Вхід
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини
Середа
24 квітня 2019 р.

Юрій ЛУЦЕНКО: «Європа – це вміння взяти відповідальність на себе»

09.02.2019 - 08:00
Юрій ЛУЦЕНКО: «Європа – це вміння взяти відповідальність на себе»

Інтерв’ю Генерального прокурора Юрія Луценка в авторській програмі «В гостях у Дмитра Гордона» стало однією з найрезонансніших медіа-подій останніх тижнів, навіть незважаючи на парад висування кандидатів у президенти. На «YouТube»-каналі Д. Гордона його вже переглянуло більше мільйона осіб. Гранично відверта розмова тривала понад 5 годин, і впродовж цього спілкування Луценко дав свою оцінку та розповів багато цікавого про ключові моменти політичної історії України і її основних учасників останніх 20 років. Адже він сам теж незмінно опинявся в гущі подій, знаходився в центрі прийняття багатьох ключових рішень, що вплинули на життя всієї країни. Він іронічно називає свою політичну кар’єру «американськими гірками» – вгору-вниз, вгору-вниз. І додає: «Дух захоплює, але хребет я не зігнув». Для наших читачів ми підібрали найцікавіші, на наш погляд, моменти цього інтерв’ю.

Луценко про вибори

Чи може Зеленський стати президентом?

– Дискусії навколо висунення Володимира дуже цікаві. Поважаю його ризиковість. Але хотів би, щоб усі, хто йде в президенти, відповіли на ці питання: НАТО, ЄС, армія, шляхи відновлення цілісності (держави), не встаючи на карачки, децентралізація, судова реформа. Все це – президентські повноваження. Звичайно, балотуватися має право будь-хто, в тому числі й Вова Зеленський. Але відповідальність народу – обрати готового до цієї місії президента.

Анатолій Гриценко. Ви бачите його главою держави?

– Ні, не бачу. Я вважаю, що людина, яка на моїх очах відмовилася обійняти посаду міністра оборони, начальника Генштабу або керівника інших силових структур після перемоги Порошенка, не може претендувати на те, щоб стати Верховним головнокомандувачем.

Юрію Віталійовичу, наступним президентом буде Порошенко?

– Наступним президентом буде той, кого оберуть люди. Моє завдання, як і завдання Порошенка, Гройсмана, Авакова та багатьох інших, – забезпечити чесні вибори. Тому я буду дуже сильно напружуватися.

Кого ми обираємо на президентських виборах? Главу держави, у якого є тільки три основні функції: зовнішня політика, державне будівництво, його основи, контури, і роль Верховного головнокомандувача. І в сьогоднішній передвиборній кампанії я чую багато шуму популістського характеру. Про що завгодно, тільки не про це!

Тому, вибачте, якщо ви говорите про газ, пенсії, зарплати, дороги – це вкрай важливі теми. Але це не теми президента. Якщо ви знаєте, як ці питання вирішити, балотуйтеся в депутати – і в прем’єри. Але глава держави повинен відповісти: «Ви за НАТО чи ні?». А я вважаю, що НАТО – це точка неповернення в Радянський Союз – єдина можливість спати спокійно, маючи такого сусіда.

Якою ви бачите армію? Який запропонуєте спосіб деокупації Донбасу, повернення Криму? Зрештою, як ми вирішимо цю проблему – повернення територій? Про це повинні зараз говорити кандидати в президенти. Де ця розмова? Я її не чую.

Луценко про президентів

За час роботи в органах влади Ви бачили багатьох серйозних людей. Я хотів би отримати короткі характеристики на них. Перший Президент незалежної України – Леонід Макарович Кравчук.

– Це класичний секретар ЦК, який керував Україною методами Комуністичної партії. У мене, звичайно, є незгоди з низкою його сьогоднішніх дій, проте я вважаю, що це людина, яка є символом України. Але діяв він методами секретаря з ідеології.

Про Леоніда Кучму що думаєте?

– Кучма був червоним директором. Він розглядав Україну як велике підприємство. Цех культури, цех промисловості, цех енергетики, цех правосуддя… За великим рахунком, він серйозно працював. Але допустив три стратегічні помилки. Створення олігархії, яка все ще перекриває перспективи України, зупиняє нас. Диктаторське управління в умовах вседозволеності виконавця. І призначення Януковича (прем’єром), що означає: ворота заводу відкрили, й на територію впустили банду. Він визнає, що це його найбільша помилка, яка коштувала країні занадто багато.

