з різних політфракцій, керівники двох райрад та міст тощо, очолював голова облради Михайло Рівіс.

Наші земляки отримали медалі з рук гетьмана Височини

У вітальній промові очільник краю Височина, член палати депутатів парламенту Чеської Республіки Їржі Бєгоунек подякував нашій делегації за приїзд, щирі дружні стосунки та успішну співпрацю в реалізації понад сотні проектів. «Незалежно від того, хто стояв біля керма області, за ці десять років зроблено дуже багато, як у плані соціального розвитку населених пунктів, так і культурного, гуманітарного обміну, – підкреслив чеський гетьман. – Приємно, що низка міст, селищ і сіл Закарпаття прагне офіційно налагодити партнерські стосунки з Чехією, тому ми й надалі активно підтримуватимемо нашу співпрацю».

Зі свого боку Михайло Рівіс від імені депутатського корпусу подякував за запрошення взяти участь у святкуванні та наголосив: «Незважаючи на складні часи та війну на сході України, щиро дякую панові гетьману Їржі Бєгоунеку за принципову підтримку цілісності України, депутатам крайового парламенту й керівництву правління благодійного фонду «ВіЗа», які інвестують у соціальні проекти нашого регіону». Далі всім продемонстрували відеофільм про співпрацю між двома краями та її результати.

На завершення пан Бєгоунек вручив пам’ятні медалі закарпатцям, які причетні до активної співпраці з Височиною, у тому числі й головам облради й крайовим депутатам кількох скликань, очільникам Виноградівської та Свалявської райрад, мерам Хуста й Рахова, та багатьом іншим поважним особам із різних сфер діяльності. А затим були концертна програма та банкет із дружньою дискусією.

Рахів із чеським Тршебичем та Хуст із Ждяром-над-Сазавою офіційно побраталися

У рамках цього святкування відбулися й інші важливі події – зокрема офіційно побраталися два наші міста з чеськими. Перший договір укладали у Тршебичі, котрий став партнером Рахова. Господар заходу – староста Тршебича Ярослав Яната – висловив щиру подяку за приїзд такої потужної делегації від Закарпаття та запевнив: одразу ж після підписання угоди про партнерство між містами сторони обговорять перші кроки підтримки, яка буде надаватися Рахову крайовим урядом Височини через фонд ВіЗа.
– Це вже перші конкретні кроки в напрямі досягнення реальних результатів чесько-української співпраці, які наші партнери зробили дуже швидко, – зауважив мер Рахова Віктор Ведмідь, підкресливши, що вчасна допомога – це подвійна допомога.

Після урочистої церемонії підписання міськими головами згаданої угоди та вручення подарунків сторони зробили спільні фото на пам’ять. А затим староста разом із гетьманом краю Височина провели оглядову екскурсію районним містом, яке розташоване в історичній чеській області Моравія. Відтак закарпатці мали змогу побачити визначні пам’ятки, включені в список світової культурної спадщини ЮНЕСКО – базиліку Святого Прокопа, зведену ще у ХІІІ столітті в романсько-готичному стилі, та старовинний єврейський квартал…

Наступною після Рахова стала колишня столиця Карпатської України – в урочистій обстановці староста м. Ждяр-над-Сазавою Зденек Навратіл разом із мером Хуста Володимиром Кащуком теж підписали двосторонню угоду про співпрацю. Офіційна церемонія відбулося в залі міськради райцентру Ждяр-над-Сазавою. Їржі Бєгоунек висловив сподівання, що договір наповниться новим змістом у діловому співробітництві та стане черговою сторінкою довготривалих дружніх відносин між цими громадами. Натомість Михайло Рівіс наголосив: «Мені особисто дуже приємно, що мій рідний Хуст відтепер матиме щирого друга та надійного партнера для подальшого розвитку і процвітання».

