Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Понеділок
25 червня 2018 р.

ЯК ВИЖИТИ ЗІ СКУПИМ ЧОЛОВІКОМ?

25.11.2017 - 18:38
або Практичні поради з економічної грамотності

В Україні склалася ситуація, коли працююча людина може бути бідною. Так, мінімальна зарплата у сусідній Словаччині в 5 разів вища, ніж у нас. У Німеччині – у 18 разів. Але й тим, що є, можна розпоряджатися по-різному…

Юрій Кушнір, кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії, автор посібника «Персональні фінанси», що отримав відзнаку на Львівському форумі видавців, розповідає «НЗ», як звичайній українській людині оптимізувати видатки і, відповідно, заощаджувати більше. Лектор дає досить практичні поради з економічної грамотності. А ви, шановні читачі, спробуйте! Бо, як кажуть у народі, проба грошей не коштує.

Насамперед розглянемо питання, що таке дохід? Це не лише ваша зарплата. Це – кількість грошових коштів, товарів чи послуг, отриманих фізичною, юридичною особою або економікою в цілому за певний період часу. В умовах ринкової економіки в розвинених країнах, згідно з фінансовим консультантом Бодо Шефером, «ваш дохід досить точно залежить від того значення, яке у вас є в ринковому господарстві. Чи не буде вам боляче, якщо скажемо вам правду в очі? А правда така: ринок не любить і не ненавидить вас. Ринок платить вам стільки, скільки ви коштуєте. йдеться не про вашу цінність, як партнера, друга, батька чи матері. Йдеться виключно про економічну цінність».

«Бідність – це хвороба, яка не лікується грошима»

Ось такий цікавий приклад: 26-річний британець Майкл Керрол виграв у лотерею 9,7 млн фунтів стерлінгів і за 8 років витратив їх на повій, алко-наркотичні вечірки, ювелірні вироби. Перед тим, як зірвати джек-пот, Майкл прибирав сміття з вулиць рідного містечка Кінгс-Лінн у графстві Норфолк. Нині він знову робить це…

На жаль, у багатьох людей немає клепки в голові. Бідність – це хвороба, яка не лікується грошима. Це – спосіб мислення. Бо заробляти можна на будь-чому. До прикладу, якщо у вас вдома є макулатура, не поспішайте викидати на сміття. Не полінуйтеся віднести в пункт прийому, і вам за неї заплатять. Якщо ви маєте практично новий одяг, який вам не підійшов по розміру, його теж можна продати за півціни. Навіть послуги можна продавати, адже це ваш особистий час.

Перелік фінансових помилок, каже Юрій Кушнір, доволі довгий (понад 50). Але можна виокремити кілька найголовніших пунктів, як-от: неуважність до свого майна та здоров’я, надія на систему пенсійного забезпечення, відмова від відпустки, небажання покидати зону комфорту. відсторонення від ведення фінансових справ сім’ї та небажання складати бюджет, здійснення покупок для підняття настрою, невміння розрізняти бажання і реальні потреби, нецільове витрачання часу, надмірна матеріальна допомога дорослим дітям, відсутність фінансової подушки безпеки, нехтування страхуванням, депозит у гривні та кредит в іноземній валюті.
Чим швидше ви почнете скорочувати нераціональні витрати, тим більше грошей заощадите – і, відповідно, швидше досягнете фінансової незалежності. Для того, щоб оцінити раціональність витрачання коштів, можна впродовж 1 місяця проконтролювати свої (сімейні) витрати.

Але все має бути в міру. Так, психологічні дослідження показують, що люди довше зберігають своє здоров’я, залишаються психічно врівноваженими й фізично міцними, якщо не відмовляють собі в задоволенні витрачати гроші. Натомість у тих, хто відмовляє собі в усьому, нижчі показники в особистих, фінансових досягненнях, їм притаманна песимістичність і зневіра.