Ющенко?

– Віктор Андрійович був класичним проповідником: він щиро вірив, що його образ майбутнього матеріалізується негайно. Годинами розповідав, як треба любити Україну, і був упевнений, що в цей момент самі собою виростають пам’ятники, пасіки, нові системи взаємин та інше. На жаль, він виявився дуже поганим організатором. У мене було шість місяців (на посаді глави МВС), коли мені жодного разу не дзвонив Президент. Деякі міністри його взагалі не бачили. Але, все ж, він зробив дуже важливу справу: ін’єкцію націоналізму в хорошому розумінні цього слова, яка була вкрай необхідна ледь живому українському суспільству.

Віктор Янукович.

– Янукович був класичним главою мафії. Він розглядав державу як систему збору «общака» й зовсім не соромився цього.

Про Порошенка, що скажете?

– Нещодавно з ним зустрічався, мав довгу розмову, в тому числі про політику. Він вважає, що не закінчив свою місію. До речі, і я так вважаю. Багато хто не вірив у томос, але він його зробив. Це означає духовну незалежність, визначне цивілізаційне рішення. Багато хто не вірив у асоціацію, але її підписали, не вірили в децентралізацію. Песимісти витрачають жовч, а оптимісти рухають історію.

Луценко про участь у революціях

Ви – син секретаря обкому Комуністичної партії. Як сьогодні ставитеся до декомунізації?

– Я автор закону про декомунізацію й глибоко переконаний – це правильне рішення. Дивіться: не можна будувати нову, сучасну країну, намагаючись залишити непорушними комуністичні символи. Збереження комуністичного робить ідею України міражем, непостійною, не назавжди. Потрібно чесно визнати: це був страшний експеримент зі знищення свободи й людини, і треба від цього відмовитися.

На перших виборах, на яких перемагали пан Кравчук, потім Кучма, розподіл був дуже простий: радянські проти антирадянських. І перемагали радянські. Під час Помаранчевої революції раптом з’явилося щось нове. Рішення, за кого голосувати, приймалося вже на підставі ставлення не до історії, а до нації, до свого майбутнього. Ющенку треба віддати належне: він перевернув карти голосування за минуле, запропонувавши голосувати за майбутнє. І українська Україна перемогла. Це був дуже важливий цивілізаційний крок у майбутнє.

На Майдані ми добилися результату. І спроба сфальсифікувати його результати була другою спробою імперії, після скандалу з «плівками Мельниченка», втягнути Україну в свою орбіту. Ті 17 днів веселого, красивого, оптимістичного Майдану досі, напевно, кращі сторінки в моєму житті і, думаю, мільйонів тих, хто був там.

Найкращий час, так…

– Це було геніальне єднання людей. Як каже Ліна Костенко: «Майдан – це місце, де Україна зустріла сама себе». Було круто. Потім настали прагматичні дні. Я став першим цивільним міністром внутрішніх справ. Але після цієї пропозиції, яка була за день до парламентських голосувань, дружині нічого не сказав. Коли Іра дізналася разом із мільйонами людей цю, напевно, найбільш приголомшливу новину того дня, вона пішла з дому й повернулася десь о п’ятій ранку – зла, як пантера.

Де вона була всю ніч?

– Вулицями ходила, зла. Прийшла й говорить: «Юра, тебе або вб’ють, або посадять». На щастя, вгадала в кращу сторону (Сміється). І, якщо дозволите, я розповім про третій виток протистояння з імперією, який зустрів у в’язниці.

Луценко про ув’язнення

Можливості виїхати не було?

– Можливість була. Більш того, мені це прямо пропонували, наприклад, Юлія Володимирівна: «Їдь, бо …». Я все це знав, але вважав неможливим тікати. Вважав, що єдине, чим можу віддячити своїм виборцям, – це залишитися тут і довести, що не всі бояться, і не все продається. Тоді ж багато хто виїхав, і багато продалися. Для мене це було, напевно, найважче випробування.

Янукович у мені відчував людину, яка його не боїться. Людину, яка в парламенті називала зека зеком, яка відмовилася від грошей і не злякалася погроз. І, звичайно, його це дуже дратувало, як і мої виступи в судах, мої відкриті листи в пресі – я знаю точно його реакцію. Знаю, що відео мого перебування у в’язниці передавали Януковичу.

Він любив дивитися?

– Мабуть. Ну, я в цьому не бачив нічого поганого. Якщо людині хочеться згадати молодість, чому б ні? Але я собі дав обітницю, що ні секунди не витрачу на помсту щодо тих, хто тиснув мене. Але тих, хто тиснув країну, буду доконувати.

