Неділя
25 лютого 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЯК ЖИВЕ ТИЙГЛАШ

на українсько-угорському кордоні

Село Тийглаш на Ужгородщині, що розляглося за декілька кілометрів від українсько-угорського кордону, має багату історію та цікаві особливості. Назва його походить від угорського «тийгла» – цегла, звідси й Тийглаш, або українською Цеглівка. Колись місцеве населення активно займалося виробництвом цього важливого будівельного матеріалу – в саморобних печах випікали цеглу. Чим живе село зараз, розповідає його голова Юрій Сіка.

За словами посадовця, на сьогодні тут проживає трохи більше 600 мешканців, близько 70% із яких ідентифікують себе угорцями. Через складну економічну ситуацію в Україні та тісні зв’язки з сусідньою Угорщиною суттєва кількість працездатного населення виїжджає на заробітки за кордон!

– Це надзвичайно боляче спостерігати – молодь залишає рідні батьківські домівки й разом із дітьми їде за кордон у пошуках кращої долі. Намагаємося зупинити цей процес. За останній час у Тийглаші реалізовано декілька важливих соціальних і бізнес-проектів, які покликані створити робочі місця та наповнити сільський бюджет, – каже пан Юрій.

Так, розвиваються сільськогосподарські підприємства – на близько 57 га висаджено фундук, на 15 га – фруктовий сад. Окрім того, на території села група енергетичних компаній «РЕНЕР» будує найбільшу сонячну електростанцію в Західній Україні.

– В існуючих умовах співпраця з бізнесом має надважливе значення. Окрім економічного аспекту, така взаємодія приносить громаді й соціальні дивіденди. До прикладу, завдяки групі «РЕНЕР» ми облаштували доріжки та огорожу ДНЗ, продовжується капітальний ремонт санвузлів у садочку, за підтримки меценатів відремонтовано ФАП, пункт «швидкої», адмінбудівлю сільради, – розповідає голова Тийглаша.

Окрім того, протягом року по центральній вулиці села, яка пролягає трасою міжнародного значення Київ – Чоп, проклали сучасну електролінію та встановили освітлення, відремонтували дорожнє покриття на віддаленій вулиці Шкільній, дістатися куди було вкрай важко навіть на позашляховику. Завдяки коштам місцевого бюджету вдалося вирішити проблему питної води в навчально-виховному закладі – встановлено сучасну систему очищення.

До слова, внаслідок перевищення окису заліза й марганця, вода в частині села стає непридатною для вживання. Тому організували її підвіз до домогосподарств – двічі в літній та 1 раз на тиждень у зимовий період.

На сьогодні керівництво сільради  готує проекти водозабірних свердловин та мережі водопроводів для потреб односельців, також проектуються мережі водовідведення.

Село підтримує дружні стосунки з населеними пунктами Угорщини та Словаччини, розглядаються можливості залучення інвестицій для розвитку санаторно-курортної галузі на території громади.

До речі, з селом Тийглаш пов’язана й зворушлива історія собачої вірності, яка минулоріч розлетілася по засобах масової інформації в Україні й навіть за її межами. Саме тут активісти виявили собаку, котрий протягом двох діб не відходив від пораненої подруги, яка лежала посеред залізничної колії. Людям вдалося врятувати обох песиків – їх доправили до притулку. Згодом розшукали й господарів чотирилапих, котрі мешкають у цьому ж селі.

Віка КАГАНЕЦЬ
На фото: Найбільша сонячна електростанція в Західній Україні –
одна з цікавинок Тийглаша

 

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2017
 

Навіґація

...