П’ятниця
23 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

Як правильно

обрати насіння?

Напередодні весни істотно пожвавлюється ринок насіння овочевих культур. І це триває аж до реалізації розсади.

За такого попиту цілком імовірний збут некондиційного посівного матеріалу й навіть відверті фальсифікації. Тож фахівці здійснюють постійний контроль за реалізацією насіння.

Як же уникнути помилок, вибираючи насіння для своєї ділянки? На кожну його партію має бути наявною низка документів, які на вимогу покупця повинні надаватися для ознайомлення. Перш за все – це довідка про сортові й посівні якості насіння та інформація про нього.

Найхарактернішими недоліками й порушеннями при продажу насіння є: ♦ відсутність чи прострочення документів, що засвідчують якість, – 35 – 40% випадків; ♦ невідповідність фактичної схожості і зазначеної на документах – 8– 10%; ♦ порушення стандарту ДСТУ 2240-93 щодо встановленого терміну використання насіння, що не повинен перевищувати 8 місяців (виробники на пакетах вказують термін 12, 18, 24, 36 місяців) – 60 – 70%; ♦ невідповідність фактичної ваги і зазначеної на упаковці чи на документах – 12 – 15%; ♦ пакетик з насінням, на якому виробник за загальним правилом указує строк реалізації два роки, але при цьому про дату збирання врожаю насіння овочевих культур умовчується, хоча він може бути багаторічної давнини.

Насінницькі компанії забезпечують ринок необхідним насінням овочевих та квіткових культур на 100%. З початку 1990-х збільшили асортимент із 100 – 150 найменувань до 10000. У деяких торгових точках продають до 5000 найменувань насіння урожайних сортів різноманітних виробників. При цьому до 80%, як не парадоксально, родом із-за кордону. Причиною є те, що насінництво перестало отримувати бюджетну підтримку від держави.

Зустрічаються на ринках пакети насіння взагалі невідомого походження, які пропонують продавці з Тячівського району поряд із власно вирощеним. У гарні упаковки іноді розфасовують насіння іншої культури, не говорячи вже про сорт. Згідно з моніторингом, головні інспектори відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва виявили до 250 зареєстрованих і стихійних торгових точок.

Поряд із насінням овочевих культур ринки переповнені й насінням багаторічних трав – як правило, невідомого походження. Колись у нас майже в кожному районі були господарства, що спеціалізувалися на вирощуванні такого насіння, функціонувала обласна станція по його очистці. Нині є лише кілька таких приватних підприємств, але й ті ледь-ледь працюють. Тому всі зорієнтовані на завезений насіннєвий матеріал. А якщо це зроблено без карантинного контролю, то несе загрозу потрапляння до нас карантинних бур’янів і шкідників, а використання насіння з невідповідними посівними якостями завдає збитків споживачам.

Щоб придбати якісне насіння, покупець повинен вимагати накладну, супроводжуючий документ про якість, завірений мокрою печаткою, або результат аналізу, виданий територіальними державними органами.

Тамара ВАСИЛІВ,
заступник начальника управління ГУ Держпродспоживслужби в області

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2018
 


...