Невже нікому не помстилися?

– Нікому з тих, хто влаштував мені ці два з половиною роки, вирвані з життя, я не мстив. Жодній людині.

Тоді розпочалося третє коло, коли імперія спробувала втягнути Україну (у свою орбіту). І знову я був учасником тих подій, але вже в статусі не революційного лідера, а зека. Що Янукович зробив, коли переміг? Поїхав у Москву і сказав: «Тепер відкат за газ мій». Йому відповіли, як кадебіст може відповісти зеку: «А я не з тобою підписував. Пішов…». Тоді Янукович заклав віраж: «Раз так, я піду в Європу». Це був класичний шантаж. І по цій дорозі він досить довго йшов. У багатьох не тільки на Заході, а й в Україні склалося враження, що він іде на асоціацію з ЄС.

Потім Януковича запросили в Кремль і запропонували те, чого він домагався: три мільярди доларів і вступ у Євразійський союз, поєднане з обранням президента. Як ви розумієте, це був залізобетонний варіант – отримати Україну, втягнути назад під Кремль, і президента, якого оголосив би нам командир столичного «Беркута» в переносному сенсі. Але на Майдані ми зірвали цей план.

Луценко про Майдан і війну

Вам із Януковичем хотілося би зустрітися?

– Зараз? Звичайно! Хочу побачити його на лаві підсудних.

Ну, а так, посидіти, поговорити?

– Не хочу.

Ні про що?

– Він один із найстрашніших злочинців цієї країни! Він лист підписав, який став одним із приводів для вторг­нення на нашу територію. 10 тисяч убитих тільки з цього боку, мільйони біженців, зруйновані сім’ї, покалічені життя, знищена економіка…
Я глибоко переконаний, що він – найбільший лиходій у сучасній Україні. Жоден українець із 1990-х років не заподіяв стільки горя своїй країні…

100%…

– … Він відкрив дорогу війні! Він повинен сидіти.

У Путіна завдання – не дати здійснитися успіху України. Як? Виламати стінку, хлюпнути туди бензину й піднести сірник. Успішна Україна – це цвях у труну Російської імперії.

Тепер я точно знаю – це в матеріалах слідства! – що люди з ФСБ під час Революції гідності постійно прибували до Києва. Їхні телефони ми бачимо в урядовому кварталі: тобто це або адміністрація, або Кабмін, або МВС. І, звичайно, хвилі насильства проти мирних демонстрантів збігаються з цими приїздами. Далі було те, про що всі знають. Це найтрагічніші дні, найважчі. Ті події перед очима й сьогодні.

І сьогодні, говорячи про найтрагічніші дні Майдану, які ми повинні завжди пам’ятати, я неодмінно цитую Камю: «Життя віддавати можна тільки за свободу. Це єдиний варіант не віддати її ні за що».

Відомо, хто стріляв, і хто був замовником вбивства Небесної сотні?

– Ми до секунди зібрали всі документи, хоча 90% із них було знищено. Тікаючи, злочинці знищили документи, сервери, розпиляли автомати, знищили гільзотеки… Проте по крупицях ми змогли все зібрати. У нас є відео кожної секунди в кожній точці Майдану, і тепер ми можемо мати 3D-картину та розуміти, що відбувалося в усі дні. Специфіка в тому, що кількасот справ зараз у судах, і це дуже довгі суди. Бо якщо 100 убитих і півтори тисячі поранених, то це величезна кількість учасників. Але ми це зробимо.

Озброєні доказами, ми будемо пред’являти пі­дозри Януковичу, Захарченку, Якименку та їхнім підлеглим у тому, що вони віддавали злочинні накази, спрямовані на знищення мирних демонстрантів. А після того, як ми це зробимо, все одно повинні будемо повернутися до розслідування смертей працівників МВС. Це пов’язані речі.

Озираючись на наслідки Революції гідності… Територій стало менше, більше 10 тисяч убито, економічні потрясіння і так далі, і так далі. Якщо бути чесним до кінця, Революція гідності потрібна була чи ні?

– Обов’язково. Я хочу, щоб у нас був вибір – жити за стандартами Берліна, Парижа, Варшави… Орієнтуватися на будь-яку іншу успішну державу. Свобода дає нам такий шанс. Не гарантію, але шанс. Так, Європа – в першу чергу не зарплати й пенсії, не дороги й сервіс. Європа – це вміння взяти відповідальність на себе.