Міський голова Хуста В. КАЩУК та староста Ждяр-над-Сазавою
З. НАВРАТІЛ підписали угоду про співпрацю

До слова, зміст угоди полягає в закріпленні двосторонніх економічних та міжнаціональних зв’язків. Підписанти зобов’язалися забезпечувати економічну та правову спів­працю між містами-побратимами, розробку та реалізацію спільних культурних проектів у інтересах громад та в напрямі європейської інтеграції, обмін досвідом роботи та делегаціями, взаємодію в галузях освіти, науки, медицини, культури та туризму.

Михайло Рівіс та Володимир Кащук зробили запис до Книги пам’яті м. Ждяр-над-Сазавою та вручили чеським партнерам подарунки. Потім мери міст-побратимів сфотографувалися в центрі біля лавиці з символічною табличкою про встановлені дружні взаємини.

Меморандум про співпрацю з Краловеградецьким краєм – у близькій перспективі

У рамках цього робочого візиту в Чеську Республіку Михайло Рівіс зустрівся із гетьманом Краловеградецького краю Їржі Штєпаном, де йшлося про майбутнє офіційне укладання довгострокового партнерства між двома регіонами.

В ознайомчій зустрічі взяв участь і голова профільної комісії з питань агропромислового комплексу, розвитку села, адміністративно-територіального та земельного устрою, депутат облради Петро Голубка, завдяки дружнім зв’язкам якого з керівництвом Краловеградецького краю Закарпаття й матиме ще одного надійного партнера-сусіда.

Чеський гетьман, який, до речі, є професором та доктором історичних наук, щиро привітав нашу делегацію, зазначивши, що наміри скріпити дружні стосунки узгоджені, й підписання Меморандуму про співпрацю відбудеться орієнтовно 14 листопада.

Під час перемовин обидві сторони згадали про спільну історію, коли наш край як Підкарпатська Русь перебував у складі тодішньої Чехословаччини. «Буду радий Вас бачити на Закарпатті, аби наочно пересвідчилися в тій збереженій історії, яку будували наші пращури», – звернувся до гетьмана Михайло Рівіс. Подякувавши за запрошення, Їржі Штєпан зізнався, що раніше детально вивчав історію нашої області й навіть збирає матеріали для своїх майбутніх наукових праць. Тож Михайло Михайлович запропонував залучити фахових істориків, аби ті допомогли професору ознайомитися зі спільним майже 20-літнім періодом, під час якого чехи інтенсивно розбудували інфраструктуру закарпатських міст і сіл, покращили побут мешканців громад, примножили історичні й архітектурні пам’ятки. Ще зійшлися на тому, що вже готуватимуть групи дітей, як наших, так і чеських, – для екскурсій до двох країв.

«Якщо гетьман не проти, то з нашого боку буде ще така пропозиція – залучати дітей зі сходу України для поїздок у Чехію, аби прищеплювати їм європейську культуру та менталітет. Адже саме збережені родинні цінності – найкращий спосіб продемонструвати, що Європа набагато ближча Україні», – підкреслив М. Рівіс.

Далі чеська сторона детально розповіла гостям про міжнародні програми, до яких може залучатися й Закарпаття. Вони зокрема стосуються соціального напряму, інноваційних технологій, культурної спадщини, проектового менеджменту, розвитку транспортної інфраструктури, співпраці між вищими навчальними закладами, обміну студентами, зайнятості населення тощо.

Тож, враховуючи давні традиції, які пов’язують обидва краї, та переконання, що розвиток співробітництва сприятиме поглибленню добрих стосунків і взаємовигідних контактів між Закарпаттям і Краловеградецьким краєм, є спільне бажання зміцнити ваємини у формі одноразових і довгострокових проектів та пропонується налагодити ділове партнерство, скріпивши його відповідним договором і підписами керівників двох країв.

Як чехи використовують відновлювальні джерела енергії…

Поміж офіційними заходами відвідали закарпатці з метою обміну досвідом і Екотехнічний центр «Альтернатор» у Тршебичі. Тут ознайомилися з роботою сучасної котельні, яка збудована поруч і переробляє відходи лісового господарства – тріски.

