Середа
21 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЯК ПЕРЕЖИВАЮТЬ ЕКОНОМІЧНУ КРИЗУ

наші найближчі сусіди?

Угорщина добре відома нам своїми термальними джерелами, копченою ковбасою, паприкою та добрими винами. Але, як і повсюди в Європі, тут зараз неабияк відчувається подих економічної кризи. За статистикою, безробіття у цій країні становить понад 11 відсотків від працездатного населення. Це — доволі багато.

Отож не дивина, що нашого закарпатського люду тут працевлаштовується небагато. Щоб отримати дозвіл на роботу в Угорщині, ви мусите довести свою високу кваліфікацію й показати значно кращі результати, ніж угорець, який претендує на цю посаду. «Практично там неможливо зараз знайти роботу медикам, юристам, менеджерам туристичного бізнесу, а ще — працівникам сфери послуг, — розповідає мукачівець Андрій Микита, донька якого вийшла заміж в Угорщину ще на початку 90-х років минулого століття. – Зате побільшало вакансій у сфері електроенергетики, банківській та газовій галузях. Наших людей працює зазвичай багато влітку на сезонних сільськогосподарських роботах. Це, як правило, угорці з прикордонних районів Ужгородщини, Виноградівщини, Берегівщини та Мукачівщини».

А сільське господарство Угорщини – це насамперед ягідництво, садівництво, виноградарство та овочівництво. Наші люди трудяться на полуничних плантаціях (збирають черешні, вишні, виноград, персики, помідори, паприку), різноманітних фермах.
«Дуже багато угорців мають свій винний бізнес, особливо в районах, що компактно прилягають до сусідньої Словаччини, — веде далі пан Микита. – Родина моєї доньки, яка мешкає в містечку Серенч, також має винний погріб. Всі домочадці багато працюють, але й віддача — відповідна. Я пробував вина із цього погреба, а ще виноградну горілку, або, як її тут називають, теркель-паленку. Все це дуже якісне і цінується на ринку. Так, пляшка доброго справжнього вина коштує 5 євро, а ось півлітра фруктової горілки – 7 євро».

За тою ж таки статистикою, середня зарплатня тут — до 16 тисяч євро в рік. Це не так вже й мало. Однак в Угорщині, як і повсюдно в Європі, доволі висока плата за комунальні послуги. Зокрема, майже 40 відсотків зарплати доводиться віддавати за газ. Дорога й електрика. Люди, які працюють й мають біля власного будинку ділянку, змушені ще й витрачатися на садівника, бо тут дуже суворі закони щодо утримування прибудинкової території. Газони, трава та кущі мають бути своєчасно підстриженими, а у дворі мусить бути ідеальний порядок та чистота. Інакше – високий штраф.

Зате в Угорщині набагато дешевшою, ніж у нас, є оренда житла. Приміром, за однокімнатне помешкання у спальному районі великого міста треба заплатити приблизно 150 євро в місяць. У центрі міста буде дещо дорожче, десь 200 євро, трикімнатну квартиру в спальному районі винаймете за 300, а в центрі – 500 євро. Розповів мій співрозмовник й про ціни на житло. Вони там також нижчі, ніж у нас. Квадратний метр площі у спальному районі коштує 800, у центрі міста – 1000 євро і більше, залежно від району розташування та стану будинку.

Дешевше, ніж у нас, можна й пообідати в ресторані. «Якось ми всією сім’єю завітали в ресторан, — провадить далі мукачівець. – Був приємно вражений, коли побачив рахунок. На кожного члена родини обід обійшовся у неповних сім євро. Це значно дешевше, ніж у мукачівських ресторанах, особливо якщо зважити на ту обставину, що порції були дуже великими. Не такі дорогі й продукти. Кілограм яловичини там коштує всього 3 євро, кілограмова курка – 2. Набагато дешевші, ніж у нас, і ковбаси, причому їхній смак значно кращий».

Недорогий у них і одяг та взуття. По дорозі додому родина пана Микити заїхала на базар у відомій усім Ніредьгазі. Цінами, а точніше, дешевизною всі були просто вражені. Так, є багато китайського та турецького не дуже якісного товару, але тут можна придбати й такі речі, які в мукачівських магазинах коштують шалені гроші. Білизна натільна та постільна, шкарпетки, махрові рушники, пральні порошки та засоби гігієни взагалі вражають своєю низькою вартістю. Для нас це були «смішні копійки».
«Мені дуже сподобалися їхні великі супермаркети, — каже далі мукачівець, — там проводяться, причому щодня, великі акції. Їхні пенсіонери та малозабезпечені громадяни отоварюються тільки в них. Приміром, молоко, термін зберігання якого закінчується завтра, нині реалізують за третину справжньої ціни. Те саме з м’ясом, м’ясними продуктами, овочами. У нас цього поки що немає. Знизити вартість у наших торгових точках можуть в тому випадку, якщо товар або вже зіпсований, або термін придатності взагалі зійшов. Там же такі продукти просто викидають на смітник».

Та, попри всі ці переваги, люди, особливо старшого покоління, нарікають: мовляв, Угорщина ввійшла до Євросоюзу, а що ж такого великого нам дала Європа? Єдине, що кордони повідкривалися. Зате зросли ціни! А сприйняти останнє важко всім…

Віталій ПУМПИНЕЦЬ.
м.Мукачево.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 

Навіґація

...