Україна своїми діями довела, що ми повернулися до Європи, з якої нас викрали 350 років тому. Сьогодні ті, хто буде діяти, можуть повернути їй найкращі світові стандарти. Якщо кількість бездіяльних буде більшою, значить, цей експеримент провалиться. Але я хочу мати свободу.

Луценко про прокуратуру

Навесні 2016 року український парламент спеціально під Вас змінив законодавство – дав можливість людині без юридичної освіти стати Генеральним прокурором України. Чи можна було Вам без вищої юридичної освіти йти в Генпрокурори і чи не вважаєте, що тим самим у людей була підірвана віра в торжество закону і справедливості?

– Я тоді був переконаний, що тільки людина ззовні системи, з такими потрясіннями й життєвим досвідом, повинна зламати цей єдиний узагалі не реформований інститут тоталітарних радянських репресій.

Що я повинен був зроби­ти? Перше – відкрити вікна. Включити світло. Тепер на будь-яку вакансію в ГПУ можна потрапити тільки через конкурс, який проводиться за нормами Ради Європи. Тести, співбесіда, й Генпрокурор тепер нікого не призначає і не звільняє, а отже, не може сказати: «Посади ось цього, інакше я тебе зніму».

Друге: сьогодні слідство й нагляд знаходяться у двох відомствах. Це Державне бюро розслідувань і Генпрокуратура. Тобто один начальник уже не може зателефонувати слідаку чи прокурору і сказати: «Або ти саджаєш, або тобі кришка!»

Третє: 72% вакансій (а цього року вже 80%) заповнюються людьми не з системи. І я цим страшенно пишаюся: трава проб’є асфальт.

Четверте: оцінку роботи, догани, дисциплінарку і так далі робить не Генпрокурор і не його заступники – тільки спеціально створене самоврядування прокурорів, як у будь-якій європейській країні. Не можна собі уявити, щоб Луценко або хтось після нього натиснув кнопку – і вискочили двоє зі скриньки, прокурор і слідчий, котрим він дасть команду: «Щоб завтра цей бізнесмен, політик, журналіст, який мені не подобається, сидів!» Такого вже бути не може, і це велике досягнення.

Я впевнений, для багатьох це одкровення, – що Генеральний прокурор… не має права написати пі­дозру меру, прем’єр-міністру, губернатору – нікому! Це тільки НАБУ. Мене запитують: мовляв, чому не сидять? У мене (підслідність) – до заступників губернатора. І у мене сидять 2637 (корупціонерів). Все інше – в компетенції НАБУ. Вони сьогодні неефективні, очевидно. Але потрібно не боротися з НАБУ і САП, а спробувати зробити їх ефективними, не виключаючи в тому числі кадрові рішення. Проте ні в якому разі не можна знову збирати дракона!

Ось чому я як Генпрокурор пишаюся найбільше не 2637 посадженими – не заарештованими, а посадженими! – корупціонерами, не 3 млрд доларів, повернутими до бюджету, а тим, що я зруйнував каральну систему НКВС, яка через непорозуміння називалася ГПУ. Сьогодні там карального моноліту більше немає. І я вважаю, що моя місія як людини ззовні системи полягала в тому, щоб прийти після міліції і в’язниці, після Майдану та влади, і знищити найстрашнішого нереформованого динозавра Радянського Союзу. І створити нову європейську конструкцію, яка, до речі, отримала найвищу оцінку в Раді Європи. Вони сказали: «Це перша така швидка реформа прокуратури!»

Скажіть, а чесні прокурори існують взагалі?

– Так. Я пишаюся тим, що у нас є окрема статистика – кількість прокурорів, які заявили про пропозицію хабара, відмовилися й затримали хабародавця. Починаючи від 3 мільйонів доларів. Першого пацана – вибачте, прокурора – пам’ятаю, як зараз. Він виїхав із окупованого Луганська. Відмовився від 150 тисяч доларів. Заявив. Спіймали хабародавця. Я запросив прокурора до себе, потиснув руку, сказав усі необхідні слова. Відзначив, як він гарно українською говорить: «Звідки в тебе така гарна українська?» Він відповів: «Наша вчителька була подругою Ліни Костенко. Я її дуже любив, і тому поїхав у свою країну». Я вважаю, це наша надія. Послухайте, щось відбувається в прокуратурі, і це процес не одного дня. Давайте чесно скажемо: немає в нас чарівної палички або червоної кнопки, нам потрібен час.