Гості на власні очі переконалися, як можна енергоефективно та раціонально використовувати тверду біомасу – звичайно ж, зі зниженням негативного впливу на довкілля. Фахівці розповіли, що нині біомаса – четверте за значенням пальне у світі, яке становить близько 15% загального споживання первинних енергоносіїв. При цьому понад 70% відновлювальних джерел енергії походить із біомаси, тож відбувається швидкий перехід до її раціонального використання. Тому не дивно, що споживання біопалива зростає в усьому світі, зокрема й у Чехії.

– Нам, українцям, також важливо не залишитись осторонь передових світових тенденцій, враховуючи суттєве зростання цін на природний газ для населення та ЖКГ, – зазначив М. Рівіс. – Тим паче, що в нашій країні більш ніж достатньо сільськогосподарських відходів: від кукурудзи, соняшника, а ще –солома. Плюс дрова, тріски, гранули та енергетичні культури – верба, тополя, використання яких у промислових масштабах активно розвивається останніми роками. Нині ж в Україні вони використовуються лише на 10% від загального потенціалу.

– Впроваджувати технології енергетичного використання біомаси в практику доцільно як у масштабах окремих дворогосподарств, так і в системах цент­рального теплопостачання, – зазначив голова господарської палати краю Височина Ріхард Горкі, який також є власником центру «Альтернатор». І додав, що виробництво твердого біопалива виправдане, бо використовується дешева сировина – гілля дерев від планових чищень лісових і полезахисних насаджень, садів, яких у Чехії більш ніж достатньо.

…і атомну електростанцію

Встигла наша делегація побувати й на потужній атомній електростанції Дуковани. Як розповіли чеські партнери, це була перша АЕС на території теперішньої ЧР. Вона розміщена за 30 км від Тршебича, поблизу Далешицького водосховища, звідки бере воду для своїх потреб. Має чотири реактори, 8 градирень заввишки по 125 метрів і щорічно поставляє в національну енергетичну мережу близько 14 млрд МВт.год. електроенергії. Модернізація станції проводиться послідовно, до кінця її планованого строку служби, а це 30 років після введення в дію. Тож спорудження нового енергоблоку може розпочатися 2025-го з подальшим запуском у 2032-му.

АЕС працює на діоксиді урану UO2, який розміщується в реакторі в 312 паливних збірках. Кожна складається з 126 паливних стрижнів із загерметизованим паливом. На захід від споруд станції стоїть 136-метрова вежа на розтяжках для спостереження за радіоактивністю повітря.

Історія цієї АЕС розпочалася ще в 1970 році, коли Чехословаччина та Радянський Союз ратифікували договір на будівництво двох атомних станцій. З 1985 по 1987-й введено в експлуатацію чотири енергоблоки, які досі успішно працюють. У 1994-му на об’єкті відкрили туристичний центр.

Відомо, що незважаючи на заходи енергозбереження й енергоефективності, лампочок, електроплит, комп’ютерів і телевізорів у світі більшає, потреби зростають. Атомна ж енергетика вважається стабільною, бо не залежить від сезонних чи добових коливань, від погоди, як деякі види відновлювальної енергії. І ще – вона є порівняно чистим джерелом енергії, якщо не враховувати аварій. Вплив Чорнобильської катастрофи на цю галузь у європейських країнах був колосальним. Водночас вона дала поштовх до більших заходів безпеки на АЕС, будівництва безпечніших реакторів.

– Нині всі країни, які мають атомні станції, досить тверезо використовують ядерну енергетику. Ніхто від неї не відмовляться, бо це потужне джерело. Проте все ще немає безкоштовної енергії, у кожного її виду є своя екологічна ціна, і ми, українці, це на собі відчули через Чорнобиль, – зауважив Михайло Рівіс.

Добавить комментарий

Новини
21.06.2018
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
11121314151617
252627282930 
       
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
252627282930 
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30