Якщо ви повністю контро­люєте свої витрати, купуєте лише необхідне, а 10% доходу так і не можете відкласти, значить, необхідно нарощувати доходи.

Народні казки вчать дітей, що життя – це «шара»

У багатьох виникає почуття провини перед дітьми. Відтак намагаються загладити його, купуючи щось, навіть якщо знають, що це не вирішить проблеми. Буває, що й люди старшого віку маніпулюють вашим почуттям провини, щоб добитися бажаного. Якщо дозволите собі сісти на голову, то незабаром можете опинитися в скрутному фінансовому становищі. До речі, навіть деякі рекламні ролики намагаються індукувати почуття провини в тих, хто не здатен, але нібито повинен купувати певні товари для «поліпшення здоров’я, ощасливлення себе й родини». Ви справді думаєте, що зможете купити цим любов? Ні! Любов треба заслужити, а не купувати.

«Ще один цікавий момент: я вивчаю казки народів світу. Так ось: найкращі вони у шведів. У японців я би вибірково щось давав читати дитині (2-3 з цілої збірки). А найгірші казки вчать тому, що все в житті має бути «на шару»», – каже Юрій Кушнір.

«Я хочу бути таким, як усі»

– Людина хоче бути не гіршою за інших. Що означає бути як усі? Я приймаю суб’єктивну точку зору, яка залежить від оточення. Я беру готові відображення і «закачую» у свою свідомість. Цікаво, правда? Але так ми мислимо, на жаль. Краще подивіться, за яким принципом люди вибирають напої, модний одяг чи музику, а діти – іграшки. Якщо намагаєтеся жити не гірше за інших, це значить, що вам подобається витрачати купу грошей на речі, які насправді вам не потрібні, – веде далі Ю. Кушнір. – Найгірше у всьому цьому те, що інші люди діють так само, намагаючись не відставати від вас. Шлях витрат, продиктованих заздрістю, бажанням «відповідати своїй соціальній ніші» тощо веде до хвороб, збідніння, краху надій. І він настільки поширений, що західні медики для цього стану винайшли особливий термін – фрустрація. А все тому, що деякі люди просто не можуть сказати «ні», навіть якщо це єдино правильний вихід. Наприклад, діти хочуть дорогу цяцьку. Чи ваша друга половинка забажала модний одяг. Знайомі, які просять позичити гроші, а ви просто не можете відмовити. Проблема в тому, що в більшості таких випадків «ні» – правильна відповідь. Якщо ви хочете що-небудь дороге, варто взяти місяць на роздуми.

«Скромність і сором – не брат і сестра!»

Іноді люди витрачають гроші через почуття сорому. Якщо друг постійно запрошує вас разом пообідати в дорогому ресторані, то ви змушені будете погодитися, навіть якщо у вас немає на це грошей. Бо почуття сорому не дозволяє вам сказати правду, а це призводить до чергових надлишкових витрат. Якщо на вас тиснуть, скажіть щось на кшталт «мій бюджет на цей тиждень не передбачає таких витрат».

Іноді люди витрачають більше, ніж потрібно, просто тому, що ледачі. Замість того, щоб зайнятися ретельними пошуками й придбати дійсно необхідну річ, вони купують те, що здалося необхідним у цей момент, не хочуть обтяжуватися пошуками саме того, що треба. Деякі люди переконують себе, що поточна фінансова ситуація – тимчасова. Щиро вірять, що в найближчому майбутньому в них буде більше грошей і зможуть використовувати їх для покриття боргів, в які влізли. Однак немає гарантії, що плани на майбутнє збудуться. Але навіть якщо й так, то вони можуть тільки збільшити свої витрати, дотримуючись тієї ж позиції. Деяким людям важко розглядати кредитку як справж­ні гроші, тому що вони не бачать реальних купюр у руках. Через це їх легше витратити.