Я знаю, які чутки запускають. Але в мене прохання: дайте мені конкретного бізнесмена, від якого прокурор отримав хабар. Вимагали в тебе? Прийди, напиши заяву – і ми такого прокурора негайно арештуємо!

Гарний варіант!

– У мене за рік 100 прокурорів затримані Генінспекцією за такими заявами. 600 працівників Нацполіціі затримані за хабарі, 120 або 150 співробітників СБУ. Хлопці, це дорога з двостороннім рухом! Якщо у вас вимагали – йдіть сюди! До Луценка, в Генінспекцію, до обласного прокурора. Пишіть заяву – ми «хлопнемо» цього хабарника!

Я би хотів, аби ми ще обговорювали, як уникнути джерел злодіянь.

Як на мене, Україна – це великий корабель, трюм якого ще недавно був повністю залитий водою. І коли Генеральна прокуратура відкачує воду, це Сізіфова праця. Тому важливо, щоб, крім кількох тисяч вироків за корупцію, які в нас уже є, ми спробували закрити пробоїни. Я маю на увазі, закрити головні джерела корупції, які продовжують генерувати цю найбільш смертоносну отруту для нашої країни.

Луценко про державу та політику

А головні джерела – це що?

– Небувалий державний сектор: 3600 державних підприємств, із яких, за статистикою, дві третини – неприбуткові. Для держави. Але дуже прибуткові для тих політиків, які туди просовують своїх директорів, менеджмент і так далі. Я би сказав, що це і є основа політичної корупції. І тут відповідь знайдена давним-давно. Їх треба просто продати.

Друга проблема – це митниця. Нічого нового: крадуть! Тому відповідь дуже проста: електроніка. Електронні сканери, спеціальні процедури звірки між сусідніми країнами, і 30% доходів, які зараз осідають у кишенях ділків, повинні надійти в казну держави.

Третє джерело – ліцензії на надра. Янтар, пісок, нафта, газ – усе повинно продаватися виключно на аукціонах. Після Майдану в нас із 772 виданих дозволів тільки 34 були на аукціоні, решта – під столом. Це джерело олігархії. Олігархи будуть вічними, якщо їм задешево передаватимуть ліцензії на найбільше багатство країни. Тому – відкриті аукціони, які буде бачити вся країна.

Є ще, звичайно, маса речей. Це і схеми в ДАБІ. Це так звані землі (аграрної) Академії наук, за які не платять ніяких податків, але на них працюють зовсім не вчені, а бізнесмени. Багато тем, які я наполегливо прошу закрити – в уряду й парламенту.

А ті, хто має з цього (я маю на увазі вищу державну владу), готові пожертвувати своїми інтересами?

– Після Майдану насправді були прийняті дуже важливі рішення. Наприклад, величезним джерелом корупції завжди було повернення експортного ПДВ: відкати доходили до 40%. Зараз це автоматичні гроші, 98% заявок задовольняється. Це величезний прорив!

Державні закупівлі, які сьогодні здійснюються комп’ютерною системою «ProZorro», – також величезний прорив. Західні експерти оцінюють у 3-4 мільярди доларів щорічно надходження тільки з цих двох закритих дірок. А якщо ми закриємо всі інші?

Я дивлюся, уряд уже нарешті розробив механізм відкритих аукціонів на ліцензії. Потрібна тільки політична воля не робити винятків нікому.

Ви хочете увійти в підручник української історії?

– Ні. Думаю, що це не моя роль. Моя роль – бути медіатором між простими людьми й вождями. Пояснювати одним і іншим, що можна, а що не можна. Які наші плани – і як ми разом будемо їх здійснювати. Мені здається, це я можу. І це я називаю політикою.

Що може вас змусити кинути політику?

– Розуміння того, що прийшли кращі, які висловлюють ті самі ідеї. Сьогодні я відчуваю себе республіканцем. Для мене це ставка на сім’ю і працю, не важливо, головою чи руками. І мінімум функцій держави – тільки оборона й зовнішня політика. Це, за великим рахунком, республіканізм. Якщо прийдуть люди, які зможуть краще це сформувати, я із задоволенням поступлюся.

Залишити відповідь

Новини
18.04.2019
13.04.2019
11.04.2019
<>
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
2627282930  
       
1234567
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
10111213141516
       
  12345
6789101112
20212223242526
       
      1
3031     
    123
11121314151617
       
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
252627282930 
       
 123456
78910111213
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30