Середа
21 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЯК ВИРІШУЄТЬСЯ «КВАРТИРНЕ ПИТАННЯ»

не в першому, але й не другому вароші Закарпаття?

Світова економічна криза 2008 року спричинила руйнування ринку нерухомості не тільки в місті над Латорицею, а й у всій державі. Однак така непевна ситуація не може тривати вічно. Як би сутужно не було, людям потрібне житло. Інші ж, навпаки, хочуть його продати. Отож звертаються до ріелторів. Про нинішній стан ринку нерухомості у другому по величині вароші нашого краю розповідають голова Асоціації спеціалістів з нерухомості Закарпаття Йосип Йовбак та члени цієї організації Світлана Піняшко, Сергій Голдюк, Сергій Кельман та Михайло Кудімов.

Що спонукало ріелторів Мукачева об’єднатися в громадську організацію?

Йосип Йовбак: — Численні ріелтори міста тривалий час працювали, як мовиться, кожен сам по собі. Але ми розуміли, що потрібно виробити відповідні стандарти фахової роботи, скоординувати дії спеціалістів з нерухомості, словом, була потреба більш тіснішої співпраці. Створення такої громадської організації дало нам можливість частіше збиратися разом, обговорювати та спільно вирішувати нагальні проблеми, запрошувати на зустріч наших суміжників — нотаріусів, працівників БТІ тощо, котрі інформують про нововведення в законодавстві. Тут ми виробляємо і спільну стратегію ріелторської діяльності.

Наскільки впали ціни на квартири та будинки через світову економічну кризу?

Сергій Кельман: — Вартість нерухомості знизилася суттєво, а це приблизно 45—50 відсотків. Так, якщо, скажімо, за трикімнатне помешкання в 2008 році давали 55—60 тисяч «зелених», то в кризові часи ціна впала до 25—30 тисяч доларів. Падала вона аж до 2011 року й нарешті вже стабілізувалася. Правда, останнє стосується передусім дорогих об’єктів. Дешеві, які нині на ринку користуються попитом, дещо додали в ціні.

Чи відновився ринок нерухомості в Мукачеві?

Сергій Голдюк: — Ні! До того рівня, на якому був у докризові часи, не відновився, хоча певні позитивні зрушення є. Про відновлення, а потім і стабільність можна буде говорити, гадаю, через 2–3 роки, до того ж тільки в тому випадку, якщо настане відповідне покращення у вітчизняній економіці. І за умови, що гривня буде міцною. Якщо ж вона й надалі знецінюватиметься, то про поліпшення ситуації в цій царині не може бути й мови. Річ у тім, що ринок нерухомості не терпить потрясінь. Від таких катаклізмів він завмирає і потім надзвичайно важко відновлюється.

Хто зараз купує помешкання та будинки?

Михайло Кудімов: — Найперше це ті, хто не має житла. Квартири, як правило, купують для молодят, які створили сім’ю. Друга категорія — люди, які бажають покращити свої житлові умови. І третя – ті, хто вкладає гроші в нерухомість. Якщо перші дві категорії наших клієнтів, як правило, звертаються до нас, то останні – ні. Гроші в нерухомість вкладати у нинішній доволі нестабільний час вельми ризиковано, і тому таких клієнтів у нас майже нема. Купують помешкання зараз здебільшого заробітчани, котрі вертаються із Росії та Чехії. Вони мають кошти і платять винятково готівкою. Це, зазвичай, люди з гірських районів краю, котрі бажають жити в Мукачеві, і таких чимало. Саме ця категорія покупців нерухомості й є нашими потенційними клієнтами. Є ще одна група людей, яка потребує наших послуг. Це — мукачівці, які мають великі квартири або будинки. Потребуючи грошей, вони розмінюють їх на менше житло з доплатою. Одинокі люди та пенсіонери, яким також не потрібна велика площа і проблеми, пов’язані з її утриманням, також є нашими клієнтами.

