Понеділок
19 березня 2018 р.
Електронна версія газети
Нехай у ваш дім приходять тільки добрі новини

ЗАГАДКА МАРМУРОВОЇ СКУЛЬПТУРИ

на Мукачівському кладовищі

Уперше я побачив цей пам’ятник ще дитиною. Поки батьки займалися прибиранням могили мого діда, я, звільнений від усякої роботи, бродив доріжками центрального кладовища, розглядаючи старі надгробки.

Оповиті плющем або вкриті пухнастим мохом, вони ніби розчинялися в зелені, що вирувала навколо. Та несподівано повітря сколихнули хвилі вітру, котрий із шаленою швидкістю вдарив у постамент старого пам’ятника, і листя, підхоплене ним, дочасно розлетілося навкруги та зникло у світлому небі. Я підвів голову. Над усім цим захоплюючим дійством недосяжно височіла антична скульптура дівчини. Її трагічна постать підсилювала передчуття неминучої осені. Тонкі пальці дбайливо й сумно торкалися вузької урни. Враження невимовної ніжності залишала вона після себе. Дьордіка… Це був єдиний напис, викарбуваний на могильному камені. І більше нічого. Жодної інформації, на яку можна було б посилатися. Неначе хтось хотів приховати сліди й не бажав свідчити про цю невідому дівчину.

Це моє припущення підтверджує легенда, яку переказує вже не одне покоління жителів Мукачева. В родині одного тутешнього чиновника зростала донька-красуня – єдина радість уже немолодих батьків. Якось напередодні важливого іспиту хтось із них сказав: «Не складеш екзамен – не повертайся додому». І вона не повернулася: стрибнула з мосту в бурхливі води річки Латориці. Як ідеться далі в легенді, горе батьків було безмірним, тому жити далі в місті, де загинула донька, вони не змогли і невдовзі покинули його назавжди. Більше про них ніхто нічого не чув. Залишився тільки пам’ятник на цвинтарі – символ їхнього невимовного горя.

Микола Вітенбергер

Однак, як не дивно, старий переказ отримав продовження в наші дні. Забажавши дізнатися більше про цей пам’ятник, я вирушив до відомого мукачівського скульптора Петера Матла. Припускав, що дізнаюся від нього історію створення скульптури, а почув історію кохання, яка вразила мене не менше, ніж згадана легенда. А трапилося це наприкінці тридцятих років минулого століття, коли молодого, тоді ще зовсім невідомого лікаря Миколу Вітенбергера запросили на посаду хірурга до Мукачівської лікарні. Оселившись у місті, він одразу взявся до роботи під керівництвом свого вчителя, тодішнього головного хірурга міста Олександра Фединця. Клопотів було багато: на зміну одним пацієнтам приходили інші, минали звичайні лікарські будні. Аж поки погожого літнього дня до молодого хірурга не звернулися батьки дівчини, яка потроху згасала. Дотепер достеменно не відомо, хто вони, лише кажуть, що це була дуже заможна родина. До того часу, як у місто прибув новий лікар, їхню доньку встиг оглянути вже не один висококваліфікований спеціаліст. Однак назвати справжню причину недуги ніхто так і не зміг. Тому єдиною надією подружжя став саме Вітенбергер. За наполегливим проханням одразу після роботи він прийшов до їхнього будинку. Щойно увійшов до кімнати хворої, як був миттєво захоплений неймовірною вродою дівчини. Між молодими людьми швидко встановилися приятельські стосунки, які невдовзі почали переростати у взаємну симпатію. Однак до справжнього роману так і не дійшло. Дуже скоро справдилися найстрашніші побоювання лікаря: у пацієнтки виявили рак, і вона померла. Звичайно, горе батьків було безмірним. На могилі єдиної доньки вони встановили пам’ятник неймовірної краси, який стоїть там і понині. На жаль, подальша їхня доля залишається нез’ясованою. Можна тільки припустити, що після закінчення Другої світової війни вони вирішили назавжди покинути наш край та виїхали до сусідньої Угорщини.

Що ж стосується самого пам’ятника, то зараз за ним доглядає Петер Матл – щороку чистить скульптуру, і завдяки його опіці й нині ми ще можемо побачити й оцінити її. До речі, на його думку, це найкращий та найвитонченіший витвір із білого мармуру на території всього сучасного Закарпаття.

P. S. За допомогу в підготовці матеріалу автор висловлює вдячність мешканцям Мукачева Вікторії Протченко та Петеру Матлу.

Дмитро СЛИНЧАК

новини

Calendar

Пн
Втр
Срд
Чтв
Птн
Сбт
Ндл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
December 2017
 


...