Неділя
22 квітня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЮВІЛЕЙ УЧИТЕЛЯ

ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ

На одній із тихих вуличок провінційного Берегова мешкає 85-річний Іван Лакатош (на фото). За освітою та покликанням – педагог, який перебуває на заслуженому відпочинку.

А вчителювати почав по закінченні Мукачівського педучилища. Вступив сюди після сьомого класу. Про навчання згадує неохоче, бо тяжкими були ті післявоєнні часи. Голод чатував скрізь. Сестра приносила харчі аж із гірського села Клочки. Брат усе життя їй дякував, що помогла завершити науку.

Після отримання диплома юнака скерували на роботу в Бобовище. Однак обставини склалися так, що поїхав у Хустський район, де біля Березова розкидані хати присілка Гонцош. Там у 1950 – 1951 роках завідував початковою школою. З Мукачева через Батьово добирався дизелем, а вже звідти до сільської школи йшов пішки чи сідав на підводу. Попутний транспорт траплявся рідко. Поїздка додому також займала майже добу. А щоби рідні у Клочках не хвилювалися, з Гонцоша писав їм листи.  У батьків Івана Лакатоша було аж восьмеро дітей. Старшина пишалася, що всі – троє хлопців і п’ятеро дівчат – у житті знайшли себе, отримали відповідну освіту та працюють для людей, на користь суспільства.

Згодом для Івана Михайловича настали армійські будні в Білорусі, які становили 3 роки та сім місяців, а також два курси навчання на істфаці УжДУ. Але на якомусь етапі перехотілося мати вищу освіту, що згодом позначилося на його кар’єрі.

Опісля доля закинула пана Івана в школу Доробратова Іршавського району, а звідти поїхав працювати в Імстичово, де знайшов свою другу половинку – Єлизавету. Коли побралися, то вирішили працювати та жити в Берегові. Дружина учителювала в місті – чоловік доїжджав у Батрадь, де очолював початкову школу. Потім було ще кілька нових місць роботи. А коли в 1976 р. двері урочисто відчинила новозбудована Берегівська школа №2, сюди запросили на роботу І. Лакатоша, який із неабиякою енергією узявся за освітньо-трудову справу.

Очолив разом із колегою столярну й токарну майстерні. І стали вони учителями ручної праці, які з білоручок робили вмілих школярів, котрі володіли і коловоротом, і ручним дрилем, і рубанком. Багатьом це згодилося у майбутньому.

А як працювали авіамодельний та конструкторський гуртки – не переказати. Берегівські картингісти були знані в усій області – їх запрошували навіть на республіканські змагання, звідки часто поверталися з відзнаками. Слід зазначати, що майстерня їхня отримала звання «Зразкова». З цього приводу було навіть узагальнено передовий досвід учителів І. Лакатоша та М. Алексеєва.

Донька Люба, теж педагог, наголошує: учителі мама з татом, які в мирі та злагоді прожили разом 43 роки, можуть бути взірцем для нинішньої молоді. Отже, друзі, коли побачите в Берегові Івана Лакатоша, який неспішно з паличкою прошкує вулицею, зупиніться, й щиро поздоровте цього приязного чоловіка з 85-літтям.

Михайло СИНЬООКИЙ

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...