Чи правда, що багато квартир у Мукачеві купують іноземці?

Світлана Піняшко: — Так, є у нас і такі клієнти. І у більшості випадків це люди – вихідці із Закарпаття, котрі тривалий час мешкали у Росії, на Півночі чи свого часу їхні родичі та батьки виїхали в Ізраїль та інші держави. Однак хочу зауважити, що іноземців, котрі прагнуть придбати квартири у нашому місті, – одиниці. Раніше купували помешкання люди з інших регіонів України і навіть Росії, які бажали мати власне житло в місті над Латорицею під час приїзду сюди на відпочинок чи під час якоїсь ділової подорожі в наш край. Скажу також, що нерухомість у Мукачеві була б набагато дорожчою, якби у нас була робота.

А які ціни на житло у Мукачеві зараз?

Йосип Йовбак: — Найдорожчою, звісно, є центральна частина міста. Тут ціновий сегмент — від 500 до 800 умовних одиниць і навіть іноді більше за квадратний метр. Усе залежить від стану будівлі та її місця розташування. Далі вже традиційно йде Росвигово. Там також дорога нерухомість. Так, однокімнатне помешкання тут коштує близько 16 тисяч доларів, двокімнатне — 23–25 тисяч «зелених», а трикімнатне – 30 тисяч «баксів». Зазначу також, що названі ціни стосуються винятково квартир без ремонту. Якщо він уже зроблений, то до цієї суми додайте ще тисяч 5 «зелених». Вартість помешкань також залежить від поверху. Так, на перших, передостанніх та останніх поверхах квартири значно дешевші, ніж на середніх. Нижчі ціни у мікрорайоні Першотравневої набережної та у так званих ДОСах. Тут стандартна «хрущовка» вартуватиме близько 20 тисяч доларів, а квадратний метр — приблизно 400 «баксів». Що стосується Підгорян, то тут квадратний метр оцінюють у 350–370 доларів США.

За старі будинки, а це так звана «коцка», побудови 50–60-х років минулого століття у престижних мікрорайонах просять від 50 до 65 тисяч доларів. І вони також користуються популярністю. Дуже важливо, щоб біля такого будинку була земельна ділянка бодай 5–6 соток. У непрестижних мікрорайонах міста такі самі будинки будуть дешевшими приблизно на 20 відсотків. Дуже популярними, як уже мовилося вище, є нові сучасні одноповерхові цегляні будинки з гарним плануванням. У Росвигові ціна одного квадратного метра у такому — від 800 до 1000 доларів. Натомість непопулярними у покупців є великі будинки площею понад 150 квадратних метрів. Ціна у них значно нижча.

А яка вартість земельних ділянок?

Світлана Піняшко: — Відразу зазначу, що земля зараз майже на дві третини дешевша, ніж була до кризи. Її купують вкрай рідко. Скажімо, ціна восьми соток ділянки під забудову у Підгороді тоді становила 60 тисяч гривень. Саме за такою ціною її продавав міськвиконком. Власники цієї ділянки правили за неї аж 30 тисяч доларів. Спитаєте, чому так дорого? Та тому, що сюди було підведено вже всі комунікації, що дуже важливо. І та земля, незважаючи на дорожнечу, мала неабиякий попит. А ось за часи кризи вартість тих «соток» впала на дві третини і зараз за неї правлять від 9 до 12 тисяч доларів. Нині, до речі, дуже мало охочих придбати такий земельний наділ. Натомість він користується великою популярністю у Росвигові. І якщо на ньому немає ніяких обмежень, відсутні поблизу лінії електропередач чи ще щось подібне, то тут за земельну ділянку доведеться заплатити дорого, і вона завжди знайде свого покупця. Чого не скажеш про продаж земельних ділянок у селах. Там їх ніхто зараз не купує, хоча пропозиція є значна.

Розмовляв
Віталій ПУМПИНЕЦЬ.

м.Мукачево.

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
June 2013
 

Навіґація

...