Життя – це рух. Між п’ятою точкою і диваном, згідно з Б. Гейтсом, долар не пролітає. Тому якщо дотримуєтеся старого способу життя, то ніколи не розбагатієте. Бо ваша фінансова картина змінюється, і ви вимушені жити на меншу суму, ніж звикли. Прикладом може бути банкрутство, втрата роботи. Якщо дотримуватиметеся старого стилю життя, маючи при цьому менший дохід, то незабаром виникнуть великі фінансові проблеми. Крім того, багатьом із нас бракує фінансової грамотності. Проблема в тому, що людям не вистачає знань із управління персональними фінансами, щоб зрозуміти, як вони витрачають гроші на товари й послуги. Так, вони можуть не усвідомлювати, що купуючи речі по кредитній картці й при цьому не погашаючи її повністю щомісяця, заплатять за той самий товар набагато більше, ніж якби розплатилися за нього готівкою. Або що ріст цін випереджає зростання їхніх заощаджень на гривневому депозиті. Власне тому треба підвищувати свою фінансову грамотність!

Заощадження 10 і більше відсотків свого доходу і їхнє подальше інвестування – така ж звичка, як і чистити зуби, пояснює Юрій Кушнір. Але заощаджує та людина, котра відповіла для себе на запитання «для чого?» Якщо ви склали довгостроковий фінансовий план і знаєте, скільки грошей для чого вам потрібно, хочете створити для себе фінансовий захист, а згодом досягти незалежності, таке питання вже не виникає. Бо знаєте, для чого заощаджуєте. До прикладу, представники середнього класу в розвинених країнах відкладають, як правило, 15 – 20% доходів. Заощаджувати частину свого доходу – означає платити самому собі, перш ніж ви будете платити продавцям, постачальникам і виробникам продуктів харчування, одягу тощо. І робити це необхідно одразу ж при отриманні доходу, радить співрозмовник. До речі, є безліч способів скорочення витрат. Використовуйте картки на знижки при покупках. Виберіть оптимальний пакет послуг мобільного зв’язку. Перед платним телефонним дзвінком запишіть, по яких пунктах ви збираєтеся спілкуватися. Купуйте взуття й одяг по можливості в кінці сезону, коли знижки на них найбільші. Купуйте оптом. Завжди платіть за себе, але ніколи – за всю компанію. Платіть за товар, а не за бренд. Просіть знижку при придбанні товару. Оформляючи кредит на придбання нерухомості, розвиток бізнесу чи освіту, прорахуйте вплив на вартість кредиту комісійних виплат і прихованих платежів. Готуйте їжу самі замість придбання напівфабрикатів (це збереже і гроші, і здоров’я). Проведіть облік витрат хоча б 1 місяць, щоб знати їхню структуру і виявляти найбільш вагомі для вас статті. Думайте, чи можна їх скоротити.

Здавайте декларацію про доходи (держава повертає частину сплачених податків у деяких випадках). Забудьте про азартні ігри, лотереї, ігрові автомати і т. п. Перераховуйте вартість продуктів харчування на кілограм.

Відповів Юрій Кушнір і на моє запитання, як вижити жінці зі скупим чоловіком? Він радить просто сісти за стіл переговорів зі своєю «половинкою» і пояснити: якщо він не буде фінансувати дружину, то вона відмовиться готувати йому, прибирати, прати, прасувати. А далі в неї може розболітися голова чи й перейти у мігрень. Тут у кожного своя історія. Треба розглядати конкретні випадки. Взагалі-то, гроші – не зло. Зло, за Біблією, – це любов до грошей. Їх треба поважати. У наш економічно тяжкий час кошти треба вміти не тільки заробляти, а й продумано заощаджувати. Хоча насправді самодостатньою є та людина, котра не залежить від доларових купюр у банках.

До речі, іноді, особливо молодим, та часом і активним людям у віці, легше заробляти більше, ніж заощаджувати. Але це вже тема наступної статті.

Маріанна ШУТКО

Добавить комментарий

Новини
21.06.2018
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
11121314151617
252627282930 
       
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
252627282930 
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30